LATEST ARTICLES

Wi-Fi ruter, kako pristupiti i menjati podešavanja

Evo kako da se prijavite na ruter da biste promenili ime svoje kućne mreže, lozinku, bezbednosne opcije i razna podešavanja bežične veze.

Wi-Fi ruter čuva podešavanja za vašu kućnu mrežu. Da biste promenili nešto na vašoj mreži, morate se prijaviti na softver rutera, takođe poznat kao firmver. Odatle možete preimenovati svoju mrežu, promeniti lozinku, podesiti nivo bezbednosti i podesiti ili promeniti niz drugih opcija.

Ali pre nego što sve to uradite, prvo morate da pristupite svom ruteru. Proces prijavljivanja na vaš ruter treba da bude isti bilo da koristite ruter svog internet provajdera ili ste kupili sopstveni ruter. Takođe bi trebalo da bude isto da li koristite namenski ruter ili kombinovani modem/ruter koji vam je obezbedio provajder.


Pronađite IP adresu svog rutera

U firmver rutera se prijavljujete preko pretraživača. U polje za adresu unesite IP adresu vašeg rutera. Većina rutera koristi adresu 192.168.1.1, ali to nije uvek slučaj, pa ćete možda prvo želeti da potvrdite adresu svog rutera.

Da biste pronašli IP adresu rutera, otkucajte cmd u Vindovs traku za pretragu da biste otvorili komandnu liniju. Otkucajte ipconfig u odzivniku i pritisnite taster Enter na tastaturi. Skrolujte kroz informacije dok ne vidite postavku za podrazumevani mrežni prolaz u okviru Eternet adaptera ili bežičnog LAN adaptera. To je vaš ruter, a broj pored njega je IP adresa vašeg rutera.

Takođe možete pronaći IP adresu rutera u operativnom sistemu Windows. U operativnom sistemu Windows 10 idite na Settings > Network & Internet > Status > View hardware and connection properties. U operativnom sistemu Windows 11 idite na Settings > Network & internet > Advanced network settings > Hardware and connection properties.

Prikazuju se detalji u vezi sa vašim mrežnim vezama. Potražite unos pod nazivom Ethernet ili Wi-Fi, a zatim pronađite postavku Podrazumevanog mrežnog prolaza da biste locirali IP adresu vašeg rutera. Kada dobijete tačnu adresu, unesite je u polje za adresu pregledača (Chrome. Firefox) i pritisnite Enter.

Nakon što unesete IP adresu, od vas će se tražiti korisničko ime i lozinka za pristup firmveru rutera. Ovo je ili podrazumevano korisničko ime i lozinka za vaš ruter, ili jedinstveni akreditivi koje ste možda kreirali prilikom podešavanja rutera. Ako se ne sećate svojih akreditiva za prijavu, prijavljivanje postaje malo teže.

Neki ruteri nude funkciju oporavka lozinke. Ako je ovo tačno za vaš ruter, ova opcija bi se trebala pojaviti nakon što unesete pogrešno korisničko ime i lozinku određeni broj puta. Obično će ovaj prozor tražiti serijski broj vašeg rutera, koji možete pronaći na dnu ili sa strane rutera.

Ako nikada niste promenili akreditive za prijavu rutera, mnogi koriste podrazumevano korisničko ime administrator i podrazumevanu lozinku. Probajte tu kombinaciju da vidite da li radi. U suprotnom, najbolje je da pokrenete web pretragu za podrazumevano korisničko ime i lozinku za vaš brend rutera, kao što su Netgear, Linksys, Asus ili TP-Link. (ili možete kucati “default šifre ta MTS ruter ‘ime rutera’ ” ako je ruter od ISP-a ili koji je već provajder u pitanju)

Druga opcija je da posetite web lokaciju Router Passwords, gde možete da izaberete proizvođača vašeg rutera da biste dobili listu podrazumevanih korisničkih imena i lozinki. Isprobajte svaki od predloga da vidite da li jedan od njih funkcioniše.

Ako i dalje ne možete da se prijavite na firmver rutera, moraćete da resetujete uređaj da biste vratili sva podešavanja na podrazumevane vrednosti. Obično ćete pronaći malo dugme za resetovanje na ruteru sa strane, ili pozadi. Koristeći šiljasti predmet, poput olovke ili spajalice, pritisnite i držite dugme za resetovanje oko 10 sekundi. Sada bi trebalo da budete u mogućnosti da se prijavite na svoj ruter koristeći podrazumevano korisničko ime i lozinku. (ovo zavisi od toga da li je ruter vaš, ili je od ISP-a)

Nakon što dobijete pristup firmveru rutera, bićete slobodni da promenite sve elemente za koje mislite da bi trebalo da budu izmenjeni.

