Apple nudi do milion dolara svakome ko uspe da hakuje AI servere

Apple nudi do milion dolara svakome ko uspe da hakuje njegove AI servere

Izvršni direktor Apple-a Tim Cook je poetski izrazio dolazak nekih funkcija Apple Intelligence za iPhone 15 Pro, Pro Max i iPhone 16 prošle nedelje, rekavši u tvitu da uvod u alatke za pisanje zajedno sa novim funkcijama čišćenja fotografija i verzijom za razgovor njegovog glasovnog asistenta Siri je „početak uzbudljive nove ere“.

Ali recenzenti kažu da Apple Intelligence nije sve to, barem ne još.

Urednica CNET-a Bridget Carey nas podseća da će nove generativne AI funkcije biti dostupne u SAD samo na ograničen način — potrebno je da odete u podešavanja iPhone-a da biste se našli na listi čekanja i da radite stvari kao što je pravljenje sopstvenih emodžija pomoću veštačke inteligencije (funkcija koju Apple zove Genmoji) će doći kasnije.

U međuvremenu, CNET mobilni recenzent Lisa Eadicicco rekla je da ne treba da „očekujete da će vaš iPhone biti radikalno drugačiji“ i nazvala je nove funkcije „prvim korakom u onome što bi kasnije moglo da nagovesti veće promene“. Do sada, smatra da su poruke i sažetci obaveštenja najkorisniji.

Ono što sam najviše cenila je to što mogu da pogledam dole u ​​svoj telefon nakon što dobijem gomilu tekstova ili Slack poruka i da znam da li je hitan slučaj samo sa zaključanog ekrana“, kaže ona u svojoj ranoj recenziji iOS 18.1.

Sažeci nisu savršeni (AI, kako se ispostavilo, ne može da uhvati sarkazam i ne zna unutrašnje šale koje delim sa svojim prijateljima)“, dodaje ona. „Ali ova vrsta funkcionalnosti je upravo tip pasivne, praktične inteligencije za koju se nadam da ću u budućnosti videti više na pametnim telefonima.”

Iako Apple nastavlja da polako uvodi AI funkcije kao deo onoga što je šef softvera u CNET-u Craig Federighi rekao prošlog meseca da je strategija kompanije da „svaki deo ispravi i pusti kada bude spreman“, jedna stvar u koju je Apple veoma siguran je kako se nosi sa privatnošću i sigurnosti na Private Cloud Compute ili PCC serverima koji pokreću neke funkcije Apple Intelligence-a.

Zato poziva hakere, kao i stručnjake za privatnost i bezbednost i istraživače da provere bezbednosne tvrdnje koje je izneo u vezi sa PCC-om i nudi nagrade od 50.000 do 1 milion dolara svima koji otkriju grešku ili veliki problem.

PCC je, tvrdi Apple, „najnaprednija bezbednosna arhitektura ikada primenjena za računarstvo veštačke inteligencije u oblaku u velikim razmerama“.

Apple garantuje da štiti sve podatke na vašem iPhone-u tako što ih drži na uređaju (što je poznato kao obrada na uređaju ili lokalna obrada).

Ako složeni zadatak veštačke inteligencije treba da se preda snažnijim računarima u oblaku — PCC serverima koji koriste prilagođene Apple čipove — kompanija obećava da će koristiti „vaše podatke samo da ispuni vaš zahtev i nikada ih ne skladišti, pazeći da nisu nikada nikome poslati, uključujući i samom Apple-u.

Pošto nam je veoma stalo da ne dođe do kršenja privatnosti ili bezbednosti korisnika, razmotrićemo svako bezbednosno pitanje koje ima značajan uticaj na PCC“, kaže Apple o Apple Security Bounty programu nagrađivanja.

Ocenjivaćemo svaki izveštaj prema kvalitetu onoga što je predstavljeno, dokazima šta se može iskoristiti i uticaju na korisnike.”

Evo drugih stvari u AI vrednim vaše pažnje.

ChatGPT prihvata pretragu, u izazovu za Google

Otkako je objavljen pre dve godine, OpenAI-jev revolucionarni ChatGPT AI chatbot se koristi za pisanje pisama, e-poruka, reklama i venčanih zaveta i izradu softverskih kodova za 250 miliona ljudi koji ga koriste svake nedelje.

