Nikon D3500 I dalje najbolji DSLR za početnike
Nikon D3500 je star više od dve godine, ali ostaje naš izbor broj jedan za titulu najboljeg DSLR-a za početnike. Zašto tako? Iako je to delom posledica nedostatka nove konkurencije – većina proizvođača je sada prestala da proizvodi nove DSLR-ove – takođe zato što D3500 usvaja osnove na način na koji je to uspelo nekolicini drugih kamera.
Za početak, on donosi tri velike prednosti koje DSLR fotoaparati nude u odnosu na njihove mirrorless alternative: vrhunsko trajanje baterije, odlično rukovanje i dobru vrednost. Ovo drugo je delimično zato što D3500 ima optičko tražilo, za razliku od EVF-ova pronađenih na mirrorless rivalima, ali i zato što njegov veliki opseg izvornih objektiva više nije dovoljno nov da bi odredio visoke cene.
Iako starost modela D3500 ide u prilog ceni, to znači da mu nedostaju neke moderne karakteristike. Prvi je nedostatak 4K video snimanja, što je sada standard na većini novih kamera, mada ako ste zadovoljni sa 1080p rezolucijom, to vas ne bi trebalo previše uznemiravati.
Možda više ograničava nedostatak artikulisanog ekrana i funkcionalnosti ekrana osetljivog na dodir, što znači da će D3500 morati da se prilagodi onima koji dolaze sa pametnih telefona. Ako Vam ekran osetljiv na dodir narušava dogovor, vredi razmisliti o alternativama poput Canon EOS Rebel SL3 / EOS 250D ili mirrorless fotoaparatu poput Fujifilma X-T200.
S druge strane, nijedna od ovih kamera nije ni blizu trajanja baterije D3500 od 1.550 snimaka, a nadoknađuje nedostatak ekrana osetljivog na dodir praktičnim načinom „Vodič“ za početnike, koji vas vodi kroz proces stvaranja efekata poput zamagljene pozadina. Ovo je odličan način za neiskusne da razumeju ručne postavke i počnu da grade svoje samopouzdanje i znanje.
Šta je sa kvalitetom slike?
Senzor od 24,2 MP na D3500 daje impresivne rezultate, iako ćete želeti da uložite u neke dodatne objektive da biste zaista videli njegov potencijal.
Na sreću, Nikonov DX sistem ima veliki izbor objektiva koji odgovaraju skoro svakom stilu snimanja i budžetu. Preporučujemo vam da kupite D3500 sa ‘VR’ verzijom svog kompleta objektiva-AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR-jer to donosi zgodno smanjenje vibracija uz vrlo male dodatnih troškova.
Još neke AF tačke bile bi lepe, ali AF sistem sa 11 tačaka radi dobro za opšte snimanje, a odlično radi i za neke subjekte u pokretu.
Ako tražite manji fotoaparat za snimanje na putovanju, vredi razmisliti o mirrorless alternativama, poput Fujifilma X-T200 ili Canon EOS M50 Mark II. Ali kao pristupačan fotoaparat prilagođen početnicima koji će vas naučiti ludim stvarima kreativne fotografije, Nikon D3500 ostaje odličan izbor.
D3500 zadržava isti efektivni broj piksela od 24,2 megapiksela kao stari Nikon D3400, ali ovo je noviji senzor, a pomniji pregled specifikacija pokazuje da ukupan broj senzora D3500 iznosi 24,78 MP, u poređenju sa 24,72 MP na D3400.
Senzor veličine APS-C (tipičan za početne DSLR fotoaparate i mnogo veći od senzora koji se koriste u većini kompaktnih fotoaparata) u D3500 takođe uklanja optički niskopropusni filter kako bi poboljšao kvalitet slike.
ISO raspon osetljivosti D3500 ide od 100-25.600 i takođe je prilično širok, ali se ne poboljšava u dometu D3400.
S obzirom da većina mirrorless kamera (pa čak i pametnih telefona) nudi 4K video, pomalo je razočaravajuće videti samo Full HD snimanje na D3500. To ipak nisu sve loše vesti, jer D3500 može da snima sa glatkih 60/50p, kao i 30/25p i 24p, dok postoje i opcije snimanja niže rezolucije.