To uključuje ime i lozinku rutera, nivo bezbednosti i lozinku za Wi-Fi. Takođe možete da podesite roditeljski nadzor, kreirate mrežu za goste i upravljate priključenim uređajima. Samo zapamtite da primenite sve promene pre nego što pređete na sledeći ekran.

Iako ne možemo da vas provedemo kroz svaki proces za vaš određeni uređaj, dokumentacija proizvođača i ugrađena pomoć bi trebali biti dostupni da vam pomognu sa različitim opcijama ako niste sigurni kako da ih podesite. Većina aktuelnih ili novijih rutera takođe ima čarobnjake za podešavanje koji mogu da se pobrinu za deo ovog posla za vas.

Trebalo bi da promenite korisničko ime i lozinku rutera ako su i dalje podešeni na podrazumevane vrednosti. Potražite opciju koja se obično nalazi na kartici Administration ili Advanced Settings. Ruter će verovatno tražiti vašu trenutnu lozinku pre nego što vam dozvoli da je promenite. Imajte na umu da vam neki ruteri dozvoljavaju samo da promenite lozinku, ali ne i korisničko ime.

Dok kreirate novu lozinku, zapamtite uobičajene preporuke za kreiranje bezbedne lozinke – ne toliko tešku i komplikovanu da je ne možete zapamtiti, ali dovoljno složenu da je nije lako pogoditi. Pristupna fraza sa kombinacijom reči koje se lako pamte je takođe dobra opcija.

Na primer neko ime sa velikim početnim slovom i par brojeva koje prate par simbola (Sofija789@@@)

Obavezno zapamtite novu lozinku kako ne biste morali da resetujete ruter u budućnosti. Firmver vašeg rutera takođe može tražiti od vas da postavite bezbednosna pitanja i odgovore, što je još jedan zgodan način da dokažete svoj identitet. Zatim ćete morati da primenite podešavanja i ponovo se prijavite na ruter.

Proverite svoju Wi-Fi lozinku

Takođe bi trebalo da pregledate svoju Wi-Fi lozinku i korisničko ime da biste bili sigurni da su jaki i bezbedni. Da biste to uradili, potražite odeljak Wireless Networks ili Wi-Fi u firmveru rutera. Videćete svoje trenutno Wi-Fi ime i lozinku na listi.

Napravite sigurniju lozinku ako smatrate da je trenutna suviše slaba. Opet, imajte na umu uobičajene preporuke za lozinku dok ovo radite. Možda ćete želeti da promenite podrazumevano Wi-Fi ime ako još uvek koristi naziv marke rutera. Pokušajte da smislite jedinstveno ime da biste ga razlikovali.

Provera bezbednosnih podešavanja je još jedna stavka na listi obaveza. U okviru Bezbednosnih opcija ili sličnog odeljka, uverite se da je bezbednost vaše mreže podešena na najmanje WPA2-PSK [AES], što će biti najjači nivo dostupan za većinu kućnih rutera.

Noviji ruteri sa najnovijom Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E tehnologijom će ponuditi sigurniju WPA3 opciju. Ako ga vaš ruter ima, koristite tu opciju. Primenite nova podešavanja i zatvorite prozor pregledača kada završite.

7 znakova da imate Malver i kako da ga se rešite

7 znakova da imate Malver u svome računaru i kako da ga se rešite

Da li se vaš računar ponaša čudno? Potražite ove znakove za malver, ali nemojte paničiti ako se ispostavi da ga imate. Naši saveti vam mogu pomoći da ga se rešite.

Jednom kada očistite viruse i blotware sa novog računara, on postaje nova kuća. Nema škripanja i prašine, nema tamnih uglova, sve blista. Ali to netaknuto stanje ne traje. Ubrzo, podlegnete hipnotičkim ikonama „WAIT“. U pozadini se prepiru aplikacije koje ste instalirali, boreći se jedna protiv druge za dominaciju. Ukratko, postaje normalan, dobrooo korišćen računar.

