DJI MINI 2 dron – opis i test video

DJI MINI 2 – u detaljima (prvi letovi po gradu)

DJI Mini 2 veličine dlana je i dalje dobar 4K dron kažu piloti

DJI Mini 2 je ultra-kompaktan dron koji je toliko mali i lak za upotrebu da ga možete izvući iz džepa jakne i pokrenuti za nekoliko sekundi. Od tada ga je nasledio DJI Mini 3 Pro, ali ostaje u prodaji kao pristupačnija alternativa tom modelu. Ovo ga čini jednim od najboljih dronova za početnike za one koji žele da snime 4K video bez visokotehnoloških magija tj skupljih DJI dronova koji dominiraju na našoj listi najboljih dronova.


Dizajn DJI Mini 2 je praktično identičan dizajnu Mavic Mini-a, ali ono što je viđeno kao renoviranje je taj kontroler, koji je prelepo dizajniran i pruža poboljšano iskustvo. Baš kao i njegova veća braća i sestre Mavic, Mini 2 se može sklopiti sa rukama koje se otvaraju da transformišu jedinicu veličine dlana u dron sa samo nekoliko manevara. Mini 2 teži manje od 249 g. To znači da trenutno ne mora da se registruje kod vazduhoplovnih agencija u SAD, Velikoj Britaniji i Australiji, i kako kaže na sajtu vazduhoplovstva Srbije kod nas spada u kategoriju 1 koja nije obuhvaćena pravilima kao ostale kategorije – takođe je vredno imati na umu (ako putujete s njim) da nedavne izmene zakona o dronovima u Velikoj Britaniji znače da mora da bude registrovan, bez obzira na tu identičnu težinu.

Ova težina je, možda, manje impresivna drugi put – originalni Mavic Mini je razbio ovaj stakleni plafon, ali zaista ne možemo preceniti u kojoj meri težina Mini 2 čini pogodnim na svim frontovima. U procesu izrade našeg pregleda DJI Mini 2, otkrili smo da je njegova najbolja karakteristika taj novi kontroler. Renoviran u celini, jednostavnost je naziv igre ovde, i iako manje liči na Transformer s obzirom na manje pokretnih delova, još uvek postoji neosporan šarm. Aplikacija DJI Fly je takođe dobro izbalansirana kombinacija jednostavna za korišćenje, ali sa moćnim funkcijama. Povremeni piloti dronova neće morati da izlaze dalje od glavnog interfejsa, ali ima mnogo toga za savladati.

DJI MINI 2 specifikacije 
Senzor: 1/2.3-inch CMOS, 12MP
Sočivo: f/2.8, 24mm equivalent (84-degree FOV)
Težina: ispod 249g
Rezolucija video snimaka: 4K/30p, 1080/60p (100Mbps bit-rate)
Foto rezolucija: 12MP (JPEG i RAW)
Vreme letenja: 31 min po punjenju tj bateriji
Komunikacija sa kontrolerom: OcuSync 2.0 transmission
Dimenzije (sklopljen): 131x81x58 mm

Kamera i stabilizacija

DJI-jeva pouzdana stabilizacija postala je sinonim za brend kao i nijanse sive koje krase sve njegove potrošačke proizvode, a mi smo tu za sve to. Prva stvar koju treba primetiti u vezi s video snimkom DJI Mini 2 je da je stabilan u svim uslovima osim u najvetrovitijim – veoma impresivno za tako tanak dron. Čak i sa petim nivoom otpora vetra, blistav horizont bio je dečija igra za ovaj kvadrokopter. Nemontirani snimci mogu izgledati malo ravno i nedovoljno eksponirani u oblačnim scenama. Jasnoća je za poštovanje. Digitalno zumiranje je ograničeno na oko 2x ako snimate u 4K, iako možete dobiti upotrebljive snimke sa zumom od 3x pri 1080p. Međutim, čim svetlo nestane, takođe se smanjuje upotrebljivi opseg zuma Mini 2 i zaista upotrebljivi snimci. Zaokružujući solidnim trajanjem baterije, tokom malo vetrovitog dana, dobili smo oko 30 minuta leta sa jednim punjenjem pri snimanju u mešanoj rezoluciji 1080p i 4K, a tri baterije Fly More Combo-a kombinuju se oko 90 minuta u vazduhu.

