Pixel 6 recenzija – rani opis ovog modela

Pixel 6 recenzija – Prvo veliko unapređenje Pixel linije telefona

Pixel 6 recenzija – Pixel 6 je najveće ažuriranje Google-ove linije pametnih telefona u poslednjih nekoliko godina, i iako smo imali u rukama uređaj samo kratko vreme, već vidimo pozitivne znake.

Na papiru, Pixel 6 je vrhunski uređaj od svojih prethodnika, sa elegantnijim dizajnom i snažnijim kamerama. Najvažnije, zajedno sa skupljim Pixel 6 Pro, on sadrži Google-ov novi Tensor čipset, prvi silicijum koji je napravila kompanija – ali pošto još ne možemo da govorimo o performansama telefona, možemo samo da se radujemo što ćemo ga u potpunosti testirati.

Iako još uvek ne znamo kakav je učinak Pixel 6 u poređenju sa drugim telefonima, znamo da ima 8 GB RAM-a, 128 GB ili 256 GB prostora za skladištenje i bateriju od 4.612 mAh – sve dobre specifikacije za svoju cenu. 6,4-inčni Full HD (2400 x 1080) OLED ekran veći je od ekrana na većini vodećih proizvođača i sa osvežavanjem od 90 Hz nudi glatko pregledavanje od telefona koji rade na maksimumu od 60 Hz-iako je 90 Hz zaista minimum koji bismo sada imali na telefonu, očekujte da ćete videti na telefonu u premium-srednjem rangu cena Pixel 6.

Mnogi ljubitelji Piksela će se verovatno najviše oduševiti fotoaparatima telefona jer nam Google konačno daje veće senzore megapiksele dostojne svog izvanrednog softvera za fotografije.

Dve zadnje kamere su glavna kamera od 50 MP i ultra-široka kamera od 12 MP sa vidnim poljem od 114 stepeni – opet, nismo imali vremena da ih isprobamo, ali se radujemo oštrijim fotografijama koje obećavaju isporuku i mogućnost snimanja slika u ogromnim rezolucijama.

Zvanični trejler za Goolge Pixel 6 i 6 Pro
 Pixel 6 recenzija

Telefon je prvi koji se pokreće sa Androidom 12 iz kutije i ima mnogo novih funkcija koje treba otkriti.

Na vrhu liste je nova koordinacija palete boja Material You, koja sinhronizuje vidžete i ikone korisničkog interfejsa kako bi odgovarala izabranoj temi boja. To je samo struganje površine ažuriranja – i pošto ih Google još uvek nije zvanično proglasio, postoje neke funkcije Androida 12 koje su dostupne samo za Pixel 6 i Google Pixel 6 Pro koji pokreće Tensor.

Da, Pixel 6 se lansira sa većim bratom, ali veći ekran i veći kapacitet baterije od 5.000 mAh nisu jedino što razlikuje Pixel 6 Pro. Njegov OLED ekran od 6,7 inča ima QHD Plus (3120 x 1440) rezoluciju i brzinu osvežavanja od 120 Hz i ima bolje specifikacije, sa 12 GB RAM-a i do 512 GB prostora za skladištenje. Sadrži i dodatnu zadnju kameru: periskopski telefoto objektiv koji nudi do 4x optički zum.

Pixel 6 Pro je znatno skuplji od standardnog Pixel-a 6, ali oba pakuju željno očekivani Tensor čipset – radujemo se što ćemo detaljno testirati oba telefona i obavestiti vas da li dodatne funkcije Pro-a vrede veće cene. Međutim, upravo sada, evo našeg prvog pogleda na Google Pixel 6.

google pixel 6 Sajber Sfera
Google Pixel 6 telefon

Cena Google Pixel 6 i datum izlaska


Google Pixel 6 je predstavljen 19. oktobra zajedno sa Google Pixel 6 Pro, a oba imaju globalni datum izlaska 25. oktobar.

Cena Google Pixel 6 počinje od 599 USD / £599 / AU$999 za 128 GB skladišnog prostora i košta 1.129 AU$ za konfiguraciju od 256 GB u Australiji (još uvek čekamo cenu ovog modela u drugim regionima).

Ta početna cena je niža od Google Pixel 5, koji je došao u jednoj konfiguraciji sa cenom od 699 USD / 599 GBP / 999 AU (i pod-vodećim čipsetom). Cena Pikela 6 je znatno niža od ostalih telefona na donjem kraju vodećeg spektra: standardni iPhone 13 počinje od 799 USD / 779 USD / 1349 USD, dok je cena za Samsung Galaxy S21 skoro ista po ceni od 799 USD / 769 USD / AU $1,249.