Takođe nema priključka za mikrofon, pa ćete morati da se oslonite na ugrađene monofonske mikrofone. Ako želite da redovno snimate video zapise, verovatno ćete želeti da potražite nešto drugo.
Nikon je takođe odlučio da prenese isti ekran od 3 inča, sa skromnom rezolucijom od 921.000 tačaka, sa D3400. Ekran je fiksiran i leži u ravni sa kućištem – ako želite DSLR sa ekranom sa promenljivim uglom, moraćete da tražite dalje do Nikon D5600 ili do Canon EOS Rebel SL3 / EOS 250D.
Zadnji ekran nadopunjuje optičko tražilo. Ovo je možda najočiglednija karakteristika koja razlikuje DSLR fotoaparate od mirrorless fotoaparata. Mnoge takve kamere sličnih cena ili se za snimanje oslanjaju samo na zadnji ekran, dok će druge imati elektronska tražila (EVF) sa prilično skromnim rezolucijama (po ovoj ceni).
EVF-ovi zasigurno imaju svoje prednosti, pogotovo jer možete videti izloženost ‘uživo’, što znači da nećete dobiti nikakva gadna iznenađenja kada slikate. Ali mnogi fotografi preferiraju čistiji prikaz bez zaostajanja koji nudi optičko tražilo, tako da ne postoji „najbolja“ opcija za sve.
Optičko tražilo na modelu D3500 nudi pokrivenost od 95%, što je tipično za početne DSLR fotoaparate, pa ćete možda morati biti malo oprezni pri kadriranju nekih snimaka kako biste izbegli neželjene elemente koji se uvlače u rubove kadra.
Kao što na Nikonu D3400 nema Wi-Fi veze, ali imate Bluetooth, pa je moguće prenositi slike preko Nikonove funkcije SnapBridge. Ovde se između kamere i vašeg pametnog uređaja ostvaruje stalno uključena Bluetooth niskoenergetska veza, a možete konfigurisati SnapBridge tako da se slike automatski prenose tokom snimanja ili kasnije, tako da možete izabrati određene slike za prenos.
Koji 18-55 mm komplet objektiva treba kupiti sa D3500?
Iako možete kupiti Nikon D3500 kao samostalnu kameru bez objektiva, većina ljudi će se odlučiti za 18-55 mm objektiv koji je u kompletu sa fotoaparatom za još nekoliko evra.
Često se nazivaju i „kompletni“ objektivi jer se ti objektivi prodaju kao deo kompleta sa kamerom, a fokusni opseg od 18-55 mm nudi pristojan standardni opseg zuma za početak. Ovo pokriva sve, od širokougaonih pejzaža do umerenog telefoto-a koji su pogodniji za portrete.
Međutim, vredi obratiti pažnju na objektiv kada kupujete D3500 jer postoje dve verzije. Tu su AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G i AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR. Oznaka VR je ono na šta želite da obratite pažnju jer označava Nikonov sistem za stabilizaciju slike (poznat kao smanjenje vibracija).
Razlika u ceni između dva objektiva je zanemarljiva, pa je naš savet da za VR verziju objektiva isprskate nekoliko evra više, jer će vam to omogućiti snimanje pri manjim brzinama i još uvek postići oštre snimke.
Iako su se specifikacije Nikon D3500 malo promenile u odnosu na D3400, dizajn je donekle promenjen, pri čemu je nova kamera estetski bliskija Nikon D5600 srednjeg dometa.
Najuočljivija promena je ta što je hvat sada značajniji kada podignete D3500. Ovo svakako čini da se kamera udobno drži u ruci, dok je veći rukohvat i čini bolje izbalansiranom pri snimanju sa dužim i/ili težim objektivima.
Veći rukohvat nije učinio D3500 težim od D3400, pri čemu je Nikon uspeo da skine 30 grama težine, pri čemu je D3500 nagnuo vagu na 415 grama sa ugrađenom baterijom. Nikon je takođe smanjio dubinu D3500 za 6 mm, sa kamerom dimenzija 124 x 97 x 69,5 mm.