Snimak ovim dronom na visini od oko 25 metara pred kraj dana

Dizajn

Dimenzije su 131x81x58mm i težina 249g
Na bazi ima senzore, ali mu nedostaje izbegavanje prepreka
Sada ima USB-C punjenje, a ne microUSB

Dizajn DJI Mini 2 nasledio je dimenzije veličine dlana i sklopive ruke Mavic Mini-a za veličinu koja je toliko mala da vam neće ometati pažnju kada letite njime kroz vazduh. U stvari, teži samo 249 g, što je glavna karakteristika jer trenutno nećete morati da registrujete ovaj dron kod nas. Naravno, Mavic Air 2 je takođe neverovatno kompaktan i lagan, ali DJI se udvostručuje sa Mini 2 – zaista se oseća kao vaša sopstvena nebeska kamera za poneti bilo kuda.

(po našem zakoniku, dronovi bilo koje klase ne mogu da lete u poluprečniku od 5km od aerodroma)

više o zakonima pročitajte na ovom linku

Na prednjoj strani Mini 2 nalazi se kamera sa tri ose. Izvađen iz kutije, zaštićen je štitnikom kamere, koji se može ukloniti kada želite da upravljate njime. Na poleđini je slot za microSD karticu, kao i USB-C port.
Ovo se može koristiti za punjenje u hodu. Iznad njih je poklopac za bateriju i veoma je lako izvaditi ili vratiti i bateriju i microSD karticu – volimo zgodnu zamenu u toku rada. Za razliku od DJI Mavic Air-a i većih dronova, DJI Mini 2 ne poseduje senzore za izbegavanje prepreka na svojim bočnim stranama, napred ili pozadi. Uz to, postoji nekoliko senzora u bazi, tako da kada oseti površinu ili prepreku ispod, naglo se pomera da bi je izbegao. Donji stroj takođe sadrži indikator baterije i svetlo, tako da dron možete da držite u vidokrugu, čak i noću.

Kontroler i rukovanje

Najbolja stvar kod novog DJI Mini 2 je njegov kontroler. U potpunosti obnovljen, jednostavnost je naziv igre. Samo DJI Mavic Air 2 do sada ima isti napredni kontroler. Napunjen baterijom od 5.200 mAh, nije ni čudo što kontroler DJI Mini 2 teži 390 g – znatno više od samog drona. Njegov levi i desni džojstik su smešteni u donjem delu jedinice i zašrafljuju se na odgovarajući element sa kuglicom bez previše petljanja. Držač telefona sa oprugom se širi sa vrha kontrolera i njegova šupljina sadrži konektorski kabl, sa tri isporuke u kutiji: Lightning, mikro USB i USB-C. Što se tiče dugmadi, postoji dugme Fn koje je podrazumevano podešeno za pomeranje vertikalne ose jednim pritiskom, prekidač režima i dugmad za sletanje i napajanje. Tu je i fizički klizač koji se prebacuje između Cine, Normal i Sport režima, neverovatno zgodan dodatak kada ste u toku leta za svakoga ko ne želi da se bavi digitalnim interfejsom.

Sa zadnje strane kontrolera je R okidač, a gde bi bio L okidač je točkić koji kontroliše vertikalno pomeranje drona. Ono što je izuzetno u vezi sa kontrolama, od džojstika do točkića je stepen do kojeg se registruju postepeni pomaci. Glatki, spori, svilenkasti se mogu postići čak i u sportskom režimu, tako da kada savladate dron i kotroler, nebo je zaista granica kada su u pitanju stilizovani manevri. Još jedan vrhunac DJI Mini 2 je lakoća sa kojom smo mogli da ga podignemo sa zemlje, u vazduh i izvodimo sve vrste trikova za zabavu. Mislili smo da je originalni Mavic Mini čudo lako za rukovanje, ali DJI je nadmašio sebe sa intuitivnijim kontrolerom i nečim što izgleda kao potpuno nijansiraniji kontrolni sistem uopšte. Sa video prenosom do 10 km, Mini 2 povećava domet za 150% u poređenju sa originalom. Voleli bismo da možemo da kažemo da smo ga gurnuli do krajnjih granica, ali za razliku od naših iskustava sa Mavic Mini, u istoj oblasti bezbednoj za dron, nismo mogli legalno da letimo visoko ili dovoljno daleko da bi se veza pokolebala na Mini 2, koji je prilično dobar.