Uporedite to sa Google Pixel 6 Pro, koji počinje od 899 dolara / 849 funti / 1.299 AU. za 128 GB skladišnog prostora i odatle se povećava.

To je ispod cene drugih većih vodećih telefona – Samsung Galaxy S21 Plus počinje od 999 USD / 949 GBP / 1.549 AU, dok iPhone 13 Pro Max počinje od 1.099 USD / 1.049 GBP / 1.849 AU. Za poređenje, oba nova Google telefona izgledaju kao jeftina, ali nećemo znati da li je to slučaj dok ne budemo imali priliku da detaljnije pregledamo oba telefona.

Pixel 6 je dostupan u tri boje, mada ako želite model za skladištenje od 256 GB, ograničeni ste samo na Stormy Black (siva/crna) i Sorta Seafoam (plava/zelena); Kinda Coral (roze/crvena) biće dostupna samo sa 128 GB prostora za skladištenje.

google pixel 6 1 Sajber Sfera
Google Pixel 6 crni

Dizajn Google Pixel 6


Google Pixel 6 ima novi izgled koji je zvanično otkriven mesecima pre lansiranja telefona – možda kako bi javnost bila spremna za radikalno redizajniranje u poređenju sa generičkim izgledom Google Piksel 5, koji je imao jednobojnu zadnju stranu označenu samo suptilni senzor otiska prsta i kvadratni blok kamere.

Novi Pixel 6, s druge strane, ima dvobojnu pozadinu podeljenu horizontalnim blokom kamere koji se proteže po širini telefona. To je, naravno, hrabar izbor dizajna, a šaljiva poređenja sa Geordi La Forgeom iz Zvezdanih staza su obilna kao i pitanja o tome kako će kućište stati oko bloka kamere pune širine.

Google nudi silikonsku futrolu za Pixel 6 koja ima dodatne branike iznad i ispod otvora za kameru kako bi se osiguralo da staklo ne grebe o površinu na koju stavite telefon; ipak, ne verujemo da će preživeti pad i nismo sigurni da li je staklo isto Gorilla Glass Victus koje štiti prednju stranu telefona.

Sa ili bez kućišta, Pixel 6 leži pod uglom na radnom stolu, a velika izbočina kamere (naročito ako telefon nije u futroli) uzrokuje nagib poput rampe.

Međutim, za razliku od opsega Pixel 5, iPhone 13 i Galaxy S21, traka kamere pune širine na Pixel 6 znači da se telefon ne ljulja kada pritisnete ekran; Najnoviji asortimani Apple-a i Samsung-a i dalje imaju blokove kamere u uglu, što stvara neuravnotežen položaj kada se telefoni postavljaju na ravnu površinu.

Možda se čini kao sporedna stvar, ali to je pozitivna karakteristika u našoj knjizi – iako se celokupni dizajn može pokazati više podela za potrošače kada je u pitanju donošenje odluke između različitih telefona.

google pixel 6 dizajn Sajber Sfera
Google Pixel 6 telefon – bok

Još nešto na šta traka kamere utiče je težina Pixel 6. Sa 207 g teži je od iPhonea 13 i 13 Pro, kao i od Galaxy S21 i S21 Plus.

Podignite ga i videćete da je Pixel 6 veoma težak i zahteva čvrst hvat kada se drži u jednoj ruci kako bi se osigurala njegova bezbednost. Neugodan balans, težina i blok kamere koja štrči daleko od zadnje strane znače da je telefon manje tanak od ostalih telefona; možda ćete ga sporije izvlačiti iz džepa ili torbe, i može se zapeti na izlasku.

Dok Pixel 6 ima staklenu pozadinu umesto metala koji je omotan oko zadnje i bočne strane Pixel 5, novi telefon ima sličnu mat završnu obradu na metalnom okviru, sa kvalitetnim materijalom koji nije jeftin. I tasteri za napajanje i tasteri za jačinu zvuka nalaze se na desnoj ivici telefona, pri čemu ovaj drugi relativno dobro pada ispod palca; Dugme za napajanje će biti malo dohvatljivo za one sa manjim rukama, – ali nije užasan položaj.

Otpornost na prašinu i vodu IP68 znači da bi Pixel 6 trebao biti u stanju da preživi putovanje na plažu ili brzo uranjanje u kadu.