Vrh D3500 je takođe poboljšan u odnosu na D3400, i opet je više u skladu sa D5600. Postoji prilično pojednostavljen niz kontrola, a točkić za izbor režima sada sadrži prekidač za aktiviranje prikaza uživo (omogućava vam snimanje pomoću zadnjeg ekrana, a ne tražila) oko njegovog ovratnika.
Pored ovog sedišta nalazi se potpuno izložen komandni točkić koji vam omogućava da menjate podešavanja poput brzine zatvarača i otvora blende u zavisnosti od režima u kojem se nalazite, dok dugme za kompenzaciju ekspozicije samo napred omogućava brzo podešavanje ekspozicije ako je potrebno .
Na zadnjoj strani D3500 ima još promena. Nestalo je pet dugmadi koji su sedeli levo od ekrana D3400. Umesto toga, ekran sada sedi skoro u ravni sa ivicom tela, sa tim kontrolama koje su ponovo raspoređene na drugom mestu na zadnjoj strani kamere.
Sa leve strane tražila nalazi se namensko dugme za blic, a sa desne strane tražila dugme sa informacijama, sa preostalim kontrolama raspoređenim oko višesmerne kontrolne table.
Malo nervira odsustvo prilagodljivog dugmeta Fn koje je bila zgodna funkcija na D3400, posebno u odsustvu direktne kontrole ISO-a. To znači da morate uroniti u meni da biste podesili osetljivost, mada je lepo videti da namensko dugme za režim pogona nije nestalo, što je kontrola koja će vam bez sumnje biti korisna ako ste skloni pozivanju na rafalno snimanje i opcije samookidača sa bilo kojom frekvencijom.
Za korisnika koji prvi put koristi, količina spoljašnjih kontrola je sasvim u redu – i čini Nikon D3500 pristupačnim, a da ne deluje previše zastrašujuće. Samo imajte na umu da ćete, s razvojem vaše kompetencije, postati pomalo frustrirani što nekim postavkama može biti malo sporije pristupiti.
Nikon je takođe ponovo primenio svoju funkciju „Režim vodiča“ na D3500. Dizajniran da pomogne početniku da se uhvati u koštac sa kamerom, pruža alternativu glavnim menijima i pomaže korisniku da brzo snimi određene vrste slika. Tu je i poznato dugme ‘i’, koje se može pozvati da objasni funkcije kamere.
Sistem autofokusa modela D3500 ostaje nepromenjen u odnosu na onaj u modelu D3400 (i D3300 u tom smislu).
Ovde se vidi isti Multi-CAM 1000 AF sistem sa 11 tačaka koji pokriva pristojnu količinu tražila u dijamantskoj formaciji, pri čemu sistem sadrži nekoliko više AF tačaka od najbližeg Canonovog rivala, EOS Rebel T7 (poznat kao EOS 2000D).
U kombinaciji sa AF-P 18-55 mm f/3,5-5,6G VR kompletom, i pod uslovom da se vaš subjekat ne nalazi na periferiji kadra, AF sistem će dobro zaključati statične objekte. Fokusiranje je tiho i, pri dobrom svetlu, lepo i brzo, iako neizbežno usporava mrvicu pri slabom osvetljenju, pa bismo u tim okolnostima gledali da više koristimo centralnu AF tačku, koristeći prednosti poboljšane osetljivosti unakrsne slike.
Otkrićete da će se kamera zaključati brže nego ako se odlučite za korišćenje jedne od spoljnih 10 AF tačaka, dok postoji i pomoćna AF lampa koja pomaže kada su nivoi svetlosti zaista niski, mada se to može isključiti ako želite, jer u nekim uslovima može odvratiti pažnju.
S tačkama fokusiranja koje su malo tanke na dnu, može se boriti sa praćenjem subjekata dok se kreću oko kadra. Ovde bi dobrodošlo još nekoliko AF tačaka, jer je 11 tačaka malo previše raspoređeno, što dovodi do toga da fotoaparat izgubi subjekt ako nije baš istaknut u kadru.