Ponekad, međutim, spor sistem ili čudno ponašanje mogu biti znak unutrašnje i ozbiljne infestacije malverom. Da li je vaš računar samo spor ili ga malver otežava? Kako možeš znati? Ako ste primetili bilo koji od sedam znakova upozorenja u nastavku, možda imate problem sa malverom.

Samo zato što imate instaliranu zaštitu od malvera ne znači da možete ignorisati ove znakove upozorenja. Softver nije savršen, a ponekad potpuno novi napad malvera nultog dana može da prođe pored vašeg anti virusa, barem dok dobavljači vaše zaštite ne izdaju ažuriranje.


  1. Iskačući oglasi iskaču svuda
    Iako nisu tako uobičajeni kao ranije, reklamni programi bombarduju svoje žrtve reklamama. Ponekad su to oglasi za legitimne proizvode, koji plaćaju partnersku naknadu počiniocu reklamnog softvera svaki put kada neko klikne na oglas. U drugim slučajevima, sadrže veze ka zlonamernim web lokacijama koje će pokušati da instaliraju više malvera na vaš računar.

Naravno, mnoge legitimne web stranice uključuju različite vrste oglasa — zarađuju prodajući oglasni prostor tako da možete besplatno uživati u njihovom sadržaju. I dalje možete izabrati da pokrenete softver za blokiranje oglasa ako zaista mrzite te oglase. Ako počnete da vidite iskačuće oglase iako koristite blokator oglasa, ti oglasi verovatno dolaze iz reklamnog programa (virusa), a ne iz legitimnog izvora.

  1. Vaš pretraživač se stalno preusmerava
    Nije svako preusmeravanje sajta zlonamerno, ali ako otkrijete da vas pokušaj da dođete do DuckDuckGo ili Google vodi do nepoznatog sajta za pretragu, imate problem. Ponekad je preusmeravanje manje primetno. Na primer, bankarski trojanac bi mogao da preusmeri vaš pretraživač na lažni sajt koji izgleda baš kao pravi sajt vaše banke. U tom slučaju, vaš jedini trag je nepoznati URL u adresnoj traci.

Napadi preusmeravanja se često oslanjaju na ekstenzije pregledača, pa ako sumnjate na problem, kopajte po podešavanjima pregledača i onemogućite ili izbrišite sve ekstenzije koje niste namerno instalirali. Dok ste tamo, možete i da onemogućite sve ekstenzije koje ne koristite redovno.

  1. Nepoznata aplikacija šalje strašna upozorenja
    Kreiranje i distribucija lažnih antivirusnih programa (koji se nazivaju i scareware) je unosan posao. Počinioci koriste preuzimanja ili druge podmukle tehnike da bi lažni antivirus uneli u vaš sistem, a zatim prikazuju alarmantna upozorenja o izmišljenim bezbednosnim pretnjama.

Skeniranje u potrazi za zlonamernim softverom pomoću lažne bezbednosne aplikacije je besplatno i super brzo jer zapravo ne radi ništa. Ali ako naivno zatražite od lažnog antivirusa da popravi pronađene probleme, videćete da prvo zahteva da platite. (nema džabe ni kod babe)

  1. Misteriozne objave se pojavljuju na vašim društvenim mrežama
    Zlonamerni softver fokusiran na Facebook i druge sajtove društvenih medija širi se generisanjem lažnih postova ili DM-ova. Obično ovi postovi uključuju zapaljivu izjavu, kao što je “OMG, jesi li stvarno bio toliko pijan? Pogledaj ovu sliku!” Svako ko padne na lažnjak i klikne na vezu postaje sledeća žrtva malvera.
  1. Traže vam da uplatite novac u zameni za vaše podatke
    Neki zlonamerni programi bukvalno drže vaš računar ili podatke radi otkupnine. Otvorene pretnje ransomware-om šifruju sve vaše slike i važne dokumente i zahtevaju da platite da biste ih vratili. Još gori su oni koji šifruju ceo računar, čineći ga beskorisnim osim ako ne platite da ga otključate.