Sve u svemu, Google Pixel 6 nije tako zaobljen kao telefoni serije Pixel 4 i Pixel 5, sa ravnijim ivicama i manje zaobljenim uglovima što rezultira izgledom koji nije sasvim sličan Sony Xperia 1 III.

Povećana težina i manje simpatičan dizajn pomažu da se stvori zrelija estetika kojoj Google očigledno teži sa Pixel 6, pomažući mu da izgleda i oseća se kao pravi premium kandidat.

Ovde nema priključka za slušalice, što drži Pixel 6 u skladu sa Pixel 5 i Pixel 4 pre njega. Ako ste ljubitelj žičanog slušanja, moraćete da držite palčeve da Pixel 6a stigne sa portom od 3,5 mm, jer je Google do danas zadržao ovu vezu za svoje jeftinije slušalice iz serije „a“.

google pixel 6 odozgo Sajber Sfera
Google pixel 6 displej

Google Pixel 6 ekran


Sa 6,4-inčnim OLED ekranom, Google Piksel 6 ima najveći ekran ikada na Piksel telefonu, sa izuzetkom Piksel 6 Pro sa ekranom od 6,7 inča, koji premašuje čak 6,3-inčni Google Piksel 4 XL od 2019.

Google je opremio svoje najnovije telefone najvećim ekranima ikada, a Piksel 6 dolazi sa Full HD+ Plus rezolucijom 2400 x 1080 (dakle ne QHD) koja iznosi 441 piksela po inču. To je otprilike u rangu sa drugim telefonima po svojoj ceni (pa čak i sa nekim skupljim opcijama kao što je Samsung Galaxy S21).

Tu je i režim visoke osvetljenosti, odnos kontrasta >1.000.000:1 i HDR podrška.

Veliko ažuriranje ekrana Piksel 6 je njegova veličina, ali je lepo imati i veću brzinu osvežavanja, kao što se videlo na prethodniku.

To je ekran od 90 Hz, koji bi trebalo da olakša navigaciju korisničkim interfejsom i pregledavanje veb lokacija – nešto drugo što ćemo staviti na test za našu potpunu, detaljnu recenziju Google Pixel 6.

Ekrani od 90 Hz danas su češći na pametnim telefonima; Pixel 6 Pro ima ekran od 120Hz, kao i Galaxy S21 i nekoliko drugih vodećih modela, ali cena Pixel 6 je niža od mnogih njegovih rivala od 120Hz, a 90Hz je verovatno dovoljno za većinu korisnika.

google pixel 6 kamere Sajber Sfera
Google Pixel 6 – Kamere

Kamere


Iako Pixel 6 nema više kamera od svog prethodnika (moraćete da nadogradite na Pixel 6 Pro ako želite telefoto snimač), njegov paket je nadograđen kamerama većeg megapiksela.

Sa zadnje strane, Pixel 6 ima glavni snimač od 50 MP sa vidnim poljem od 82 stepena i otvorom blende f/1,85 i ultraširoku kameru od 12 MP sa vidnim poljem od 114 stepeni i otvorom blende f/2,2.

Tu je i prednja kamera od 8 MP, u probušenoj rupi na centralnom vrhu ekrana, koja ima vidno polje od 84 stepena i otvor blende f/2.0.

Iako ovde nema dostupnog optičkog zuma, kao što je to na Pro modelu, Pixel 6 dolazi sa „Super Res Zoom“ koji vam daje 7x digitalni zum.

Digitalni zum nije tako dobar kao optički, jer se urezuje na sliku da bi vas veštački približio radnji, što znači da se gubi kvalitet slike. Biće nam interesantno videti kako Super Res Zoom stoji tokom našeg dubinskog testiranja.

Pošto nismo imali priliku da pogledamo kamere telefona, ne možemo da kažemo da li su se poboljšale u odnosu na Pixel 5 – i to je nešto što želimo da saznamo sada kada Pixel 6 ima svoje Tensor čipset obrađuje slike i pokreće Google-ov već impresivan softver za fotografije.

Postoji lista funkcija koje želimo da isprobamo, a koje iskorištavaju snagu čipseta, što znači da se ove funkcije možda neće preneti na starije Pixel telefone, kao što je bio slučaj sa prethodnim vodećim Google uređajima.

