Najbolji PC rigovi za Chia coin

Komponente koje su vam potrebne za kreiranje 6 ili 10 grafikona odjednom.

U dobru ili zlu, praksa kripto rudarstva raste u poslednjih nekoliko meseci, što dovodi do ogromnog nedostatka grafičkih kartica, posebno za najbolje rudarske grafičke procesore. Dakle, ako želite da kopate Ethereum ili Dogecoin i nemate hardver, verovatno ćete morati da platite cene skalpera koje su, prema našem indeksu cena GPU-a, često dva do tri puta veća od MSRP-a.

Međutim, Chia Coin je drugačija zver jer za ovu kripto valutu uopšte nije potreban GPU, već se u velikoj meri oslanja na skladište. Kao što detaljnije objašnjavamo u našem članku o načinu farmiranja Chia Coin-a, umesto da „rudarite“, na računaru gradite ~ 100 GB „parcela“ koristeći snagu CPU-a, RAM-a i SSD-a velike brzine. Zatim kopirate parcele na čvrsti disk/diskove koji imaju parcele povezane na Internet 24/7 i sačekate da budu izabrani kao rešenje bloka Chia Coin.

Svakih nekoliko sekundi bira se zaplet i, ako je jedan od vaših, dobićete Chia Coin. Parcele se mogu odabrati više puta, tako da nema razloga za brisanje parcele čak i nakon što ona „pobedi“. Šanse za odabir bilo koje pojedinačne parcele u određeno vreme su minimalne, ali ako održavate dovoljno parcela, verovatno ćete redovno birati jednu ili više njih. Nakon što se vaše parcele generišu na računaru, najisplativiji i najefikasniji način je da ih kopirate na spoljni pogon i upotrebite za uzgoj Chia Coin-a na Raspberry Pi-u.

Ako ste zadovoljni samo izradom nekoliko plota, priključite ih u uvek uključeni Pi i pustite da sedi, možete se držati samo jednog ili dva čvrsta diska velikog kapaciteta. Ali ako želite da nastavite da gradite nove parcele, moraćete da nastavite da kupujete sve više i više čvrstih diskova velikog kapaciteta da biste ih zadržali.

Bez obzira da li za vas ima fiskalnog smisla da uzgajate Chia Coin malo, puno ili ne, sve je odluka koju samo vi možete doneti, a mi nismo ovde da pružimo finansijske savete. Međutim, ako već planirate da započnete i treba vam oprema za to, identifikovali smo najbolje verzije računara za uzgoj Chia.


Komponente računara potrebne za Chia farmu

CPU: Nabavite savremeni desktop CPU sa najmanje dve niti za svaku Chia ploču koju želite istovremeno da napravite. Prema našem iskustvu, pojedinačna parcela može trajati 6 ili 7 sati, a istovremeno obavljanje više parcela trajaće duže, ali ako ovaj proces shvatate ozbiljno, želećete da radite na najmanje pet parcela odjednom. To znači da će vam trebati najmanje 6-jezgreni procesor. Brzine takta pomažu, ali ne zamarajte se overclockingom jer bi to moglo dovesti do nestabilnosti za premali povratak.

SSD: Potreban vam je najmanje 2TB NVMe SSD, po mogućnosti sa visokom TBW (ukupnim zapisanim bajtovima) ocenom izdržljivosti, tako da ne istrošite pogon u roku od nekoliko nedelja od pravljenja parcela 24/7. Potražite TBW od najmanje 1.200 za disk jedinice od 2TB i 2.400 za uređaje od 4TB.

Ljudi koji stoje iza Chia Coin-a kažu da vam je potrebno najmanje 375 GB slobodnog prostora za izgradnju parcele koja zauzima oko 108 GB kada završi. Međutim, prema našem iskustvu, bilo je dovoljno 280 GB slobodnog prostora. To bi se izjednačilo sa šest parcela za 2TB SSD, uz priznanje da takođe koristite 50 do 100 GB za OS i softver.

