Apple tužen zbog navodnog špijuniranja i slobode govora

Apple tužen zbog navodnog špijuniranja iCloud naloga svojih zaposlenih i slobode govora

Amar Bhakta, koji je u Apple-u od 2020. godine, tuži kompaniju na sudu, optužujući je da narušava njegova prava na privatnost i slobodu govora. Bhakta, koji je radio u tehnologiji oglašavanja, kaže da je Apple vodio računa o njegovim ličnim iCloud nalozima i uređajima. Takođe tvrdi da ga je kompanija naterala da skine detalje o svom poslu sa LinkedIn-a i sprečila ga da javno govori o digitalnom oglašavanju.

U tužbi se ističe da Apple briše granice između ličnog i profesionalnog života ohrabrujući zaposlene da povežu svoje lične uređaje sa Apple-ovim ekosistemom – navodno dajući kompaniji previše kontrole nad privatnim podacima.

Ovaj slučaj stavlja u središte pažnje Apple-ove mnogo hvaljene vrednosti privatnosti, što je ključni deo njihovog imidža. Baktine optužbe daju drugačiju sliku, sugerišući da interne prakse Apple-a ne odgovaraju javnim obećanjima koje daje. Prema tužbi, praćenje kompanije se proteže i dalje od radnog dana, pa čak i nakon što zaposleni odu, dozvoljavajući Apple-u pristup ličnim uređajima povezanim sa radnim nalozima.

Ovo nije prvi Appleov susret sa pritužbama zaposlenih.

Apple tužen zbog navodnog špijuniranja iCloud naloga svojih zaposlenih i slobode govora

Prethodne optužbe uključuju zatvaranje diskusija o uslovima rada i ograničavanje razgovora o jednakosti plata i rodnoj pristrasnosti, čak i na platformama kao što je Slack. Zaposleni su često upirali prstom u Apple zbog davanja prioriteta korporativnoj kontroli nad transparentnošću.

Apple, sa svoje strane, poriče Baktine tvrdnje, nazivajući ih neosnovanim. Portparol je rekao da kompanija podržava prava zaposlenih da razgovaraju o platama i uslovima rada, ukazujući na godišnje obuke na tu temu. Apple insistira na tome da uravnoteži prava zaposlenih sa inovativnim, produktivnim radnim okruženjem.

Gigantima iz Silicijumske doline kao što su Google, Meta i Amazon tužbe nisu ništa strano. Ove tužbe pokrivaju sve, od pritužbi zaposlenih i pitanja privatnosti do optužbi za monopolističko ponašanje. Uzmite Google, na primer – rešili su tužbu od 118 miliona dolara 2022. godine nakon što je 15.000 zaposlenih tvrdilo da su nedovoljno plaćeni. Kao da to nije dovoljno, Google je takođe uhvaćen u antimonopolskom slučaju, optužen da koristi poslove kao što je akvizicija DoubleClick-a da dominira tržištem digitalnih oglasa.

Najnovije na sajtu