Kreatori društvenih medija se okreću aplikacijama za pretplatu zbog sve konkurentnije, promenljive ekonomije sadržaja
Kreatori društvenih medija se okreću uslugama mesečne pretplate kako bi ostvarili prihod direktno od svojih pratilaca u pokušaju da pronađu stabilan izvor prihoda na sve konkurentnijem i nestabilnom tržištu.
Ekonomija kreatora dostigla je vrhunac u septembru 2021, prema istraživanju koje je ovog meseca objavio Institut Bank of America. Dok se prosečni mesečni prihod za kreatore sadržaja povećao u poslednje tri godine, tipičan zaposleni u SAD sa punim radnim vremenom u proseku zarađuje pet puta više mesečnog prihoda.
„Ovo sugeriše da je retkost zaraditi platu sa punim radnim vremenom u kreiranju sadržaja – a kamoli da se obogatite“, kaže se u istraživanju, koje je takođe sproveo Institut Bank of America, istraživački centar koji svoje istraživanje sprovodi koristeći klijenata Banke Amerike.
Analitičari Instituta Bank of America to pripisuju usporavanju plaćenih partnerstava, konkurentnijem tržištu za kreatore, padu onlajn gledanosti od vremena pandemije i koncentraciji plaćenih partnerstava među vrhunskim kreatorima.
Iako je viralnost interneta nepredvidiva, pretvaranje kreiranja sadržaja u karijeru sa punim radnim vremenom zahteva ispunjavanje određenih finansijskih potreba, poput mogućnosti plaćanja mesečnih računa, rekli su kreatori sadržaja za CNBC. Kao rezultat toga, kreatori žele da diverzifikuju svoje tokove prihoda, a pored plaćenih partnerstava, mnogi kreatori sadržaja sve više traže platforme za mesečnu pretplatu kao što su Substack i Patreon radi doslednosti u svojim mesečnim prihodima.
Substack i Patreon su se pojavili kao atraktivne opcije jer omogućavaju kreatorima da direktno naplaćuju svojim pratiocima svoj sadržaj. Kreatori mogu da ponude svojim pratiocima različite nivoe pretplate za mesečne naknade, pri čemu svaki nivo uključuje različite pogodnosti. Od svog lansiranja 2013. godine, Patreon je platio kreatorima preko 8 milijardi dolara, dok Substack tvrdi da ima više od 4 miliona plaćenih pretplatnika.
Na TikTok-u i Meta-i
Instagram, kreatori moraju da se kreću po algoritamskim modelima koji kontrolišu kada se njihov sadržaj prikazuje, čineći prihod od tih aplikacija veoma promenljivim. Zarada može dramatično da varira, da poraste ili opadne u zavisnosti od toga kako ove platforme odluče da promovišu svoj sadržaj.
„Ne mogu da se oslonim na to da mi to plaća račune“, rekla je Molly Burke, kreatorka sa više od 4 miliona pratilaca u svojim društvenim aplikacijama. „Kao preduzetnik, kao vlasnik preduzeća, kao kreator, moram da shvatim kako ću ovo održati kao karijeru što je duže moguće.
Platforme društvenih medija se sve više oslanjaju na algoritme da odluče šta korisnici vide, na osnovu njihovih prošlih interakcija i preferencija. Ovi algoritmi analiziraju ponašanje korisnika kako bi kreirali personalizovane fidove sadržaja, koji često daju prioritet objavama koje će verovatno izazvati angažovanje, kao što su lajkovi ili deljenja.
Kao rezultat toga, mnogi kreatori se osećaju pod pritiskom da naprave sadržaj koji odgovara algoritmu, čak i ako veruju da to umanjuje kvalitet njihovog rada, rekli su kreatori sadržaja.
„Opada i teče“, rela je Burke. „Ponekad se moj TikTok video pojavi i dobijem gomilu pregleda, a onda taj algoritam malo padne.“
Dok skoro polovina kreatora radi puno radno vreme, većina se u velikoj meri oslanja na ugovore o brendovima za prihod, a više od dve trećine ima partnerstvo sa brendom kao primarni izvor prihoda, prema zasebnoj studiji agencije za marketing uticajnih NeoReach. Studija je otkrila da više od 48% kreatora zarađuje 15.000 dolara ili manje godišnje, čak i kada je globalno tržište uticajnih ljudi dostiglo 21 milijardu dolara 2023.
Postoji više od 50 miliona kreatora sadržaja širom sveta, rekao je Goldman Sachs u aprilu 2023.
Burke, kreatorka poznata po svojim video snimcima o životu sa slepilom i kretanju svakodnevnim životom, već pet godina proizvodi sadržaj na internetu. Iako to nije njen najveći izvor prihoda, ona koristi svoj prihod od Patreona da pokrije osnovne troškove, uključujući stanarinu.
„Osećam se izuzetno srećnom i zahvalnom što je to tok prihoda na koji se mogu osloniti, što znam da u najmanju ruku mogu da pokrijem kiriju ovog meseca“, rekla je ona.
Platforme za pretplatu kao što je Patreon rešavaju ovo tako što dozvoljavaju kreatorima da u potpunosti zaobiđu algoritam, povezujući se direktno sa svojim najvernijim fanovima koji su spremni da plate za ekskluzivni sadržaj.
„Samo članstvo je ogroman posao za kreatore“, rekao je osnivač i izvršni direktor Patreona Džek Konte u intervjuu za CNBC. „To stvara predvidljive, pouzdane, ogromne izvore prihoda za kreatore u obimu koji nikada ranije nismo videli.“
The Try Guys, komičarska grupa poznata po svojim video snimcima zasnovanim na izazovima, ima 8 miliona pretplatnika i 2,7 milijardi pregleda na YouTube-u, ali su u maju najavili pokretanje sopstvenog servisa za strimovanje pod nazivom 2nd Try. Grupa je većinu svojih novih video snimaka prebacila iza platnog zida od 5 dolara mesečno, gde pretplatnici mogu da gledaju novi sadržaj bez reklama.
U tri meseca od lansiranja 2nd Tri, kompanija je rekla da je na putu da postigne profitabilnost.
„Trebalo nam je da napravimo nešto sa čim bismo mogli da budemo bar malo dosledniji“, rekao je za CNBC suosnivač Try Guys-a Keith Habersberger.