Želite pogon sa visokim brzinama sekvencijalnog pisanja, po mogućnosti od 2.000 MBps ili više, a trebalo bi da u potpunosti izbegavate jeftine pogone bez DRAM-a. Takođe, pripazite da imate neku vrstu hlađenja, da nije samo rasipač toplote, kako biste održali svoj pogon u najboljem izdanju.

Čvrsti diskovi: Nakon što napravite svoje parcele, želećete da ih premestite sa SSD-a velike brzine na uređaj za skladištenje sa nižom cenom po GB, odnosno na čvrsti disk. Najrazumnije je kupiti seriju eksternih, USB čvrstih diskova, a zatim ih premestiti na Raspberry Pi. Međutim, ako želite, možete da koristite i interne SATA čvrste diskove.

RAM: Potrebno vam je najmanje 2,6 GB RAM-a za svaku parcelu koju gradite (tokom faze farmovanja to nije važno), tako da je za šest parcela to skoro 16 GB RAM-a pre nego što uzmete u obzir minimalnu količinu RAM-a koju Windows (ili Linux) zahteva da radi. Dakle, idealno bi bilo da dobijete najmanje 32 GB RAM-a.

Napajanje: Ako ćete sistem intenzivno pokretati danima ili čak nedeljama, potrošite više i nabavite visokokvalitetni PSU koji ima zlatnu ocenu. (80 Gold certified)

Matična ploča: Odabir ovde zaista zavisi od toga koliko interne memorije želite. Dobijanje matične ploče sa više M.2 portova omogućava vam pokretanje više NVMe diskova zajedno u RAID 0 nizu, a više SATA portova znači više unutrašnjih čvrstih diskova za dugoročno skladištenje podataka vaših parcela.

GPU: Integrisani GPU će biti u redu. Ne morate čak ni da povežete monitor ako planirate da pristupite kutiji na daljinu. (remote access)

Kućište / hlađenje: Samo neka sistem bude prilično hladan. Obični ventilatori CPU i kućišta su u redu, ali pobrinite se da je vaš glavni SSD adekvatno hlađen.

Ispod su predlozi za nisku, srednju i visoku gradnju za uzgoj Chia. Imajte na umu da, bez obzira na to koliko potrošite, ne postoji garancija da ćete zaraditi. Dakle, ne zalećite se.

Chia Plotting 6x PC Build 


KomponentaModelCena
CPUIntel Core i5-11400 28.587,00
MatičnaMSI Pro B560M11770
RAMPatriot Viper RGB White Dual Channel 2x8GB15490
SSDSamsung 970 Evo Plus 2TB77890
HDDsSeagate Portable 5TB USB20.789
NapajanjeThermaltake Toughpower GX2 80 Plus Gold 600W$75 nema trenutno
KućišteLC-POWER Kućište Gaming 998B Rambot11.490
GPUIntegrisana grafikaN/A
CPU CoolerStock kulerN/A
Total 174,016

Za našu najosnovniju Chia verziju odabrali smo Intel Core i5-11400 zbog njegovih 6 jezgara, 12 niti, razumne brzine takta i dobrog odnosa cene i performansi. A, sa samo 65 W TDP, neće generisati ludu toplotu, a dolazi sa integrisanom grafikom i hladnjakom u kutiji. AMD-ov Ryzen 5 5600X je takođe razuman izbor, ali ga obično nema na zalihama i ne dolazi sa integrisanom grafikom.

Za naš SSD – verovatno najvažniju komponentu za uzgoj Chia – izabrali smo Samsung 970 EVO Plus u kapacitetu od 2 TB. Sa ocenjenim brzinama prenosa za čitanje i pisanje od 3.500 i 3.300 MBps i, što je još važnije, ocenom izdržljivosti od 1.200 TBW, brz je i traje dovoljno dugo da uradi tonu plota. WD Black SN750 je održiva alternativa u istom cenovnom rangu.

Povećali smo RAM sa 32 GB na 64 GB. Iako bi u teoriji 32 GB moglo odjednom da obrađuje 10 Chia plota, malo je po nama, a troškovi prelaska sa 32 GB na 64 GB nisu veliki.

