Sony Xperia 1 u detaljima
Sony telefoni uvek su bili svoji, a njihovim inženjerima nekako je uvek bilo važno da njihovi uređaji ne nalikuju drugima. Ni Xperia 1 nije, pa u moru telefona koji su jedan drugome nalik, donosi opet sebi svojstven dizajn. Naravno nije samo dizajn nešto zbog čega biste je trebali odabrati za svoj sledeći smartphone.
Xperia 1 donosi blještav 4K HDR OLED ekran filmskog formata 21:9. Ispod haube ima najmoćniji čip na tržištu. Tri kamere na leđima nude i poseban režim snimanja za filmografe i kreativce rekreativce.
Sony Xperia 1 i ja družimo se nešto više od 7 dana. Upoznali smo se lepo. Kako mi se čini i kome bi je preporučio saznajte iz još jedne iscrpne recenzije.
SONY XPERIA 1 SPECIFIKACIJE
SONY XPERIA 1 | |
dimenzije | 167 x 72 x 8.2 mm; IP68 |
masa | 178 g |
ekran | 6.5” 21:9 OLED 1644 x 3840 (~643 pp), Gorilla Glass 6; DCI-P3 100%; HDR BT.2020; Triluminos display; X-Reality Engine |
CPU | 8X Snapdragon 855 7nm (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) |
GPU | Adreno 640 |
RAM | 6 GB |
Interna memorija | 128 GB + microSD do 1TB |
Glavna kamera | 2 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.6″, 1.4µm, predictive Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS; 4K video; 5 Axis Gyro EIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, predictive PDAF, 2x optical zoom, 5-axis OIS; 12 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/3.4″, 1.0µm SteadyShot; |
Selfie kamera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4″, 1.12µm; 1080p video |
Povezivost | 4G; WiFi; Bluetooth 5.0; GPS; Wi-Fi hotspot; NFC; |
Baterija | Li-Ion 3330 mAh integrirana; 18W punjenje |
OS | Android 9.0 Pie + Xperia UI |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Ono čime me je Xperia 1 ugodno iznenadila je njena elegancija i osećaj u ruci. Naime, onako na daljinu s fotografija i videa s tim 21:9 formatom stvorio sam sliku o još jednom glomaznom uređaju za kojeg moraš imati E.T. prste i džep s ekstenzijama u kojem bi ovaj telefon strpao.
U realnosti, Xperia 1 je telefon, kojeg sam rado koristio, telefon koji mi je seo. Onaj osećaj da šakom mogu obaviti telefon i spojiti prste s druge strane nisam osetio odavno. Razlog tome je konstantan rast ekrana i ukupnih gabarita telefona. Sony je uspeo Xperiu 1 opremiti 6.5-inčnim ekranom, bez zuba i bez rupica i smestiti ga u telefon kojeg možeš obuhvatiti šakom.
Istini za volju, kombinacija stakla straga i spreda s metalnim okvirom klizava je do zla boga. U paketu je nisam dobio, ali bez sumnje bi za ovaj telefon nabavio jednu tanku silikonsku maskicu i tako je učinio sigurnijom u ruci bez značajnog povećavanja gabarita telefona.
Prednji deo uređaja izgleda lepo. Bočne je okvire Sony praktično skroz eliminisao, a prostor ispod i iznad ekrana i dalje je razmerno deblji mada na danas modernim uređajima poput OnePlusa 7 Pro ili Galaxya S10+. To će razveseliti sve one kojima zubići i rupe u ekranu za selfie kamere, nisu seli.
Iznad ekrana, Xperia 1 ima oko selfie kamere i zvučnik, koji u paru s onim na dnu telefona ispucava stereo zvuk. Tu su još i svi oni senzori koje nećete baš uočavati ali i pazi sad: notifikaciona LED lampica.
Na levom boku uređaja nema ničega, a na desnom su svi fizički tasteri i čitač otisaka. S vrha prema dole, nižu se taster kontrole glasnoće, čitač otisaka, taster Power i dole još Sonyeva poznat dvostepeni taster okidača kamera. Pitam se verovatno kao i vi, zašto taster za uključivanje nije veći pa da u njega stane i čitač otisaka. Ima neka priča o tome kako to u SAD-u iz nekog razloga zakonski ne prolazi. Možda je zbog toga.
