WWDC 2022. je skoro stigao: šta očekujemo da vidimo od Appleovog događaja
Glavni govor će biti održan 6. juna
Samo nekoliko sati nas deli od Apple WWDC 2022. konferencije za programere, koja počinje u ponedeljak, 6. juna — i obećava da će obožavaocima Apple-a širom sveta ponuditi primamljiv ukus novih stvari. Očekujemo da će kompanija objaviti iOS 16, macOS 13 i ključna ažuriranja za svoje iPhone, iPad, Watch i Mac proizvode.
Glavna konferencija na kojoj će ova ažuriranja najverovatnije biti najavljena je potvrđena za 6. jun, a SajberSfera će biti tu da pokrije ujednačena i sva najtoplija ažuriranja kako stignu . Ali kao i u poslednje dve godine, WWDC će uglavnom biti onlajn, nakon jednodnevnog događaja na kojem će programeri moći da gledaju glavnu reč i razgovaraju sa Apple predstavnicima.
Za razliku od Gugla, Apple je transformisao svoju WWDC konferenciju u potpuno onlajn događaj 2020. zbog pandemije, umesto da je otkazuje. Neki su se nadali da će videti mešavinu daljinskih i ličnih događaja, slično ovogodišnjem Google IO, ali Apple razumljivo igra na sigurno za 2022.
Očekujemo da će izvršni direktor Tim Kuk započeti uvodno izlaganje, koje počinje u 10:00 PDT / 18:00 GMT 6. juna, a koje će biti besplatno za strimovanje.
Nećemo zvanično znati sve do uvodnog izlaganja danas, šta Apple namerava da pokaže, ali to nas ne sprečava da razmišljamo o tome čemu se nadamo i šta očekujemo da ćemo videti od kompanije. U nastavku predviđamo Appleov softver i hardverski program za WWDC 2022 i objašnjavamo kako će virtuelni događaj funkcionisati.
Kako će WWDC 2022 funkcionisati?
Prethodnih godina, mogli ste da kupite propusnicu da biste prisustvovali Apple-ovoj glavnoj prezentaciji, pored toga što ste mogli da prisustvujete sesijama programera, pojedinačnim demonstracijama sa Apple inženjerima i drugim događajima za profesionalce ili hobiste koje su organizovali Apple entuzijasti oko događaja.
Ove godine izgleda da će većina tih događaja ponovo biti virtuelna i besplatna, a Apple najavljuje više detalja kako se događaj bliži, najverovatnije kroz svoju WWDC aplikaciju.
Neke sesije WWDC 2022 biće besplatne za sve i mogu se ponovo gledati na zahtev, kao i prethodnih godina. Ali biće i drugih događaja koji će biti lično, a ako ste tamo, najverovatnije će zahtevati da rezervišete mesto zbog popularnosti događaja.
Šta očekivati na WWDC 2022?!
Na osnovu Apple-ovog godišnjeg kalendara proizvoda i softvera, plus svih curenja i glasina koje smo čuli, imamo opštu predstavu o tome o čemu će Tim Kuk, Kreg Federigi i drugi Apple-ovi rukovodioci razgovarati tokom uvodnog izlaganja WWDC 2022. 6. juna. Ovde su najvažniji delovi:
iOS 16
Apple će skoro sigurno predstaviti iOS 16 na WWDC-u, sledeću iteraciju sistema koji pokreće iPhone. Obično se pregled za programere objavljuje istog dana kada postane zvaničan, a javnu beta verziju možete isprobati mesec dana kasnije.
Iako smo govorili o našim nadama da ćemo videti neke bolje opcije prilagođavanja i namensku aplikaciju za upravljanje našim AirTags, AirPods i drugim perifernim uređajima, čini se da bi 2022. mogla biti godina održavanja za iOS.
Čišćenje nekih uglova softvera kako bi ga učinio vitkijim i bržim bio bi odličan ugao za iOS 16, posebno sa glasinama o različitim dizajnima koje bi iPhone 14 Pro uskoro mogao da prikaže.
Već postoje neke glasine da ćemo možda videti značajan dizajn u nekim oblastima u iOS-u 16, ali još uvek nije jasno šta će to biti.
macOS 13
Svake godine od 2012. Apple je najavljivao novu verziju softvera koja pokreće njegove Mac računare, a isto očekujemo i za WWDC.
macOS 13 će biti sledeća verzija, sa drugim imenom koje će odgovarati trendu imenovanja prethodnih verzija prema kalifornijskim znamenitostima. Mi se kladimo da je naziv „Mamut“ za ovogodišnju verziju, posebno zato što je Apple zaštitio ime, pored Montereja početkom 2021.
macOS dobija kratku slamku u funkcijama u poređenju sa iOS-om, jer obično igra nadoknađivanje – tamni režim i novi izgled stigli su u macOS Big Sur, godinu dana nakon što ih je iOS dobio. Prečice su takođe stigle 2021. godine, dok su u iOS-u od 2019. godine.
Očekujemo da će se isto dogoditi i ovde, sa vidžetima za koje se nadamo da će se pomeriti sa bočne trake i umesto toga na vašu Mac radnu površinu, uz nadu da će se fantastična aplikacija Vreme iz iOS 15 pojaviti i na macOS-u 13.
‘M2’ Apple Silicon
Korisnici su uhvaćeni nespremni na Appleovom martovskom događaju, gde je najavljena još jedna M1 varijanta, M1 Ultra, koja je dostupna za korišćenje u njihovom Mac studiju.
Ali WWDC 2020 je bio kada je Apple najavio prelazak sa Intelovih čipova na Apple Silicon, a s obzirom da je kompanija u martu napomenula da je M1 Ultra bio poslednji čip od M1, M2 izgleda gotovo sigurno da će se pojaviti.
Očekujte da će M2 čip biti optimizovan u poređenju sa M1, sa fokusom na boljem trajanju baterije i više jezgara za svoj GPU.
Postoje glasine da bismo mogli da ga vidimo na redizajniranom MacBook Air-u koji bi mogao da odrazi iMac iz 2021, ali da li ćemo i ovaj laptop videti na WWDC ostaje da se vidi.
Manje verovatno: Apple VR slušalice i iCar
Kako je događaj fokusiran na programere, ne očekujemo da se pojavi novi hardver. Umesto toga, vidimo veće šanse da se softver za njegove VR/AR slušalice, o kojima se pričalo, na neki način predstavi.
Ranije smo pričali o „rOS-u“ koji bi mogao da pokrene ovaj nosivi uređaj, a da demonstriramo ono za šta je sposoban za programere, pre nego što bude dostupan kupcima, mogla bi biti dobra prilika da se učita App Store pre nego što bude dostupan za kupovinu.
Appleov automobilski projekat je jedna od njegovih najdugovečnijih glasina u skorije vreme, a kompanija ga je navodno nazvala ‘Project Titan’.
Još uvek nema skoro nijedno curenje, ali Apple barem ulaže milione u automobile. Još uvek je prerano da Apple javno prizna ovaj projekat za 2022. godinu – očekujte da ćete nešto čuti krajem decenije…
Više od WWDC 2022. događaju u narednim postovima….