Naš izbor matične ploče je MSI-ov Pro B560M, jer pruža osnove potrebne za podršku procesoru, zajedno sa prostorom za do šest SATA diskova, ukoliko želite da počnete da koristite interne čvrste diskove za skladištenje parcele. Međutim, najfleksibilniji i najekonomičniji način obrade parcela je njihov izvoz na USB hard diskove od 5 TB i njihovo povezivanje na Raspberry Pi, koji će potrošiti manje energije od računara. Svaki od tih uređaja koštaće oko 109 dolara (100 evra)

Chia Plotting 10x PC Build 

KomponentaModelCena
CPUIntel Core i9-1090047.590,00
MatičnaAsus Prime B450M-A9.999
RAMPatriot Viper Steel DDR4 64GB Kit (2 x 32GB) 3200MHz34.990
SSD2x Samsung 970 Evo Plus 2TB155,780
Alternativa SSDCorsair Force MP510 4TB$804 – trenutno nema kod nas
NapajanjeThermaltake Toughpower GX2 80 Plus Gold 600W$75 – trenutno nema kod nas
KučišteLC-POWER Kućište Gaming 998B Rambot11.499
GPUIntegrisana grafikaN/A
CPU CoolerStock kulerN/A
Total 355,641
Big rig za Chia farming

Da bismo odjednom kreirali do 10 Chia ploča, potreban nam je 10-jezgreni procesor, a naš najpristupačniji i najdostupniji izbor je Intelova poslednja generacija Core i9-10900, što je trenutno manje od 400 USD. Imajte na umu da smo izabrali zaključanu verziju, jer ionako nije dobra ideja da overklokujete svoju rudarsku platformu.

Išli smo sa Asus Prime B450M-A matičnom pločom jer podržava dual M.2 SSD-ove i do šest SATA uređaja. Takođe ima četiri DIMM slota u slučaju da kasnije želimo da proširimo na više RAM-a. Za RAM nam je potrebno 64 GB da podržimo ovaj broj plota.

Cena 4TB SSD-a u poslednje vreme je naglo porasla, verovatno zbog uzgoja Chia. Dakle, naša najjeftinija preporuka ovde je da kupite dva Samsung 970 Evo Plus pogona i koristite ih u RAID 0 nizu. Kao i kod svih RAID 0 nizova, i vi duplirate svoju šansu da izgubite podatke ako jedan od dva diska zakaže, ali ono što bi ovde trebalo da uradite je istovar vaših parcela na čvrste diskove čim završe, pa rizik nije tako veliki.

Ovde nismo uključili troškove čvrstih diskova u naš ukupan iznos, jer količina potrebnih tvrdih diskova zaista zavisi od toga kada planirate da zaustavite izgradnju parcela (ako ikada). Najjeftinija opcija je da nastavite da kupujete 5TB spoljnih USB diskova, od kojih svaki može da primi oko 48 parcela, a zatim ih priključite na Raspberry Pi.

Za naš slučaj koristimo Lancool Mesh kompanije Lian Li, jer nudi fantastično hlađenje i tri ugrađena ventilatora za kućište po razumnoj ceni. Takođe ima prostora za sedam 2,5-inčnih SATA diskova ili tri 3,5-inčna diska ako želite da imate unutrašnje čvrste diskove. Međutim, uzmite u obzir da ćete platiti 200 evra za tvrdi disk od 8 TB, 3,5 inča ili više od 250 evra za model od 10 TB. A 2,5-inčni čvrsti disk najvećeg kapaciteta koji smo pronašli bio je 170 dolara za 5TB.

Suština

S obzirom na cenu ovog fantazijskog sistema, možda biste radije kupili višestruke 10x Chia sisteme. Na kraju, sa troškovima svih ovih Chia farmi, imali biste pravo da postavite pitanje da li Chia poljoprivreda vredi vaše vreme i novac. Ovo je nova valuta i šanse da od nje profitirate postaju sve teže, pa dobro razmislite pre nego što investirate. Budući da se, za razliku od ostalih kripto valuta, Chia ne oslanja na moćne GPU-ove, ovim uređajima će biti potrebne značajne nadogradnje grafičke kartice pre nego što bi mogle da se koriste za rudarenje Ethereuma ili drugih vrsta novčića.

Najnovije na sajtu