Elon Musk kupio Tviter
Ne treba vam čak ni 280 karaktera da biste preneli ovu važnu vest: Elon Musk je upravo kupio Tviter.
Izvršni direktor Tesle i osnivač SpaceX-a već nedeljama kruži popularnom platformom društvenih medija, koristeći sam Tviter kao medij da objavi svoje namere i stalne frustracije platformom u njenom trenutnom obliku.
Sada, nakon što je postrojio sredstva (svoju i veliku podršku Morgan Stanleya), Musk će platiti 43,4 milijarde dolara – otprilike 54,20 dolara po akciji – u tenderskoj ponudi koja mu daje kontrolu nad kompanijom. Dogovor se sada suočava sa odobrenjem regulatora.
Sa Tviterovim izveštajem o zaradi za samo nekoliko dana, verovatno će se novi vlasnik pojaviti tokom poziva kompanije o zaradi u prvom kvartalu – barem samo da kaže „zdravo“, i skromno odbija da direktno odgovori na pitanja većine analitičara.
U saopštenju o kupovini, Musk je rekao: „Slobodan govor je temelj funkcionalne demokratije, a Tviter je digitalni gradski trg na kome se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za budućnost čovečanstva.
Bret Tejlor, predsednik nezavisnog odbora Tvitera, primetio je u saopštenju da će „predložena transakcija doneti značajnu gotovinsku premiju, i verujemo da je to najbolji put napred za akcionare Tvitera“.
Parag Agraval, izvršni direktor Tvitera i osoba koja bi na kraju mogla najbliže sarađivati sa Maskom rekao je u izdanju: „Tviter ima svrhu i relevantnost koja utiče na ceo svet. Duboko smo ponosni na naše timove i inspirisani radom koji nikada nije bio više važno.” Naročito nije direktno pomenuo Maska.
Maskov trijumf dolazi nakon zaobilaznog puta do vlasništva: prvo je kupio skoro 10% akcija Tvitera, dajući mu mesto za stolom i pozivajući ga u odbor. Musk je prihvatio, a onda isto tako brzo odustao. Ali nije bio gotov. Ubrzo je ponudio 43 milijarde dolara za kompaniju, što je navelo odbor Tvitera da usvoji plan koji bi prodao jeftinije akcije akcionarima da je Musk želeo da kupi više od 15% akcija kompanije.
Ubrzo nakon toga, Musk, koji je na platformi od 2009. godine, vratio se tenderskoj ponudi, što je značilo da će morati da prikupi sav novac da kupi kompaniju. Od prošle nedelje, Musk je obezbedio sredstva, a tokom vikenda, Musk i izvršni tim Tvitera sastali su se lično kako bi utvrdili detalje.
Neravan put
Nisu svi oduševljeni mogućnošću Tvitera u vlasništvu Muska. Uoči objave, hashtag #RIPTwitter je bio u trendu na platformi.
Što se tiče onoga što sledi, Musk je jasno stavio do znanja svoje namere da osigura da Tviter podržava slobodu govora sa svih strana (implikacija je da trenutno ne podržava, iako ne postoje dokazi koji bi to podržali).
Možda će ponovo razmotriti neke zabrane korisnika, uključujući onu bivšeg predsednika Trampa.
Verovatno će objaviti Twitterov source code.
Obožavalac blockchaina i NFT-a, Musk bi mogao agresivnije gurnuti platformu u kripto prostor.
Ali investitore i sponzore će najviše zanimati Muskov plan rasta. Tviter je obavio pristojan posao generisanja većeg prihoda od postojećih korisnika, ali je njegov rast poslednjih godina bio relativno spor i stalan. Nije jasno da bi Tviter ikada mogao da ima široku, globalnu privlačnost, recimo Facebook-a (koji ima svoje probleme sa rastom) ili TikTok-a.
Nejasno je šta Musk može da uradi da obnovi neke od najvećih naloga slavnih na Tviteru.
Musk će verovatno ubrzati funkciju uređivanja tvita, koja je već u fazi razvoja, pošto je tokom akvizicije jasno stavio do znanja da je obožavatelj.
Šta će Elon da uradi?
Šta će se dalje desiti zavisi od Elona Maska, odnosno Elona Maska koji se pojavi da vodi Tvitter. Da li će to biti sjajna, sigurna ruka koja, preko SpaceX-a, redovno prevozi astronaute i zalihe na Međunarodnu svemirsku stanicu? Čovek koji je u osnovi stvorio tržište električnih vozila sa Teslom?
Možda.
To bi takođe mogao biti čovek koji impulsivno tvituje svoj unutrašnji ID i EGO. Koji se šali da će „Sledeći sastanak odbora Tvitera biti osvetljen“, sa slikom na kojoj puši džoint na podkastu Džoa Rogana.
Ponekad se čini da ima malo sredine za Maska, koji je i izuzetno uspešan i bogat i izuzetno impulsivan i emotivan.
Strah da će Mask pustiti najgori element nazad na Tviter – naciste, trolove, anti-vaksere, Donalda Trampa i tako dalje – je stvaran. Apsolutista slobode govora može zahtevati da se čuju SVI glasovi, čak i oni opasni.
Ipak, Musk zaista ne poznaje unutrašnje funkcionisanje Tvitterovog opsežnog (i još uvek manjkavog) sistema za moderisanje sadržaja. Uskoro hoće. To može da inspiriše neka drugačija i racionalnija razmišljanja o tome kako uzbuditi i osnažiti Twitter za budućnost, istovremeno štiteći najugroženije koji ga i dalje koriste svaki dan.