OnePlus 9- Recenzija

OnePlus 9 za zadatak ima da ponudi puno toga što nudi OnePlus 9 Pro ali u nešto kompaktnijem izdanju s ravnim ekranom i što je najvažnije po povoljnijoj ceni. Ova recenzija otkriće vam na koje to kompromise treba pristati kako bi uštedeli 200 evra.

ONEPLUS 9 DIZAJN I ERGONOMIJA

OnePlus 9 dizajnom je jako sličan Pro modelu, ali od tri osnovne razlike dve se tiču njegovog kućišta. Naime, njegov prednji deo je skroz ravan, što će se nekima svideti i više, premda OnePlus 9 Pro dolazi sa značajno manjim radijusom zakrivljenja u odnosu na prethodnika.

Nadalje, sveukupno je zbog nešto kraće dijagonale ekrana, OnePlus 9 manji i kompaktniji telefon pa i nešto lakši. Lakši je i zbog toga što umesto metalnog ima plastični okvir kućišta. Svejedno su prednji deo i poleđina prekriveni Gorilla Glass 5 staklom, a tu plastiku po bokovima ne biste ni prepoznali dok vam neko ne kaže da je tako.

Spreda dakle ima 6.55-inčni ekran, ravan s čitačem otisaka ispod i selfie kamerom u rupici gore levo. Poviše uz sam gornji deo opet je zvučnik jer i ovaj model fura stereo zvučnike, jedan tu, a drugi na donjem delu.

Dole su još USB C za punjenje, povezivanje s računarom i slušalice, a tu mu je i fijoka za dve nano SIM kartice. Gore je tek sekundarni mikrofon.

Levi bok nosi taster za regulaciju glasnoće, a desni tipku Power i trostepenu sklopku za odabir zvučnog profila.

SPECIFIKACIJE U DETALJIMA MOŽETE POGLEDATI NA GSMARENA SAJTU OVDE!

Astralblack 2080a min euna Sajber Sfera
Curtesy of oneplus.com

Na sajnim leđima ima modul kamere jako nalik na onaj s Pro modela ali s ipak nešto drugačijim sastavom. Dole niže je OnePlus logo i to je to.

Kroz ta leđa podržava i bežično punjenje, doduše sporije od onog na Pro modelu, a službeno nema IP sertifikat vodootpornosti, mada ga neki operateri prodaju s IP68 srtifikatom. S obzirom na gumice na fijoci za SIM verujem da bi preživeo i kupanje, ali ne preporučujem to.

U ruci je još nešto kompaktniji i lakši za baratanje jednom rukom, a u džepu ga je isto nešto manje. Ta sjajna leđa izgledaju lepo mada, lako se umažu pa će dobro doći silikonska maskica u paketu. Ako biste nešto bolje naručite njihovu Sandstone masku za kompaktniji osećaj u ruci i bolji grip.

ONEPLUS 9 EKRAN

OnePlus 9 ima izvrstan 6.55-inčni Fluid AMOLED ekran u rezoluciji 1080p+ i s 120Hz osveženjem. Njegov panel nije onaj besni, a štedljivi LTPO kojeg ima Pro model, mada i dalje izgleda izvrsno. Pogotovo će se svideti onima koji vole ravne ekrane, a na njega je onda lakše nalepiti i kaljeno staklo.

Pohvaliti se može jako lepom reprodukcijom boja, dubokom crnom i čitljivošću pod uglom i na otvorenom. Na tom ćete ekranu glatko kliziti kroz Instagram feedove,
web sadržaje i YouTube ili Netflix filmove.

Podržava i Always ON prikaz pa mu nemam šta zameriti osim nešto malo niže postavljenog čitača otisaka, na kojeg sam se u par dana naviko.

Uključuje se i isključuje kucanjem, a na njemu je inače i zaštitna folija.

ONEPLUS 9 KAMERE

OnePlus 9 i po pitanju kamera ima dosta sličnosti s Pro bratom. Dele istu 16MP selfie kameru spreda pa snimaju jednako dobre portrete i solidne video zapise, doduše u maksimalnih 1080p.

Pozadi je priča nešto drugačija. S Pro bratom deli 50MP ultra-široku kameru, a premda mu je glavna opet 48MP ne koristi isti senzor kao Pro model i nema OIS-a. Koristi omnidirekcijski PDAF, a izostao je i laserski autofokus. I dalje tim kamerama snima video do 8K, a 4K video snima do 60fps.

Treće oko je 2MP senzor dubine pa budući da nema telefoto kamere, zum odrađuje isključivo digitalno.

Hasselblad logo na leđima sugeriše da je i na ovom modelu u igri saradnja s tom švedskom foto kompanijom, koja je za OnePlus 9 seriju pomogla osigurati verniju reprodukciju boja i algoritme snimanja. Da ima taj neki nešto drugačiji štih pri obradi boja, zaista se i primeti.

Softver kamere identičan je kao na Pro modelu pa nudi sve iste režime snimanja osim 4K pri 120fps. AI sugeriše odabir širokougaone kamere, uključuje Noćni režim po potrebi, a Pro režim nudi sve što vam treba za ručne postavke i izvlačenje maksimuma iz ovog hardvera.

Kvalitetom fotografija ne zaostaje previše za OnePlus 9 Pro modelom mada će se u direktnom poređenju osetiti razlika u noćnim snimcima zbog ipak nešto slabijeg senzora i izostanka OIS-a.

U svakom slučaju, njegovim se kamerama daju snimiti odlične fotke i danju i noću, ovisno o situaciji i mirnoći ruku. Dnevne fotke obiluju detaljima i dinamičkim rasponom, a noću šuma ima nešto više nego na Pro modelu. Ipak za objave na društvenim mrežama snima više no dovoljno dobre fotke.

Video je solidno stabilizovan i u 4K 60fps, a 8K obiluje detaljima mada bolje snimati s mesta.

OXYGENOS 11

OxygenOS kao OxygenOS i na ovom je modelu uzor glatkoće i fluidnosti u radu s taman onoliko doze mogućnosti prilagođenja kako ne bi brzo dosadio, a opet ne preopteretio suvišnim postavkama. Meni lično ostaje i dalje biti najboljim Android skinom kad već nije onaj čisti direkt od Googlea.

Iskustvo korišćenja je isto kao na 9 Pro pa i na 8 Pro pre njega. Sve je pod prstima brzo i glatko da nijedan drugi nakon njega jednostavno ne zadovoljava tom brzinom u radu.

ONEPLUS 9 PERFORMANSE I BATERIJA

Ispod haube sličnosti s Pro modelom je još više. I OnePlus 9 Pro pokreće moćni Snapdragon 888 s 8/12GB RAM-a i 128/256GB UFS 3.1 interne memorije. Performanse su na flagship nivou i tu nema nikakve sumnje. Sve odrađuje bez muke i bez pregrejavanja.

ONEPLUS 9 OCENA

OnePlus 9 namenjen je dakle onima koji žele izvrstan ali ravan ekran, top performanse i autonomiju, brzo punjenje i kamere na koje mogu računati, a rado bi uštedeli 200 evra. Upravo toliko je OnePlus 9 jeftiniji u odnosu na Pro model. Uprkos tome u paketu donosi maskicu i 65W punjač.

Za tih 200 evra manje moraćete pristati na tih par kompromisa koje sam naveo u recenziji, a glavni je izostanak OIS-a, mada uprkos tome ovaj telefon snima odlične fotke. Plastični okvir realno je nebitan jer uređaj u ruci ne deluje jeftino, svakako.

Najnovije na sajtu