(legalno možete leteti do maks. 100 metara u visinu i 500 metara u daljinu)

tako kaže zakon u Srbiji

DJI Fly App

Jednostavna veza i navigacija
Manje oslanjanja na aplikaciju sa poboljšanim kontrolerom
Promenite režime i pristupite QuickShots

Aplikacija DJI Fly je dobro izbalansirana kombinacija jednostavne za upotrebu, ali dovoljno moćne da ponudi dubinu iskusnijim pilotima. Povremeni piloti dronova neće morati da idu dalje od glavnog interfejsa. Postoji dugme za poletanje i sletanje (koje se takođe nalazi na kontroleru), prečica za mapu u donjem levom uglu, dugme za otpuštanje okidača na desnoj strani, kao i prekidač režima, prečica za galeriju i prebacivanje između ručne fotografije i videa. Po korisničkom interfejsu aplikacije DJI Fly ubačeno je mnoštvo korisnih čitanja. To uključuje visinu, preostalo vreme snimanja, kompenzaciju ekspozicije, procenat baterije i signal kontrolera.

Ono gde se aplikacija ističe za napredne korisnike je prošireni meni, kome se pristupa pritiskom na tri tačke u gornjem desnom uglu. Ovde se mogu podesiti maksimalna visina i udaljenost, kao i početna tačka vašeg Mini 2. Aplikacija je takođe mesto gde možete da dodirnete RGB spektar prednje LED diode, dajući DJI Mini 2 vibe gaming mašine. Zgodno kada letite sa više dronova, čini identifikaciju vašeg, a možete da isključite RGB režim inače nudi opcije Breathing, Rainbow i solid . Sa proširenim opcijama za pokretanje histograma, upozorenjima o prekomernoj ekspoziciji i Grid lines, a da ne pominjemo brzine osvežavanja na 50hz i 60hz tj anti flicker, pohvalno je koliko je DJI dobro izbalansirao profesionalne funkcije sa jednostavnim korisničkim interfejsom u srcu. Konačno, aplikacija otvara ručno snimanje fotografija sa opcionom brzinom zatvarača do četiri sekunde za fotografije i 1/60 sekunde za video, i maksimalnom ISO od 3200 u oba režima.

Karakteristike i performanse

Do 4K rezolucije 30 fps
12MP fotografije
Pet režima QuickShot U aplikaciji DJI Fly, pritisnite dugme za režime snimanja i sa desne strane se pojavljuje jednostavan meni sa mnoštvom režima snimanja.

Prvi skup opcija su Photo, Video, Quickshot i Pano, ali možete zaroniti u svaku od njih za detaljnija podešavanja. U režimu fotografije možete da prelazite između snimanja jedne po jednu fotografiju, AEB (auto-ekspozicija bracketing) za HDR snimke, kao i automatskog tajmera. Izaberite Video režim da biste podesili rezolucije (1080p, 2,7K i 4K) i brzinu kadrova (do 60fps u 1080p, 30fps u svim ostalim režimima). Postoji i pet QuickShot režima koji su unapred definisane putanje leta koje prate subjekt (Krug, Bumerang, Dronie, Heliks i Rocket) i tri opcije panorame (tradicionalne, 180 stepeni i 360 stepeni).

Šta je sa trajanjem baterije? Po malo vetrovitom danu, imali smo oko 30 minuta sa jednim punjenjem kada smo snimali u mešanoj rezoluciji 1080p i 4K. Kada je baterija prazna, pametni Mini 2 se vraća na svoju početnu tačku. Glavni razlog za kupovinu Fly More paketa je taj što vam omogućava da radite upravo to, letite više. Uz uključene tri baterije od 2.250 mAh, možete da letite oko 90 minuta, što je fantastično. U običnom paketu dobijate samo jednu bateriju i ona će pružiti tih 30 minuta, ali samo posle više punjenja. Takav tip baterije traći neku vrstu formatiranja. Baterija drona nije jedina ćelija o kojoj vredi govoriti. Baterija kontrolera Mini 2 od 5.200 mAh je ogromna, traje godinama i potrebno je nekoliko sati da se uključi. Takođe puni vaš telefon dok je povezan.

Kvalitet video snimaka i fotografija

Ako ste ikada koristili DJI proizvod, bilo da je to DJI OM 5, DJI Pocket 2 ili bilo koji od njegovih dronova, glavne reči su, glatko i stabilno. DJI-jeva pouzdana stabilizacija postala je sinonim za brend kao i nijanse sive koje krase sve njegove proizvode. Prva stvar koju treba primetiti u vezi s video snimkom DJI Mini 2 je da je stabilan u svim uslovima osim u najvetrovitijim – veoma impresivno za tako tanak dron. Sa petim nivoom otpora vetra, let je bio dečija igra. U svoja tri režima, Normal (srednji), Cine (sporo) i Sports (brzo), zviždi kada luta po pejzažima, i dok iznenadne promene pravca mogu da ostave horizont u ravni, čak i neiskusni piloti mogu da dobiju snimke fantastičnog izgleda.