Ovo je jedan od glavnih nedostataka početnog DSLR-a u poređenju sa mirrorless ekvivalentima, koji imaju tendenciju da imaju širu pokrivenost autofokusom.
Ako želite da koristite zadnji ekran modela D3500, moraćete da pređete na fokusiranje sa prikazom uživo, i tu ćete ponovo videti da mirrorless kamere imaju prednost. Iako je moguće fokusirati se tačno na ivice kadra, brzina fokusiranja zahteva malo kucanja. Odsustvo ekrana osetljivog na dodir takođe postaje problem, jer to može biti prilično spor proces pomoću višesmerne podloge za pomeranje područja fokusiranja oko kadra-jednostavno dodirivanje ekrana bilo bi mnogo brže.
Sa brzinom snimanja od samo 5 kadrova u sekundi, Nikon D3500 nije baš fotoaparat za one koji žele da snimaju mnogo akcije. Bolji je od sporih 3 kadrova u sekundi EOS Rebel T7 / 2000D, ali neke slične kamere, poput Fujifilma X-T30, mogu snimati brže ako je to ključni prioritet. S obzirom na sport i druge brzopotezne akcije, ipak bi trebalo biti zadovoljavajuće za većinu situacija sa snimanjem, uključujući i prebrze ljubimce.
Nikon D3500 DX DSLR
D3500 se pokazao dobro na našim testovima, pružajući dosledne ekspozicije za većinu scena, pa čak i izbegavajući preeksponiranje pretežno tamnih subjekata. Zahvaljujući namenskom dugmetu za kompenzaciju ekspozicije na gornjoj ploči, koje radi u tandemu sa zadnjim točkićem za upravljanje, ako je potrebno da birate kompenzaciju, to ćete učiniti brzo i jednostavno.
Kao što smo otkrili kod modela D3400, Automatski balans bele kod modela D3500 je na sličan način vezan, samo se nekoliko puta pomerio tokom našeg pregleda. Zaista se odlično snašao pod veštačkim osvetljenjem, sa samo malo topline oduzeto na nekim našim snimcima, dok se sa mešovitim osvetljenjem dobro rukovalo.
Tražilo na D3500 je lepo i jasno, pruža prijatno svetao prikaz sa dobrom preciznošću boja. Njegov LCD ekran, uprkos skromnoj rezoluciji u poređenju sa onima na skupljim rivalima, jasno prikazuje detalje prilikom pregleda slika i verno reprodukuje scenu koju snimate, što znači da nema neugodnih iznenađenja kada slike gledate kasnije na većem ekranu.
Trajanje baterije jedan je od pravih aduta modela D3500. Dok je D3400 imao impresivan životni vek baterije od 1.200 snimaka, Nikon je uspeo da to produži na zapanjujućih 1.550 snimaka-što je mnogo bolje od Canonovih DSLR-ova slične cene i znatno bolje od tipičnog trajanja baterije od oko 300 snimaka za početne mirrorless kamere.
Još jedna snaga Nikona D3500 je njegov odličan senzor od 24,2 MP. S obzirom na to da ispred senzora nema optičkog niskopropusnog filtera, moguće je snimiti slike zaista bogate detaljima – u stvari, rezultati mogu da se podudaraju sa onima sa kamera koje su duplo skuplje.
Ipak, da biste maksimalno iskoristili ovaj senzor, razmislite o ulaganju u objektiv koji nije u kompletu sa VR objektivom od 18-55 mm. Ipak, ne morate da trošite bogatstvo: Nikonov AF-S X 35 mm f / 1,8 G sjajan je partner za D3500 i koštaće oko 200 evra. Ako ćete samo snimati sa 18-55 mm VR objektivom, slike mogu biti malo meke na ivicama.