Performanse i baterija


Specifikacije Google Piksel 6 su još jedna velika misterija. Koliko će biti dobar Tensor čipset koji je dizajnirao Google? Da li će to osnažiti telefon i Android da dostignu nove visine u pogledu performansi ili će se telefon ostati nerazlučiv od onog koji pokreće Snapdragon?

Još nismo imali dovoljno vremena sa telefonom da definitivno kažemo. Ali druge ključne specifikacije Pixel 6 su respektabilne, sa 8 GB RAM-a i 128 GB ili 256 GB prostora za skladištenje.

U najmanju ruku možemo biti rasterećeni što Google verovatno neće ponoviti grešku hobbinga svojih novih telefona sa neadekvatnim trajanjem baterije: Google Piksel 6 ima kapacitet od 4.612mAh, u odnosu na 4.080mAh prošlogodišnjeg Piksela 5, i daleko iznad mizernih 2.800 mAh u Pikselu 4.

Dok baterija Piksel 6 Pro nudi još veći kapacitet sa baterijom od 5.000 mAh, očekujemo da će Piksel 6 udobno preživeti ceo dan upotrebe. Google tvrdi da će telefon trajati do 24 sata, što se može produžiti na 48 sati uz pomoć režima ekstremne uštede baterije – to ćemo sigurno staviti na test za našu potpunu recenziju.

Piksel 6 podržava brzo punjenje do 30 W, ali dok u kutiji dobijate USB-C na USB-C kabl, nema adaptera za utikač, a Google se pridružuje drugim proizvođačima telefona u ratu protiv e-otpada, tako da ćete morate sami da nabavite jedan.

Google kaže da se Piksel 6 može napuniti do respektabilnih 30% za 30 minuta kada koristite USB-C punjač od 30W kompanije – iako je to opcioni dodatak koji ćete morati da platite.

Međutim, nije ni blizu najbržeg punjenja koje smo videli: na vrhu naše liste je Xiaomi 11T Pro, koji može da se potpuno napuni za samo 17 minuta preko svog punjača od 120 W. Čak i drugi Android vodeći uređaji sa manje apsurdno brzim punjenjem – Asus ROG 5 podržava punjenje od 60 W, a OnePlus 9 može dostići 65 W – ostavili bi Piksel 6 u prašini.

Tu je i podrška za bežično punjenje (do 21 W), što vam omogućava da spustite Piksel 6 na podlogu za punjenje bez potrebe za traženjem kabla – to nije loša stopa u poređenju sa maksimalnim brzinama bežičnog punjenja od 10 W i 15 W drugih telefona.

google pixel 6 baterije Sajber Sfera
Google Pixel 6 – Baterija

Rani zaključak – pre detaljnog testiranja


Bez testiranja Tensora, nemoguće je reći koliko se Google Piksel 6 poboljšao u odnosu na svog prethodnika i kako se poredi sa drugim vrhunskim telefonima – sam Google kaže da će se njegovi novi telefon takmičiti sa „premium“ telefonima, tako da očekujemo da to znači da bi Piksel 6 mogao bar da parira Samsung Galaxy S21.

S obzirom na nižu cenu Piksela 6, nismo sigurni da li to znači da će se direktno takmičiti ili da se takmiči u pogledu vrednosti za novac, a manje impresivne performanse nadoknađene su nižom cenom.

Ipak, optimisti smo: uobičajena jadikovka u prošlosti Pixels-a bila je da je Google-ov neverovatan softver za fotografije uparen sa tako ograničenim kamerama, koje nisu prelazile 12 MP pre Piksela 6.

Razumelo se da je softver optimizovan da izvuče maksimum iz ovih kamera sa malim brojem MP, tako da možda možemo pretpostaviti da je softver ovde ažuriran kako bi iskoristio snagu novog Tensor čipseta. Isto tako, imamo velika očekivanja o tome kako će silicijum koji je dizajnirao Google uticati na opšte performanse, igranje i Android iskustvo u celini.

Mnogo toga još uvek ne znamo o Pikselu 6, ali smo i uzbuđeni, a s obzirom na ograničenu dostupnost prethodnih Google-ovih vodećih modela, nadamo se da će ovaj telefon učiniti dostupnim većem broju kupaca u više regiona.

Moraćemo da sačekamo da detaljno testiramo telefon da bismo videli da li možemo da ga preporučimo. Ali ovo je Google-ov najveći remont svoje linije pametnih telefona u poslednjih nekoliko godina, i mi smo uzbuđeni što vidimo da li Piksel 6 može da ispuni svoje značajno obećanje.

Najnovije na sajtu