Vidno polje Mini 2 od 83 stepena (ekvivalentno 24 mm) znači da je kadar drona sličan onom u ljudskom oku, i malo širi. U međuvremenu, sočivo sa fiksnim fokusom blende f/2,8 je široko otvoreno, ali i dalje dovoljno usko da spreči nebo da se previše lako raznese. Da rezimiramo, i Mavic Mini i Mini 2 imaju 12MP 1/2,3-inčne CMOS senzore sa maksimalnom rezolucijom od 4000 x 3000 (ili 16:9, 4000 x × 2250). Iako je hardver DJI Mini 2 veoma poznat, poboljšani motori, stabilizacija i otpornost na vetar pomažu da se olakša radno opterećenje kamere i kardana, a rezultati generalno impresioniraju. Nemontirani snimci mogu izgledati malo ravno i nedovoljno eksponirani u oblačnim scenama. Na kraju krajeva, možete da prikažete senke u montaži, ali ne možete da povučete izduvane svetle delove, a video Mini 2 je spreman da se iskupi u postu, posebno kada se snima u oblačnim uslovima.

Povećanje rezolucije videa sa 2,7K na 4K je dobrodošlo. Naravno, tehnički, nema razloga da pomislimo da 4K snimanje nije ugrađeno u prošlogodišnji model, ali u dobro osvetljenim scenama, dodatni snimljeni pikseli znače više prostora za zumiranje. Digitalno zumiranje je ograničeno na oko 2x ako snimate u 4K, iako možete dobiti upotrebljive snimke od 3x pri 1080p. Međutim, čim svetlo padne, pada i upotrebljivi opseg zuma Mini 2. Kao što biste očekivali sa tako malim senzorom, ovo nije dron za snimanje u sumornim uslovima. Video Mini 2 se muči kada sunce zađe, iako njegove fotografije podnose malo bolje. Njegova sklonost malom podeksponiranju takođe dovodi do srednje performanse u slabo osvetljenim scenama.

sumrak snimanje dronom

Zauzvrat, preporučujemo da letove zadržite do svetlih i lepih dana kada je to moguće. Sa ručnim snimanjem fotografija i video zapisa, možete da zaobiđete automatski režim da biste poboljšali performanse pri slabom osvetljenju. Funkcija panorame je takođe odlična, radi bolje od one kod DJI Pocket 2 od 64 megapiksela kada je u pitanju dinamički opseg širom ekspanzivne scene.

Da li da kupim DJI Mini 2?

Kupite ako… Želite najbolji džepni dron Sa svojim 4K video snimanjem, poboljšanim kontrolerom, povećanim dometom i povećanom otpornošću na vetar, DJI Mini 2 je najbolji lagani dron.
Potreban vam je 4K video U dobro osvetljenim scenama, 4K snimanje DJI Mini 2 obezbeđuje da zumovi izgledaju oštrije i da se kropovi bolje drže, dok spajanje DJI Mini 2 snimaka u 4K projekat neće ostaviti kompromis u pogledu kvaliteta.
Vi ste početnik korisnik dronova Trenutno, DJI Mini 2 ne mora da bude registrovan u većini zemalja zbog svoje težine, ali to nije jedina prednost njegove veličine. Njegov neverovatno intuitivan sistem kontrole znači da ćete biti pod teškim pritiskom da pronađete kvalitetniji dron koji će vam pomoći da lebdite sa zemlje.

Ne kupujte ako… Imate ograničen budžet Ako novac nije problem, DJI Mini 2 je dron za početak letenja. Već imate Mavic Mini Iako je DJI Mini 2 bolji od Mavic Mini, ni to nije veliki skok. Ako ste zadovoljni snimkom u rezoluciji 2,7K, glavna prednost nadogradnje će doći u obliku tog poboljšanog kontrolera, tako da bi naš savet bio da zadržite svoje parice i uzmete DJI Mini 3 pro.
Vi ste noćni pilot Svim pilotima dronova koji očekuju puno letova u kasnim noćnim satima bolje će biti usluženi sa vrhunskim dronom kao što je DJI Phantom 4 Pro V2.0. Ono što mu nedostaje u pogledu lakoće za novčanik i prenosivosti, nadoknađuje kvalitet video zapisa zahvaljujući senzoru od 1 inča i skupu funkcija profesionalne klase. (mada je kod nas zabranjeno zakonom leteti noću)

Zakon o ovim vrstama letelica pročitajte ovde!

Unboxing video

Otpakivanje DJI MINI 2 drona
Najnovije na sajtu