Za strimere i snimatelje
Dugo očekivana Panasonic GH6 kamera mirrorless za filmske stvaraoce zvanično će stići „do kraja 2021. godine“, ali tek nakon dolaska Panasonic GH5 Mark II fokusiranog na striming.
U neobičnoj dvostrukoj najavi, Panasonic je najavio i manju nadogradnju Mark II na toliko voljeni Panasonic GH5 – koji je stigao još 2017. godine – i njegovog pravog naslednika u Panasonic GH6.
Pa šta se tačno događa?
Uprkos njihovim sličnim imenima, Panasonic ove dve kamere ciljaju na različite tipove ljudi. Panasonic GH5 Mark II, koji koristi isti senzor kao i njegov prethodnik za snimanje video zapisa 4K / 60p, povoljnija je opcija za kreatore video zapisa, YouTube-ere i stream-ere, dok će Panasonic GH6 biti više usmeren na amaterske i profesionalne filmske stvaraoce.
Velika vest na Panasonic GH6 prednjem delu je da će koristiti novi senzor velike brzine koji može snimati video zapise od 5.7K / 60p. Neće imati snage od 8K kojima su se neki nadali, ali taj novi senzor bi trebalo da obezbedi da proizvodi neki divan preuzorkovani 4K video.
GH6 će takođe moći da snimi 10-bitni 4K / 120p video, još jedna vrlo zgodna funkcija koja nedostaje na Panasonic GH5 Mark II i GH5, što će vam pružiti mogućnost snimanja visokokvalitetnih slo-mo snimaka.
Ali osim što je takođe potvrdio da će GH6 interno snimati 4:2:2 10-bitni Cinema 4K / 60p video, Panasonic u svojoj razvojnoj najavi nije otkrio previše.
Panasonic je neformalno spomenuo u svom livestream-u da cilja na 2.500 USD za GH6, ali ne znamo više o GH6 autofokusu, stabilizaciji, kodecima ili portovima. Svi oni će verovatno biti otkriveni kada GH6 postane „dostupan do kraja 2021. godine“.
Šta je novo na GH5 Mark II?
Srećom, dostupni su konkretniji detalji za Panasonic GH5 Mark II, koji ćete moći kupiti od kraja juna. Pa kako se tačno razlikuje od Panasonic GH5? Mark II koristi isto telo i senzor kao i GH5, ali donosi niz malih podešavanja, uključujući nove mogućnosti strimovanja uživo.
Postoji nekoliko različitih načina za prenošenje video zapisa uživo sa GH5 Mark II, koji svi koriste RTMP / S (Real-Time Messaging Protocol) standard, a većina njih se može podesiti pomoću aplikacije Lumix Sync.
Ako vam je prioritet visok kvalitet slike, možete da povežete GH5 Mark II sa eksternom karticom za snimanje preko HDMI-a, a zatim ga priključite na laptop za striming u kvalitetu 4K / 60p.
Bez kartice za snimanje, sve vaše alternativne opcije strimovanja pružaju HD video zapise nižeg kvaliteta.
GH5 Mark II možete direktno povezati sa prenosnim računarom putem USB-a i koristiti kombinaciju Lumix Tether-a (Panasonic-ov softver za beta streaming za Windows i Mac) i besplatnog OBS-a (Open Broadcaster Software), koji vam omogućava striming u 720 / 30p kvalitetu sa funkcijom daljinskog upravljanja.
Panasonicov beta softver Lumix Webcam (Windows / Mac) takođe vam omogućava da koristite GH5 Mark II kao web kameru (ponovo striming u 720 / 30p) ili možete direktno da strimujete preko nekih usluga preko Wi-Fi-ja u kvalitetu 1080 / 60p.
Pored ovih mogućnosti strimovanja uživo, koje Panasonic predstavlja kao veliku prodajnu tačku GH5 II, kamera je vrlo blaga nadogradnja GH5. Dobijate veću bateriju, istu jedinicu od 2.200mAh kao i ona u Panasonic Lumix S5, koja obećava da će trajati najmanje sat vremena kad snimate video zapise 4K / 60p.