Taj taster okidača kamere, svojevrstan je zaštitni znak Sonyevih Xperija. Meni lično ne znači previše ali može biti praktično. Njime brzo možete pokrenuti kameru, dok telefon izvlačite iz džepa.
Vrh telefona nosi sekundarni mikrofon i Sonyevu isto tako karakterističnu fiokicu za dve nano SIM kartice ili kombinaciju jednog nano SIM-a i microSD memorijske kartice. Sony i dalje insistira na tome da se telefon pri svakom izvlačenju te fijokice restartuje.
Na dnu je USB C, koji se osim za punjenje koristi i za sinhronizaciju s računarom ali i priključivanje slušalica uz priloženi adapter. Uz njega tu su još i glavni zvučnik i glavni mikrofon.
Gorilla Glass 6 staklo se spreda i straga tek nežno savija uz bokove kako bi se precizno sastao s metalnim okvirom, u boji telefona. Na leđima po sredini je tek blago štrčeći modul trostruke kamere – prve u Sonyevoj smartphone seriji. Tri oka izgledaju obećavajuće, a poviše su LED blic i dodatni senzor.
Niže su još Sony i Xperia logotipi.
Kao što rekoh, Xperia 1 je vrlo elegantan telefon, k tome vodootporan po sertifikatu IP68. Osećaj kvaliteta izrade je na najvišem nivou. Staklo ostaje staklo pa ne verujem da bi bilo pametno ispustiti je na pločice ili asfalt parkinga. Koliko je u tom pogledu izdržljiva, nakon ovako kratkog druženja, mogu samo nagađati. Čuvajte je, kao i svaki drugi telefon, uostalom.
SONY XPERIA 1 4K ZASLON
Ekrani smartphonea već neko vreme rastu i to u visinu. Čini mi se kao da su se još juče mnogi zaprepašćavali na u to vreme novih 18:9 ekrana. U međuvremenu se odnos stranica menjao preko 19:9 i 20:9 do evo filmskih 21:9 koje fura Sonyev aktualni flagship Xperia 1.
Ovde imamo, po meni najlepši Sonyev dosad. 6.5″ 4K (1644 x 3840) HDR OLED sa super oštrih 643 ppi. Da, i ja mislim da je 4K rezolucija na ekranu telefona overkill ali da izgleda izvrsno, u to nema nikakve sumnje. Osim oštrinom, pohvaliti se može lepo izraženim bojama, koje kroz postavke možete podešavati pa i odabrati poseban režim za kreatore, koji će ponuditi najverniji mogući prikaz ali i konvertovati SDR u HDR sadržaje u stvarnom vremenu.
Valja imati na umu da Xperia 1 ne prikazuje baš sve u 4K rezoluciji jer to zaista nema smisla i bilo bi prejak udar na bateriju. Uključuje se automatski dok pregledavate fotografije i video, YouTube, Netflix i slično.
Čitljivost pod uglom je takođe odlična, premda ima dosta refleksije. Jačina osvetljenja je takođe dosta dobra. Nije na nivou super svetlih Samsungovih ekrana ali opet dovoljna i za korišćenje na suncu.
21:9
21:9 format je novost i nativnih sadržaja u tom formatu nema baš preterano puno. Sve aktualne aplikacije, koje sam isprobao prikazivao je uredno preko celog ekrana. Standardni 16:9 videozapisi će se prikazivati s dve podeblje crne štrafte sa svake strane ako ga nećete razvući preko cele dijagonale. Nativni 21:9 i HDR sadržaji s Netflixa zato izgledaju fantastično.
Sony je olakšao baratanje gestama pa po statusnu traku ne morate rastezati prst sve do vrha, a u izbornik s aplikacijama, uklizavate s dna prema gore. Dvostrukim dodirom Home, prikaz možete lako smanjiti ako vam se u nekim trenucima učini prevelikim. Ekran se može uključiti kucanjem ali nažalost ne i isključiti na isti način, što bi takođe bilo od koristi.
SOFTVER
Sonyev Xperia interfejs svakom novom generacijom sve je lakše i bliže čistom stock Androidu iz Googlea. Meni je to pozitivna stvar. Tako i ovde Početni ekran s Google Feed stranicom na levoj strani i novom navigacionom trakom s Pill tasterom jako nalikuje Pixelu. Ekran zaključavanja je takođe u tom istom stilu.