D3500 nudi prilično pristojne performanse visokog ISO-a, sa snimcima do ISO800/1600 koji pokazuju malo znakova šuma na slici, uz dobru reprodukciju boja. Snimite iznad toga i moraćete imati na umu da šum slike postaje izraženiji, a detalji će trpeti kako se primenjuje smanjenje šuma. Za najbolje rezultate, hteli biste da snimite neobrađene datoteke, što će vam omogućiti veću kontrolu prilikom kasnije obrade u softveru.
Nikonove opcije Picture Control pružaju skroman raspon tretmana boja i kontrasta. Postoji sedam režima za izbor: Standardni, Živopisni, Neutralni, Monohromatski, Portretni, Pejzažni i Ravni (prilagođeni za video), dok se svi mogu prilagoditi prilično sveobuhvatno s obzirom na kontrast, zasićenost, osvetljenost itd.
Tip | Jednooki refleksni digitalni fotoaparat |
---|---|
Bajonet | F bajonet kompanije Nikon (sa AF kontaktima) |
Efektivni vidni ugao | Nikon DX format: žižna daljina ekvivalentne vrednosti od pribl. 1,5x žižne daljine objektiva sa vidnim uglom FX formata |
Senzor slike | DX, CMOS, 23,5 mm x 15,6 mm |
Ukupan broj piksela | 24,78 miliona |
Sistem za uklanjanje prašine | Referentni podaci o softverskom uklanjanju tragova prašine na senzoru sa slike (potreban je softver Capture NX-D) |
Efektivni pikseli | 24,2 miliona |
Veličina slike (pikseli) | (L) 6000 x 4000 (24,0 miliona), (M) 4496 x 3000 (13,5 miliona), (S) 2992 x 2000 (6,0 miliona) |
Skladištenje – Format datoteke | NEF (RAW): 12-bitna, kompresovana; JPEG: JPEG osnova usaglašena sa finom (pribl. 1 : 4), normalnom (pribl. 1 : 8) ili osnovnom (pribl. 1 : 16) kompresijom; NEF (RAW)+JPEG: Jedna fotografija snimljena i u NEF (RAW) i u JPEG formatu |
Picture Control sistem | Standardno, Neutralno, Živo, Monohrom, Portret, Pejzaž, Ravnomerno; izabrana opcija za Picture Control se može izmeniti |
Mediji za skladištenje | SD, SDHC (u skladu sa UHS-I standardom), SDXC (u skladu sa UHS-I standardom) |
Slot za karticu | 1 Secure Digital (SD) kartica |
Sistem datoteka | DCF 2.0, Exif 2.3, PictBridge |
Tražilo | Jednooko refleksno tražilo u obliku pentaogledala u nivou oka |
Pokrivanje slike | Pribl. 95% horizontalno i 95% vertikalno |
Uvećanje | Pribl. 0,85 x (objektiv od 50 mm f/1,4 sa fokusom u beskonačnosti, -1,0 m-¹) |
Rastojanje oka od okulara | 18 mm (-1,0 m-¹; od centra površine sočiva okulara tražila) |
Podešavanje dioptrije | od -1,7 do +0,5 m-¹ |
Mat staklo | Tip B BriteView Clear Matte Mark VII mat staklo |
Refleksno ogledalo | Brzo vraćanje |
Otvor blende objektiva | Trenutno vraćanje, elektronski kontrolisano |
Tip zatvarača | Elektronski kontrolisan zatvarač sa vertikalnim kretanjem, postavljen ispred žižne ravni |
Brzina zatvarača | 1/4000–30 s, u koracima od 1/3 EV; beskonačna ekspozicija; beskonačno (Time) |
Brzina sinhronizacije blica | X=1/200 s; sinhronizuje se sa zatvaračem pri brzini od 1/200 s ili manjoj |
Režim okidanja | S (pojedinačna slika), Kontinualno, QC (tiho kontinualno otpuštanje zatvarača), Samookidač |
Brzina kontinualnog fotografisanja | Do 5 fps; Napomena: Broj slika u sekundi podrazumeva manuelni fokus, manuelnu ili automatsku ekspoziciju sa prioritetom zatvarača, brzinu zatvarača od 1/250 s ili veću i ostala podešavanja sa podrazumevanim vrednostima. |
