Fejsbuk traži da koristi Meta AI na vašim fotografijama u vašem albumu kamere koje još niste podelili na toj platformi
Fejsbuk traži od korisnika pristup albumu kamere na njihovom telefonu kako bi automatski predlagao verzije njihovih fotografija obrađene pomoću veštačke inteligencije — uključujući i one koje još nisu otpremljene na Fejsbuk.
Ova funkcija se predlaže korisnicima Fejsbuka kada kreiraju novu priču na aplikaciji društvene mreže. Ovde se pojavljuje ekran sa pitanjem da li će korisnik da se odluči za „obradu u oblaku“ kako bi omogućio kreativne predloge.
Kao što objašnjava iskačuća poruka, klikom na „Dozvoli“ dozvolićete Fejsbuku da generiše nove ideje iz vašeg albuma kamere, kao što su kolaži, rezimei, restilizacije pomoću veštačke inteligencije ili teme za fotografije. Da bi to funkcionisalo, Fejsbuk kaže da će otpremati medije iz vašeg albuma kamere u svoj oblak (što znači na njegove servere) „kontinuirano“, na osnovu informacija kao što su vreme, lokacija ili teme.

U poruci se takođe navodi da samo vi možete videti predloge i da se mediji ne koriste za ciljanje oglasa.
Međutim, dodirom na „Dozvoli“ pristajete na Metine Uslove korišćenja veštačke inteligencije. Ovo omogućava da veštačka inteligencija analizira vaše medije i crte lica, navodi se. Kompanija će dodatno koristiti datum i prisustvo ljudi ili objekata na vašim fotografijama kako bi kreirala svoje kreativne ideje.
Kreativni alat je još jedan primer klizavog terena koji dolazi sa deljenjem naših ličnih medija sa dobavljačima veštačke inteligencije. Kao i drugi tehnološki giganti, Meta ima velike AI ambicije. Mogućnost da se iskoriste lične fotografije koje korisnici još nisu podelili na društvenoj mreži Fejsbuka mogla bi dati kompaniji prednost u trci veštačke inteligencije.
Nažalost za krajnje korisnike, u žurbi tehnoloških kompanija da ostanu ispred, nije uvek jasno na šta pristaju kada se pojave ovakve funkcije.

Prema Metinim uslovima korišćenja veštačke inteligencije u vezi sa obradom slika, „nakon deljenja, slažete se da će Meta analizirati te slike, uključujući crte lica, koristeći veštačku inteligenciju. Ova obrada nam omogućava da ponudimo inovativne nove funkcije, uključujući mogućnost sumiranja sadržaja slike, modifikovanja slika i generisanja novog sadržaja na osnovu slike“, navodi se u tekstu.
Isti uslovi korišćenja veštačke inteligencije takođe daju Metinoj veštačkoj inteligenciji pravo da „zadrži i koristi“ sve lične podatke koje ste podelili kako bi personalizovala svoje rezultate veštačke inteligencije. Kompanija napominje da može da pregleda vaše interakcije sa svojom veštačkom inteligencijom, uključujući razgovore, i da te preglede mogu da obavljaju ljudi. Uslovi ne definišu šta Meta smatra ličnim podacima, osim što kažu da to uključuje „informacije koje podnosite kao zahteve, povratne informacije ili drugi sadržaj“.
Moramo se zapitati da li se ovde računaju i fotografije koje ste podelili za „obradu u oblaku“.
Do sada nije bilo mnogo negativnih reakcija na ovu funkciju. Nekoliko korisnika Fejsbuka je naišlo na predloge za fotografije koje generiše veštačka inteligencija prilikom kreiranja nove priče i postavljalo pitanja o tome. Na primer, jedan korisnik na Reditu je otkrio da je Fejsbuk pronašao staru fotografiju (u ovom slučaju, onu koja je prethodno bila deljena na društvenoj mreži) i automatski je pretvorio u anime koristeći Meta veštačku inteligenciju.
Kada je drugi korisnik u Fejsbuk grupi protiv veštačke inteligencije zatražio pomoć oko isključivanja ove funkcije, pretraga je dovela do odeljka pod nazivom predlozi za deljenje snimaka u podešavanjima aplikacije.

Ovu funkciju smo pronašli i u Podešavanjima Fejsbuka, gde je navedena u odeljku Preferencije.
Na stranici „Predlozi za deljenje albuma sa kamere“ postoje dva prekidača. Prvi omogućava Fejsbuku da predlaže fotografije sa vašeg albuma sa kamere prilikom pregledanja aplikacije. Drugi (koji bi trebalo da bude opcioni na osnovu iskačućeg prozora koji je tražio dozvolu u Pričama) je mesto gde možete da omogućite ili onemogućite „obradu u oblaku“, koja omogućava Meti da pravi AI obradu koristeći fotografije sa vašeg albuma sa kamere.
Ovaj dodatni pristup korišćenju veštačke inteligencije na fotografijama sa vašeg albuma sa kamere ne izgleda kao nešto novo.
Pronašli smo objave od ranije ove godine gde su zbunjeni korisnici Fejsbuka delili snimke ekrana iskačuće poruke koja se pojavila u njihovom odeljku Priče. Meta je takođe objavila kompletnu dokumentaciju pomoći o ovoj funkciji za korisnike iOS i Android sistema.
Metini uslovi korišćenja veštačke inteligencije su primenljivi od 23. juna 2024. godine; ne možemo da uporedimo trenutne uslove korišćenja veštačke inteligencije sa starijim verzijama jer Meta ne vodi evidenciju, a prethodno objavljeni uslovi nisu pravilno sačuvani od strane Wayback Machine Internet arhive.
Međutim, pošto ova funkcija zalazi u vaše albume na telefonu, ona prevazilazi ono što je Meta prethodno najavila, u smislu obučavanja svoje veštačke inteligencije na vašim javno deljenim podacima, uključujući objave i komentare na Fejsbuku i Instagramu. (Korisnici iz EU imali su rok do 27. maja 2025. da se isključe.)
Nakon što je kontaktirana za komentar, portparolka Mete, Marija Kubeta, potvrdila je da je funkcija u testnoj fazi, rekavši: „Istražujemo načine da olakšamo deljenje sadržaja ljudima na Fejsbuku testiranjem predloga sadržaja spremnog za deljenje i kuriranog sadržaja sa kamere osobe.“
„Ovi predlozi su samo uz prijavu i prikazuju se samo vama – osim ako ne odlučite da ih delite – i mogu se isključiti u bilo kom trenutku“, nastavila je. „Mediji sa kamere mogu se koristiti za poboljšanje ovih predloga, ali se ne koriste za poboljšanje modela veštačke inteligencije u ovom testu.“
Kompanija trenutno testira predloge u SAD i Kanadi.