Na dnu Početnog ekrana je dok s do 5 ikonica i Google tražilicom ispod. Klizanjem s dna prema gore uskačete u izbornik s aplikacijama, a nešto sporijim i kraćim potezom otvara se Multitasking. Ako vam se zadata navigaciona traka ne sviđa, u Postavkama možete odabrati prikaz standardne s tri navigaciona tastera. Praktični trikovi su i klizanje prema dole za spuštanje Centra za obaveštenja te smanjivanje prikaza dvostrukim kucanjem po tipci Home.
Side Sense
Sony Side Sense je pomoćni izbornik s prečicama i iskače kad dvaput kucnete po rubu ekrana. Problem je u tome što ni nakon 7 dana igranja nisam u stanju pozvati ga kad želim, a iskače mi kad ga nisam pozvao. Na svu sreću može se isključiti.
Korisnički inferfejs je izuzetno gladak i fluidam pa je pravo zadovoljstvo bauljati po menijima, listati kroz aplikacije i skakati iz jedne u drugu. Sve je lepo, što i priliči jednom flagshipu.
PERFORMANSE I BATERIJA
Flagship iz 2019. mora imati i odgovarajući pogonski čip. Xperia 1 ga ima. Snapdragon 855 za mnoge je te godine bio izbor broj jedan u pogledu beskompromisnih performansi uz štedljiv rad. Ovde je uparen s 6GB RAM-a i 128GB proširive interne memorije.
Sve svakodnevne zadatke ali i najzahtjevnije igrice poput Fortnitea i PUBG-a, Xperia 1 žvače s lakoćom, a na ovnom blještavom i oštrom ekranu sve izgleda fantastično. Testiranje se događalo tokom najsparnijih dana te godine pa me ne čude i nešto više temperature nakon više od 30 minuta igranja.
Čitač otisaka na boku
Po pitanju biometrijske autorizacije i i sigurnosti, Xperia 1 nudi samo čitač otisaka prstiju na boku. On radi brzo i pouzdano pa na njega nemam zamerki. Isto mislim da je Sony svoj top model trebao opremiti i Face Unlock opcijom.
Kvalitet poziva je na nivou najboljih flagship telefona, a GPS na otvorenom lokaciju određuje brzo i precizno.
Autonomija
Poput mnogih među vama, 3300 mAh s 6.5″ 4K ekranom ni meni nije zvučalo naročito obećavajuće. ali u ralnosti, autonomijom nećete biti oduševljeni ali ni razočarani. Ja tokom ovih 7 dana korišćenja nijednom se nisam našao u situaciji da sam morao puniti 2 puta dnevno. Punio sam svaku noć, a na jednom punjenju sam izvlačio 5-6 sati uključenog ekrana. S obzirom na ekran i kapacitet baterije, to je zaista pristojan rezultat.
Podržano je 18W punjenje s PD USB C na USB C kabelom u paketu. Za 30 minuta ćete napuniti do 50%, a kasnije svesno usporava pa mu do 100% treba nešto manje od 1 sata i 45 minuta.
OCENA
Kome bih je preporučio? Pa, svima, a pogotovo onima koji vole Sonyevu tradiciju unikatnosti. Kupite li je dobićete vrhunski telefon, koji se ekranom, performansama i kvalitetom izrade ne srami nikoga. Trostruka kamera je najbolja Sonyeva kamera dosad i u mnogočemu bok u bok s najboljim smartphone kamerama na tržištu uz neke samo sebi svojstvene trikove i podršku za snimanje 4K HDR videozapisa. Pozdravljam i stereo zvučnike te upečatljiv, elegantan i vodootporan dizajn zaštićen GG 6 staklom.
Naravno da Xperia 1 nije savršena. Takav se telefon za mene još nije našao :-). Mislim da se implementacijom autoHDR opcije u kameri može postići i više. Zaslužila je bolju selfie kameru, baterija je mogla biti jača, a zašto nema Face Unlock mi ostaje misterija. Standardni 3.5mm audio izlaz još mi nedostaje.
Šteta je što na tržišta stiže tek sada, kad se već priča o njenoj naslednici.