Samookidač | 2 s, 5 s, 10 s, 20 s; 1–9 ekspozicija |
Merenje ekspozicije | TTL merenje ekspozicije pomoću 420-pikselskog RGB senzora |
Metod merenja | Matrix merenje: 3D color matrix metering II; Merenje sa prioritetom centra: Prioritet od 75% na krug od 8 mm u centru kadra; Spot merenje: Meri se unutar kruga od 3,5 mm (oko 2,5% slike) centriranog na izabranu tačku fokusa |
Opseg merenja (ISO 100, f/1,4 objektiv, 20°C) | Matrix merenje ili merenje sa prioritetom centra: 0–20 EV; Spot merenje: 2–20 EV |
Priključak za merenje ekspozicije | CPU |
Režim | Automatski režimi (automatski; automatski, isključen blic); automatski programirano sa fleksibilnim programom (P); automatski sa prioritetom zatvarača (S); automatski sa prioritetom blende (A); manuelno (M); režimi scene (portret; sport; krupni plan; noćni portret); režimi specijalnih efekata (noćni vid; super živo; pop; ilustracija fotografije; skica u boji; efekat fotoaparata igračke; efekat minijature; selektivna boja; silueta; visoki tonalitet; niski tonalitet) |
Korekcija ekspozicije | Može da se podešava u opsegu od -5 do +5 EV, u koracima od 1/3 EV, u režimima P, S, A, M, scena i noćni vid |
Zaključavanje ekspozicije | Detektovana vrednost osvetljenosti se zaključava pomoću dugmeta AE-L/AF-L |
ISO osetljivost | ISO 100–25.600, u koracima od 1 EV; dostupna je automatska kontrola ISO osetljivosti |
Aktivni D-Lighting | Uključeno, isključeno |
Autofokus | Nikon Multi-CAM 1000 modul sa senzorom za autofokus sa TTL detekcijom faze, 11 tačaka fokusa (uključujući jedan unakrsni senzor) i AF-assist osvetljivačem (opseg pribl. od 0,5 do 3 m |
Opseg detekcije | od -1 do +19 EV (ISO 100, 20 °C) |
Elektromotor objektiva | Pojedinačni servo AF (AF-S); kontinualni servo AF (AF-C); automatski AF-S/AF-C izbor (AF-A); intuitivno praćenje fokusa se automatski aktivira u skladu sa statusom subjekta, manuelni fokus (MF): Može da se koristi elektronski daljinomer |
Fokusne tačke | 11. Može se izabrati jedna od 11 tačaka fokusa |
Režim AF oblasti | AF u jednoj tački, dinamička AF oblast, automatska AF oblast, 3D praćenje (11 tačaka) |
Zaključavanje fokusa | Fokus može da se zaključa kada se dugme okidača pritisne do pola (pojedinačni servo AF) ili pritiskom na dugme AE-L/AF-L |
Ugrađeni blic | Automatski, portret, krupni plan, noćni portret, super živo, pop, ilustracija fotografije, efekat fotoaparata igračke: Automatski blic sa automatskim iskakanjem; P, S, A, M: Manuelno iskakanje se aktivira pritiskom na dugme |
Vodeći broj | Pribl. 7, 8 sa manuelnim blicem (m, ISO 100, 20 °C) |
Kontrola blica | TTL: i-TTL kontrola blica korišćenjem RGB senzora od 420 piksela je dostupna sa ugrađenim blicem; i-TTL balansirani fleš za digitalne SLR fotoaparate se koristi sa matrix merenjem i merenjem sa prioritetom centra, standardni i-TTL blic za digitalne SLR fotoaparate sa spot merenjem |
Režim blica | Automatski, automatski sa smanjenjem efekta crvenih očiju, automatski sa sporom sinhronizacijom, automatski sa sporom sinhronizacijom i smanjenjem efekta crvenih očiju, doblicavanje, smanjenje efekta crvenih očiju, spora sinhronizacija, spora sinhronizacija sa smanjenjem efekta crvenih očiju, zadnja zavesa sa sporom sinhronizacijom, sinhronizacija sa zadnjom zavesom, isključeno |