    Svi drugi blefiraju. Na primer, mogu da prikažu upozorenje, navodno od FBI-a ili neke druge agencije, u kome se navodi da je vaš računar korišćen za slanje neželjene pošte ili gledanje pornografije i zahtevaju da platite kaznu pre nego što vam bude dozvoljeno da ga ponovo koristite. Naravno, čak i ako platite, možda nećete dobiti svoja dokumenta nazad. Antivirusne aplikacije i bezbednosni paketi bi trebalo da štite od većine zlonamernog softvera, ali takođe možete da udvostručite bezbednost dodavanjem namenskog programa za zaštitu od ransomvera u svoj bezbednosni arsenal.
  1. Vaši sistemski alati su onemogućeni
    Pametan korisnik, sumnjajući u prisustvo zlonamernog softvera, može da pokrene Task Manager da istraži ili proveri podešavanja pomoću uređivača registra. Ako iznenada otkrijete da pokušaj korišćenja ovih ili drugih sistemskih alata pokrene poruku da ih je administrator onemogućio, to može biti pokušaj samoodbrane od strane malvera na vašem sistemu.
  1. Sve izgleda savršeno normalno
    Tako je. Neke vrste zlonamernog softvera daju sve od sebe da sakriju sve aktivnosti, ne ostavljajući vidljive tragove. Čak i kada ne primetite ništa neobično, moguće je da bot na vašem sistemu možda tiho čeka uputstva od svog komandnog i kontrolnog sistema, možda da učestvuje u DDoS (Distributed Denial of Service) napadu. Trojanac za daljinski pristup (ili neki drugi oblik špijunskog softvera) možda prikuplja vaše lične podatke, ćuteći tako da ne primetite. Samo zato što ga ne vidite ne znači da nije tu.

Dakle, imate malver. Šta sad?

Ako mislite da se zlonamerni softver nastanio na vašem računaru, odmah instalirajte antivirusnu aplikaciju ili bezbednosni paket. Već imate jedan? Onda je, očigledno, malver prošao zaštitu – to se dešava. Ručno pokrenite ažuriranje da biste bili sigurni da vaš antivirus ima najnovije definicije malvera, a zatim pokrenite potpuno skeniranje.

Ako još uvek imate neželjenu aplikaciju koje vaš obični bezbednosni softver ne može da se reši (ili samo želite da budete dvostruko sigurni da je vaš sistem čist), možete ponovo da skenirate računar pomoću agresivne alatke za čišćenje, kao što je Malwarebytes Free. Učinite sve što je potrebno da što pre uklonite taj gadni, zlonamerni program iz vašeg sistema, pre nego što pozove mnoštvo prijatelja da još više pogorša vaše bezbednosne probleme.

Kada rešite trenutni problem, proverite svoju odbranu. Uverite se da ste instalirali antivirusni ili bezbednosni paket koji dobija visoke ocene od recenzenata i da li je sve ažurirano. To bi trebalo da vodi računa o zaštiti vaših lokalnih podataka. Za drugi nivo zaštite, razmislite o instaliranju virtuelne privatne mreže ili VPN-a. Pokretanjem vaših internetskih veza preko šifrovanog kanala, VPN štiti vaše podatke čak i u tranzitu. Budite oštri i pazite na ove znake zaraze malverom.


Preporuka za Anti Virus koji je besplatan je AVAST AntiVirus koji možete skinuti ovde. Preporuka za VPN je Cloudflare WARP skinite ga ovde.

Čovek napravio sopstveni satelit kako bi pravio svemirske selfije

Čovek napravio sopstveni satelit kako bi pravio svemirske selfije sa planetom zemljom

Ako ste ikada sanjali da napravite svemirski selfi odozgo, bivši NASA-in inženjer koji je postao Jutjuber Mark Rober radi na novom projektu kojim bi trebalo da ostvari taj san. Rober je napravio sopstveni satelit, SAT GUS, koji je opremljen potrebnim hardverom za snimanje selfija iz svemira.

Google je jedan od partnera, a satelit bukvalno ima Pixel telefon zalepljen za njega unutar kućišta otpornog na zračenje. Ne, neće se koristiti za snimanje selfija; umesto toga, koristiće se kao ekran visoke rezolucije za prikaz slike ispred kamere.

Možete učestvovati u projektu preko veb stranice Space Selfie i kliknuti na svoj selfi. Kao deo procesa, potrebno je da otpremite sliku koja će biti poslata na SAT GUS satelit. Hardver ugrađene kamere će vas fotografisati sa Zemljom u pozadini i poslati je nazad.

Selfi satelit će biti odbačen u svemir pomoću rakete Space X Falcon 9 iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji (SAD). Biće u misiji Transport 12 u januaru 2025. i počeće da snima svemirske selfije za nekoliko meseci nakon što bude raspoređen u niskoj orbiti Zemlje na oko 600 km od planete.

