SAD i Kina, 90-dnevna pauza u trgovinskom ratu

SAD i Kina, 90-dnevna pauza u glavnom trgovinskom sporazumu u trgovinskom ratu ove dve zemlje

U velikom prodoru u američko-kineskim odnosima, obe strane su se složile da smanje recipročne carine na 90 dana. Ovaj potez bi mogao doneti veće olakšanje potrošačima i kompanijama na koje utiču visoke tarife.

Kako prenosi CNBC, carine između Sjedinjenih Država i Kine biće smanjene na 10 odsto sa sadašnjih 125 odsto. 10 odsto je osnovna carina koju su SAD nametnule svim zemljama širom sveta. Naravno, carina od 20 odsto na kinesku robu zbog uloge Kine u krizi fentanila u SAD ostaje netaknuta, što znači da bi ukupne carine na kineski uvoz u SAD bile 30 odsto.

Prošle nedelje je objavljeno da će se američki i kineski zvaničnici sastati u Švajcarskoj kako bi razgovarali o trgovinskim sporazumima. Pregovori su održani tokom vikenda u Ženevi, a obe strane su konačno postigle sporazum o ublažavanju tekućeg trgovinskog rata.

Postigli smo dogovor o 90-dnevnoj pauzi i značajno snizili nivoe carina. Obe strane na recipročnim carinama će spustiti svoje carine za 115 odsto“, rekao je američki ministar finansija Skot Besent na konferenciji za novinare. Bessent je dodao: “Želimo uravnoteženiju trgovinu i mislim da su obe strane posvećene tome. Nijedna strana ne želi razdvajanje.”

SAD i Kina, 90-dnevna pauza u glavnom trgovinskom sporazumu u trgovinskom ratu ove dve zemlje

Naravno, Tramp je već otkrio svoju nameru da snizi carine za Kinu. U intervjuu sa Kristen Velker na NBC-ju Meet the Press, Tramp je rekao da su carine toliko visoke da su SAD i Kina prestale da trguju. Takođe je rekao da će carine za Kinu biti niže, ali je napomenuo da carine neće biti na nuli.

90-dnevna pauza oko carina dobra je vest za tehnološke firme koje se oslanjaju na kineske proizvođače da proizvode svoje proizvode. Većina američkih firmi, poput Epla i Gugla, počela je da seli proizvodnju u Indiju, Brazil i Vijetnam kako bi izbegla carine.

Najnovije na sajtu