Pokretanje aplikacija bez frke i pristupa hardverskom ubrzanju GPU-a
Windows 11 dolazi u kompletu sa svežim modelom upravljačkog programa ekrana koji će omogućiti mogućnost direktnog i neometanog pokretanja grafičkih Linux aplikacija na Windoxs radnoj površini.
Windows Latest kopao je po procureloj verziji operativnog sistema Windows 11 koji je bio izvor mnogih informacija tokom poslednjih nedelju dana i otkrio je da uključuje podršku za WDDM 3.0 (model upravljačkog programa Windows Display Driver Model-a).
Ovo je neophodna komponenta koja omogućava Microsoftu da uvede podršku za WSL GUI sa Windowsom 11, u funkciji koja se skraćeno naziva „WSLg“, a ovo je takođe prisutno u procuriloj verziji.
Prvi put smo ga videli na Microsoftovoj konferenciji za programere Build još 2020. godine, a predstavljen je za testiranje u pregledu Windows podsistema za Linux aprila 2021. godine.
Bešavni sistem
Sposobnost pokretanja Linux grafičkih aplikacija putem WSLg-a biće glavna blagodat za programere, omogućavajući im da pokrenu Linux aplikaciju direktno u operativnom sistemu Windows 11, nakon čega će OS u pozadini pokrenuti prateći Linux distro zajedno sa svime što je potrebno da se omogući ta GUI aplikacija za neometanu komunikaciju sa Windowsom.
Dalje, pokrenuta aplikacija Linux moći će da koristi GPU za hardversko ubrzanje, a podržaće se i zvuk (plus mikrofoni), što vam daje mogućnost da koristite mikrofon za snimanje u aplikaciji Linux, na primer.
Iako je ova funkcionalnost prvenstveno namenjena programerima i testerima, očigledno je da je to glavna žica u pramcu Windows podsistema za Linux (WSL) koja će se nesumnjivo pokazati korisnom u brojnim slučajevima korišćenja kada dođe njeno službeno izdanje.
Kao što se možda dobro sećate, Microsoft se sprema da sutra, 24. juna, predstavi Windows sledeće generacije. Čak bismo mogli da dobijemo neke dalje naznake kako WSL napreduje na tom događaju.