Možete da pošaljete bilo koju originalnu sliku za selfi, pod uslovom da je prilagođena deci i porodici i da posedujete ili imate prava na deljenje. To može biti solo fotografija, grupni snimak ili fotografija vašeg krznenog prijatelja.

Sada se svemirski Selfi reklamira kao „besplatan“, ali sve ima svoju cenu.

Neki T-Mobile korisnici mogu dobiti besplatan kod preko T-Life aplikacije od 3. decembra. Odabrani Google Pixel korisnici takođe ispunjavaju uslove za kod putem pozivnica, prema web lokaciji (možete pratiti ažuriranja na @teampixel Instagram nalogu).

Kodovi su takođe dostupni za one koji žele da sponzorišu budućeg inženjera po ceni od 30 dolara ili imaju pretplatu na CrunchLabs, koja obično počinje od 30 dolara po kutiji za tromesečni plan. CrunchLabs je osnovao Mark i nudi komplete za izgradnju za decu.

Jedinstveni kod se može iskoristiti na web lokaciji Space Selfie, gde će od vas biti zatraženo da otpremite svoj selfi i navedite imejl za praćenje njegovog statusa. Rober je objasnio da će fotografija biti snimljena kada je satelit iznad vašeg grada. Bićete obavešteni kada će slika biti snimljena kako biste mogli da izađete napolje i tehnički uđete u selfi dva puta.

SAT GUS može da snimi oko 1.000 fotografija dnevno, a ograničena mesta će biti obrađena po principu „prvi dođe, prvi uslužen“. Ima dva fiksna solarna panela koji svoju snagu prebacuju u baterije od nekih 120 Wh. Rober je napomenuo da satelit ima još jednu kameru i Pixel telefon postavljene kako bi se osiguralo da selfi projekat ne ispadne iz koloseka ako nešto pođe po zlu sa primarnom kamerom.

Elon Musk podržao Apple AirPods Pro 2 funkciju slušnog pomagala

Elon Musk podržao Apple AirPods Pro 2 funkciju slušnog pomagala, nazvavši je “kul”

Apple AirPods Pro 2, koji je otkriven na ovogodišnjem septembarskom događaju, ima prvu takvu funkciju pod nazivom Slušni aparat. Ova funkcija je dizajnirana da pomogne osobama sa oštećenim sluhom da dobiju jasnije i življe zvuke kroz slušalice. Slušni aparat je takođe odobren od strane američke Uprave za hranu i lekove (FDA).

Do sada je slušni aparat u AirPods Pro 2 dobio mnogo priznanja, a poslednja osoba koja se divila ovoj funkciji je najbogatiji čovek na planeti, Elon Musk.

Izvršni direktor Apple-a Tim Cook je u četvrtak podelio reklamu za Slušni aparat, u kojoj otac sa oštećenjem sluha koristi AirPods Pro 2 slušni aparat da čuje svoju ćerku kako otvara božićne poklone. Kao odgovor na ovo, Elon Musk je rekao: “Ovo je kul.”

Tako sam ponosan na mnoge timove širom Apple-a koji razvijaju moćne tehnologije koje poboljšavaju živote ljudi. Funkcija slušnog pomagala na AirPods Pro 2 koristi vaš personalizovani zvučni profil kako biste mogli da čujete važne trenutke.“ – rekao je Tim Cook u svom tvitu.

Prema američlkom Nacionalnom institutu za gluvoću i druge komunikacijske poremećaje (NIDCD), standardni pregled sluha je pokazao da 1 od 8 osoba u Sjedinjenim Državama (13% ili 30 miliona) starosti od 12 godina ili više ima gubitak sluha na oba uha. Pored toga, oko 5% odraslih u dobi od 45-54 godine ima onesposobljavajući gubitak sluha.

AirPods Pro 2 Test sluha i funkcije slušnog pomagala su kompatibilne sa iPhone-om ili iPad-om sa iOS 18/ iPadOS 18 i novijim verzijama. Mac uređaji sa macOS Sequoia i kasnije takođe su dobili podršku za slušni aparat. Apple kaže da je ova funkcija namenjena osobama starijim od 18 godina.

Trenutno, preko 100 zemalja i regiona širom sveta pokriveno je slušnim pomagalom, a još desetine regiona dodato je funkciji Hearing Test. U međuvremenu, jedine zemlje koje podržavaju Apple-ovu funkciju zaštite sluha su Sjedinjene Države i Kanada.