Ali uprkos sposobnosti chatbot-a da odgovori na upite korisnika na običnom, svakodnevnom engleskom, jedna stvar koju nije mogao dobro da uradi je da pruži odgovore na upite za pretragu sa vezama do veb izvora — kao što to radi Google — pošto podaci o obuci u OpenAI-jevom velikom jezičkom modelu nisu ažurirani najnovijim vestima.

To se promenilo prošle nedelje kada je startap iz San Franciska ispunio svoje obećanje da će evoluirati svoj popularni gen AI chatbot u gen AI pretraživač koji bi mogao da preuzme podatke za vas sa veba u realnom vremenu.

Novu funkcionalnost pretraživanja i ažurirane veze pokreću OpenAI partner i investitor Microsoft i njegov pretraživač Bing.

Možete da dobijete brze, pravovremene odgovore sa linkovima do relevantnih veb izvora, za koje biste prethodno morali da odete do pretraživača“, napisao je OpenAI na svom blogu 31. oktobra.

Dobijanje korisnih odgovora na vebu može da zahteva mnogo truda. Često zahteva višestruke pretrage i kopanje po linkovima da biste pronašli kvalitetne izvore i prave informacije za vas. Sada, ćaskanje može da vas dovede do boljeg odgovora: postavite pitanje na prirodnijem, konverzacijskom načinu, a ChatGPT može izabrati da odgovori informacijama sa veba. Idite dublje sa dodatnim pitanjima, a ChatGPT će razmotriti potpuni kontekst vašeg ćaskanja kako bi dobio bolji odgovor.

Šta sve to znači? To je još jedan korak u eskalirajućoj bici između OpenAI-a i Google-a, koji dodaje gen AI funkcionalnost na vrh svog pretraživača, sa svojim Gemini chatbotom. Meta takođe navodno radi na AI pretraživaču.

Svi se bore za vašu pažnju – i deo novca koji će se zaraditi u gen AI.

Što se tiče toga odakle OpenAI dobija te veze do najnovijih vesti, on je potpisao ugovore o licenciranju sa izdavačima, uključujući Associated Press, Axel Springer, Conde Nast, Dotdash Meredith, Financial Times, GEDI, Hearst, Le Monde, News Corp, Prisa (El Pais), Rojters, Atlantik, Tajm i Vox media, izvestio je Imad Kan iz CNET-a. U međuvremenu, The New York Times tuži OpenAI i Microsoft zbog toga što su izvukli njegove priče bez dozvole.

Što se tiče drugih dobavljača sadržaja koji su zabrinuti zbog toga što kompanija AI kooptira njihov rad bez dozvole ili nadoknade, Khan je primetio da je „na drugim izdavačima vesti da li žele da roboti OpenAI pregledaju njihove sajtove u potrazi za informacijama“.

U međuvremenu, OpenAI je rekao za Bloomberg News da tri četvrtine njegovog prihoda dolazi od milion pretplatnika (potrošača i preduzeća) koji su registrovani. Ali to nije dovoljno za finansiranje njenih operacija — privatna kompanija je ušla u istoriju prošlog meseca kada je prikupila 6,6 milijardi dolara, u jednoj od najvećih rundi finansiranja rizičnog kapitala u istoriji SAD.

Google inženjeri koriste veštačku inteligenciju za pomoć pri pisanju koda

Softverski inženjering kao profesija neće uskoro nikuda. Ali kao što sam primetio u nedavnoj kolumni o budućnosti poslova, to je profesija koju će AI promeniti jer će se alati koristiti za efikasnije i efektivnije pisanje koda (i jeftinije).

Tokom prošlonedeljnog poziva kompanije o zaradi, izvršni direktor Google-a Sundar Pichai je rekao da više od 25% svih novih kodova u Google-u generiše AI, a zatim pregledaju i prihvataju inženjeri.

Mi… koristimo AI interno da poboljšamo naše procese kodiranja, što povećava produktivnost i efikasnost“, rekao je Pichai. “Ovo pomaže našim inženjerima da urade više i brže.”

Ako softverski inženjeri moraju da počnu da preispituju šta rade, onda je verovatno vreme da svi razmislimo o tome kako će AI promeniti naše poslove u ne tako dalekoj budućnosti.

Najnovije na sajtu