Apple polako odmiče od godišnje strategije izdavanja proizvoda

Apple verovatno neće više izbacivati nove proizvode svake godine

Godinama je Apple ažurirao svoje najveće proizvode na godišnjem nivou. Svi znamo kako to ide: kompanija daje pregled svog novog softvera u junu, a zatim uvodi prateće uređaje – iPhone, iPad i Mac – tokom septembra i oktobra.

Ovaj pristup ima brojne prednosti:

Prvo, pomaže u motivisanju zaposlenih da guraju ka istom cilju. Nema zabune kada određeni proizvodi treba da budu spremni.
Drugo, analitičari i investitori znaju šta mogu da očekuju. Kompanija dobija pouzdanu prodaju otprilike u isto vreme svake godine, pomažući da se poveća sve važnije tromesečje oko praznika.
Treće, Apple-u je lakše planirati svoj marketing i odnose sa javnošću ako na jesen ima jedan veliki boost u prodaji.

A događaj lansiranja rasporeda posle leta pomaže da se osigura da se mediji vrate sa odmora i obrate pažnju (lansiranje iPhone-a je obično prvog utorka ili srede u nedelji nakon Praznika rada u SAD).

Ali uprkos tim prednostima, počinju da se pojavljuju pukotine u strategiji. Kao prvo, Apple ima širi spektar proizvoda ovih dana, uključujući nekoliko iPhone-a, iPad-a, Mac-ova i AirPod-ova. Ažuriranje svih tih stvari jednom godišnjom nije praktično.

Štaviše, postoje neki proizvodi – kao što su Apple Watch Ultra ili iPhone SE – koji ne moraju da se ažuriraju tako često.

Da bude jasno, Apple već odstupa od svog jesenjeg rasporeda lansiranja. Kompanija je predstavila nove iPad-ove prošlog maja i debitovala brže Mac-ove i osveženi HomePod u januaru 2023. Takođe ponekad predstavlja nove Mac-ove u junu, kao na primer kada je lansirala 15-inčni MacBook Air na svojoj Worldwide Developers Conference 2023. i 13-inčnu verziju godinu dana pre toga.

Ali izgleda da će Apple morati da ide dalje ka fluidnijem pristupu, gde proizvodi proizvode kada su spremni i ne pušta ih ako nisu.

Apple je funkcionalno organizovan — po hardveru, softveru i uslugama — umesto da ima pojedinačne podele za svaku kategoriju proizvoda. To znači da inženjeri kompanije često moraju da doprinesu čitavom nizu proizvoda. Na primer, audio tim ne mora samo da razvije nove slušalice; treba da radi na zvučnicima i akustici za svaki Mac, Apple Watch i iPhone.

Pored svih proizvoda, Apple ima niz operativnih sistema — iOS, macOS, visionOS, watchOS, tvOS i iPadOS, kao i softver koji radi na AirPods i kućnim uređajima. Zbog toga je teže srediti ih sve na vreme pre izlaska.

Poslednjih godina, Apple je bio primoran da odloži ključne nove funkcije u svojim ažuriranjima softvera nedeljama ili mesecima. To je stvorilo neke neprijatne situacije. Kompanija je dala hrabre izjave o poboljšanjima na svojoj svetskoj konferenciji za programere u junu, samo da bi neke funkcije klizile od septembra do decembra ili čak marta.

Najnovija ažuriranja softvera takođe pokazuju napor Apple-ovog pristupa.

Trenutni iPad operativni sistem — iPadOS 18 — ima nekoliko novih funkcija i uključuje grešku koja je učinila neke M4 iPad PRO neupotrebljivim nakon instalacije. Hardver je morao da se zameni da bi se rešio problem, a OS je bio nedostupan dve nedelje pre nego što se vratio.

Dan ranije, Apple je bio primoran da povuče treću beta verziju watchOS 11.1 nakon što je izazvao sličan problem. I ista priča se razvila sa HomePod beta ažuriranjem u septembru.

Dobra vest je da je Apple jasno shvatio da postoji problem. Težnja za velikim jesenjim lansiranjem većine novih hardverskih i softverskih ponuda postalo je preveliki problem – i kompanija se sve malo udaljava od tog puta.

Da biste videli ovo na delu, ne tražite dalje od Apple Intelligence. Kada su predstavili ove funkcije u junu, Apple je telegrafisao da će se uvođenje odvijati tokom nekoliko meseci, a glavni izvršni direktor Tim Cook je čak priznao na konferencijskom pozivu sa analitičarima da će objavljivanje biti u etapama.

Sada, Apple nije bio sasvim otvoren u pogledu postepenog uvođenja u svoj marketing. Najavio je iPhone 16 kao prvi uređaj napravljen od temelja za Apple Intelligence i stavio logotip za nove AI funkcije na svu svoju veb lokaciju i maloprodajne prodavnice.

Pa ipak, iPhone 16 nije uključivao Apple Intelligence kada je lansiran prošlog meseca.

Prethodnih godina, iz Apple bi izbegavali da razgovaraju o funkcijama koje ne bi bile spremne neko vreme. Nisu želeli da podstaknu narativ da su nadogradnje odložene. Ali, vodeći se višegodišnjim rasporedom izdavanja, Apple može učiniti da ovo izgleda kao pozitivno.

Što se tiče hardvera, očigledno postoje slučajevi kada godišnja nadogradnja nije neophodna. Iako će kompanija verovatno uvek objavljivati novi iPhone svake godine – iz konkurentskih, finansijskih i marketinških razloga – sada je selektivnija u drugim oblastima.

Umesto da ove godine objavi Watch 3 Ultra, Apple je samo dodao novu opciju crne boje za Ultra 2. I kompanija nije dotakla Apple Watch SE, njegov jeftiniji model. To je stavilo fokus na vodeći sat Serije 10, koji je dobio svež dizajn i druge nove karakteristike.

Ultra i SE će biti ažurirani 2025. godine, stavljajući te modele koji nisu iz serije u dvogodišnji ciklus osvežavanja. Nešto od toga je zato što je Apple-ova hardverska inovacija usporila, tako da ima smisla uštedeti dve godine vrednosti funkcija da bi se napravilo veće širenje.

Ali postoje i drugi znaci da se Apple izdanja sve više šire.

Kompanija planira nekoliko lansiranja hardvera u obe polovine sledeće godine. To ima smisla s obzirom na Appleov plan da izvrši velika ažuriranja iOS 18 tokom većeg dela 2025. To će pomoći da se lansiranje hardvera poveže sa tim novim softverskim funkcijama.

Da bi se ovo nastavilo u 2026. godini i kasnije, Apple će morati da napusti ludu trku da bi funkcije OS-a bile spremne za objavljivanje u septembru i da se pridržava postepenijeg pristupa. Promena bi mogla da učini investitore nervoznim, ali kompanija bi na kraju mogla biti inovativnija bez ovih ograničenja – i možda generisati više prihoda van tromesečja praznika.

U najmanju ruku, to će učiniti Apple manje predvidljivim, nešto čemu kompanija „iznenađenje i oduševljenje” uvek teži.

Najnovije na sajtu