USB-C port takođe podržava napajanje, što znači da možete da punite kameru eksternom baterijom dok je koristite.
Ulaz za dualnu memorijsku karticu GH5 Mark II sada takođe podržava UHS-II U3 V90 SD kartice (umesto nešto sporije podrške V60 kartice GH5) i ima malo poboljšan autofokus, koji sada prepoznaje životinje, glave i tela uz postojeće Face / Prepoznavanje očiju.
Panasonic GH5 Mark II
Stabilizacija slike u telu (IBIS) sada će vam dati kompenzaciju od 6,5 stepeni, što predstavlja malo pojačanje na 5 koraka na GH5.
Čudno je, GH5 Mark II ima malo manji zadnji ekran od GH5 (na 3 inča, a ne na 3,2 inča), ali ovo je nešto veća rezolucija na 1,84 miliona tačaka. Kao i na Panasonic S1H, takođe dobijate podršku za ravne profile Cinelike D2 i V2, što vam daje malo više istaknutih informacija od standardnih Cinelike D na GH5 i GH5S.
Inače, GH5 Mark II je u potpunosti ista kamera kao i GH5, sa istim senzorom Four Thirds od 20,3MP, snagom rafalnog snimanja (12fps ili 9fps sa kontinuiranim AF-om) i dizajnom otpornim na vremenske uslove. To znači da će postojeći vlasnici GH5 verovatnije sačekati Panasonic GH6, a GH5 Mark II je jeftinija opcija za one kojima je potrebna streaming kamera sa velikim izborom zamenljivih sočiva.
Kad smo već kod toga, Panasonic donosi ažuriranje firmvera za 12 različitih Lumik G i Leica DG sočiva koja će vam omogućiti da izaberete između nelinearnog ili linearnog podešavanja za njihove prstenove fokusa. Nelinearni pristup, što znači da se fokus menja u zavisnosti od brzine okretanja prstena fokusa, a ne u fiksnim koracima, bio je mala frustracija za neke vlasnike GH5, pa bi ovo moglo biti još jedno dobrodošlo ažuriranje.
Pa, koliko će vas vratiti Panasonic GH5 Mark II kada stigne krajem juna? Moći ćete da ga kupite samo za telo po ceni od 1.699,99 USD / 1.499 £ (oko 2.740 AUD) ili u „L kompletu“ za 2.299,99 USD / 1.999 GBP sa 12-60 mm f / 2.8-f.4 Leica DG sočivom.
Originalni GH5 kada je izašao koštao je 2.000 američkih dolara / 1.699 funti 2017. godine, tako da je to zapravo malo smanjenje cene – pa opet, Panasonic je jedva promenio četvorogodišnji hardver ili senzor te kamere na GH5 Mark II, pa se čini niža cena pošteno.
Analiza: Zbunjujući, ali obećavajući novi početak za GH seriju
Istovremena najava dve Panasonic GH kamere odražava ogromne promene koje su pogodile svet fotoaparata otkako je Panasonic GH5 stigao 2017. Ali iako su nove kamere same po sebi razumljive, njihovo imenovanje je manje.
Do sada se čini da je Panasonic GH5 Mark II nešto nova vrsta GH fotoaparata, sa velikim fokusom uživo prenosa. U tom smislu, potpuno novo ime moglo je prouzrokovati manje zabune, budući da zapravo nije namenjeno postojećim vlasnicima GH5. Sony je to uradio sa Sony ZV-1, koji je rebrandirani Sony RX100 V, koji je redizajniran za vloger-e.
„Najava razvoja“ Panasonic-a GH6 samo dodatno zamućuje ove vode, ali nema sumnje da je to uzbudljiviji fotoaparat za drugu publiku – amatere i profesionalce.