Firefox u problemu bez Google saradnje

Firefox u problemu, ako ostane bez Google saradnje i Google Pretrage kaže rukovodilac

Firefox bi mogao biti ugašen ukoliko sud sprovede sve predloge Ministarstva pravde za ograničavanje monopola Gugla na pretragu, svedočio je u petak rukovodilac vlasnika pretraživača, kompanije Mozilla. „To je veoma zastrašujuće“, rekao je finansijski direktor Mozilla-e, Erik Mulhajm.

Ministarstvo pravde želi da zabrani Guglu da plaća da bude podrazumevani pretraživač u pretraživačima trećih strana, uključujući Firefox, među dugačkom listom drugih predloga koji uključuju prisilnu prodaju Guglovog sopstvenog pretraživača Chrome-a i zahtev da sindikuje rezultate pretrage konkurentima.

Sud je već presudio da Gugl ima nezakoniti monopol u pretrazi, delimično zahvaljujući ekskluzivnim sporazumima koji ga čine podrazumevanim pretraživačem na pretraživačima i telefonima, lišavajući konkurente mesta za distribuciju svojih pretraživača i širenje. Ali dok Firefox — čiji finansijski direktor svedoči dok Gugl iznosi svoju odbranu — direktno konkuriše Chrome-u, upozorava da bi gubitak unosnih podrazumevanih plaćanja od Gugla mogao da ugrozi njegovo postojanje.

Firefox čini oko 90 procenata prihoda Mozilla-e, prema rečima Mulhajma, finansijskog direktora neprofitnog ogranka organizacije — koji zauzvrat pomaže u finansiranju neprofitne fondacije Mozilla. Oko 85 procenata tih prihoda dolazi od ugovora sa Guglom, dodao je on.

Gubitak svih tih prihoda odjednom bi značio da bi Mozilla morala da napravi „značajne rezove u celoj kompaniji“, svedočio je Mulhajm i upozorio na „silaznu spiralu“ koja bi se mogla dogoditi ako bi kompanija morala da smanji ulaganja u inženjering proizvoda u Firefox-u, čineći ga manje privlačnim za korisnike. Ta vrsta spirale, rekao je, mogla bi „da dovede Firefox do propasti“. To bi takođe moglo da znači manje novca za neprofitne napore poput web alata otvorenog koda i procenu kako veštačka inteligencija može pomoći u borbi protiv klimatskih promena.

Mozila bi morala da napravi „značajne rezove u celoj kompaniji“

Ironično, Mulhajm je izgleda sugerisao da bi to moglo da učvrsti upravo dominaciju na tržištu koju sud želi da popravi. Firefox-ov osnovni pretraživač Gecko je „jedini pretraživač koji ne drže velike tehnološke kompanije, već neprofitna organizacija“, rekao je. Druga dva su Guglov Hromijum otvorenog koda i Eplov WebKit. Mozilla je razvila Gecko kako bi otklonila strah da će Majkrosoft kontrolisati sve protokole na internetu, svedočio je Mulhajm, a stvaranje Gecko-a je pomoglo da se osigura da različiti pretraživači budu interoperabilni, tako da pristup web-u ne bi kontrolisala jedna kompanija. (Za razliku od brojnih drugih kompanija koje su se pojavile u suđenju protiv Gugla, Firefox nije izrazio interesovanje za kupovinu Chrome-a.)

Zamena prihoda od Gugla nije tako jednostavna kao sklapanje dogovora sa drugim dobavljačem pretraživača ili neekskluzivnog dogovora sa Guglom, kaže Mulhajm. Mozila je razgovarala sa Majkrosoftom o mogućnosti da Bing preuzme podrazumevanu poziciju, ali Mulhajm upozorava da bi, bez mogućnosti da Gugl licitira za ugovor, udeo u prihodima koji bi Mozila mogla da pregovara verovatno opao. Pored toga, Mozila je otkrila da Bing ne monetizuje saobraćaj tako efikasno kao što to čini Gugl danas.

U prezentaciji odboru Mozile u decembru 2024. godine, koja je prikazana na sudu, kompanija je upozorila da gubitak Guglovih isplata predstavlja „značajnu pretnju održivosti Mozile sa ograničenom mogućnošću ublažavanja“. Od 2021. do 2022. godine, kompanija je sprovela studiju kako bi videla šta bi se desilo ako bi tiho prebacila podrazumevane pretraživače korisnika Firefox-a sa Gugla na Bing i otkrila da su korisnici koji su prešli na Bing generisali manje prihoda za Mozilu – nalaz koji je Mulhajm rekao pokazuje šta bi se moglo desiti ako bi svi njeni korisnici prešli na Bing.

Mozila je takođe ranije pokušala da promeni podrazumevane pretraživače svih korisnika, i to nije prošlo dobro. Između 2014. i 2017. godine, kompanija je postavila Yahoo kao podrazumevani pretraživač na svom pregledaču i otkrila da se ljudima toliko nije dopalo to iskustvo da su potpuno prešli na drugi pregledač.

„Zaista bismo se mučili da preživimo“

Firefox u problemu, ako ostane bez Google saradnje i Google Pretrage kaže rukovodilac

Ako ostali predlozi američkog Ministarstva pravde budu uspešni kako se nada, oni bi teoretski stvorili mnogo više kvalitetnih pretraživača koji bi mogli da se takmiče za podrazumevanu poziciju Firefox-a i preuzmu udeo u prihodima koji mu Gugl trenutno plaća. Ali Mulhajm kaže da bi to verovatno trajalo toliko dugo da bi Mozilla morala da napravi značajna smanjenja troškova i promene strategije, sve dok „čeka hipotetičku budućnost u kojoj će se to dogoditi“. U međuvremenu, rekao je, „zaista bismo se borili da preživimo“.

Na unakrsnom ispitivanju od strane Ministarstva pravde, Mulhajm je priznao da bi bilo poželjnije da se ne oslanja na jednog kupca za većinu svojih prihoda, bez obzira na presudu suda u ovom slučaju. I, složio se, druga kompanija za pregledače, Opera, već je uspela da zaradi više novca od oglasa u pregledačima nego od poslovanja sa pretragom. Ali, iako bi to mogao biti potencijalni put ka diverzifikaciji prihoda Firefox-a, dodao je, proširenje takvog poslovanja u Firefox-u može izgledati drugačije, delom zbog pristupa očuvanja privatnosti koji se primenjuje na proizvode.

Mozila je podržala izbor ekrana za izbor pregledača na telefonima i desktop računarima, napomenulo je Ministarstvo pravde, nešto od čega bi direktno imala koristi. Ali ne podržava ekran za izbor za korisnike da izaberu podrazumevani pretraživač u pregledaču. Mulhajm je rekao da Firefox redovno podseća korisnike da imaju više opcija pretrage – „postoji hiljadu različitih tačaka pretrage“ u pregledaču, svedočio je. „Izbor je osnovna vrednost za nas, ali kontekst je važan“, dodao je na unakrsnom ispitivanju. „Najbolji način da se dođe do izbora nije uvek ekran za izbor.“

Sudija Amit Mehta je pitao Mulhajma da li bi se složio da bi Mozilla-i koristilo kada bi postojala bar još jedna kompanija koja bi se mogla porediti sa Guglom po kvalitetu i sposobnosti monetizacije pretraga. „Ako bismo se iznenada našli u tom svetu“, rekao je Mulhajm, „to bi bio bolji svet za Mozilla-u.“

Najnovije na sajtu