Korekcija snage blica | Može da se podešava u opsegu od -3 do +1 EV, u koracima od 1/3 EV, u režimima P, S, A, M, i režimima scene |
Indikator spremnosti blica | Svetli kada su ugrađeni blic ili opcioni blic u potpunosti napunjeni; treperi nakon što blic bljesne punim intenzitetom |
Stopica za blic i opremu | ISO 518 šina za blic sa kontaktima za sinhronizaciju i podatke, kao i sa otvorom za zaključavanje |
Nikon Creative Lighting System | i-TTL kontrola blica, Color Information Communication, AF-assist za višeoblasni AF |
Sinhro kontakt | Adapter sa sinhro kontaktom AS-15 (dostupan zasebno) |
Balans bele | Automatski, inkadescentno, fluorescentno (7 tipova), direktna sunčeva svetlost, blic, oblačno, hlad, zapamćeno manuelno, za sve osim za zapamćeno manuelno moguće fino podešavanje |
Živi prikaz slike – Elektromotor objektiva | Autofokus (AF): Pojedinačni servo AF (AF-S), stalni servo AF (AF-F), Manuelni fokus (MF) |
Živi prikaz slike – Režim AF oblasti | AF sa prioritetom lica, Široka oblast AF, Normalna oblast AF, AF za praćenje subjekta |
Živi prikaz slike – Autofokus | AF sa detekcijom kontrasta bilo gde na slici (fotoaparat automatski bira tačku fokusa kada su izabrane opcije AF sa prioritetom lica ili AF za praćenje subjekta) |
Živi prikaz slike – Automatski izbor scene | Dostupno u režimima automatski, isključen blic |
Film – Merenje | TTL merenje ekspozicije pomoću glavnog senzora slike |
Film – Metod merenja | Matrix |
Film – Veličina slike (u pikselima) i broj slika u sekundi | 1920 x 1080: 60p (progresivno skeniranje), 50p, 30p, 25p, 24p; 1280 x 720: 60p, 50p; Stvaran broj slika u sekundi za 60p, 50p, 30p, 25p i 24p je 59,94, 50, 29,97, 25 i 23,976 fps, tim redom; opcije podržavaju i visok i normalan kvalitet slike |
Film – Format datoteke | MOV |
Film – Kompresija video zapisa | H.264/MPEG-4 napredno kodiranje video zapisa |
Film – Format zvučnog zapisa | Linearni PCM |
Film – Uređaj za snimanje zvuka | Ugrađeni mono mikrofon; podesiva osetljivost |
Film – ISO osetljivost | ISO 100 do 25.600 |
Monitor | Dijagonala od 7,5 cm (3 inča); TFT LCD ekran sa uglom gledanja od 170˚, pribl. 100% pokrivanja slike i podešavanjem svetline; Pribl. 921.000 tačaka (VGA) |
Reprodukcija | Reprodukcija punih slika i sličica (4, 9 ili 72 slike ili kalendar) sa zumiranjem reprodukcije, isecanjem zumiranja tokom reprodukcije, zumiranjem lica prilikom reprodukcije, reprodukcijom filma, projekcijom slajdova fotografija i/ili filma, prikazom histograma, prikazom svetlijih delova, informacijama o fotografiji, prikazom podataka o lokaciji, automatskim rotiranjem slike, ocenjivanjem slika i unosom komentara slike (do 36 znakova) |
USB | USB velike brzine, sa micro-USB konektorom; preporučuje se povezivanje sa ugrađenim USB portom |
HDMI izlaz | HDMI konektor tipa C |
Bluetooth standardi | Bluetooth specifikacije – verzija 4.1; Bluetooth: od 2402 do 2480 MHz, Bluetooth Low Energy: od 2402 to 2480 MHz; 1,2 dBm (EIRP); Približno 10 m bez smetnji, opseg može da varira u zavisnosti od jačine signala i prisustva ili odsustva prepreka |
Baterija | Jedna punjiva Li-jonska baterija EN-EL14a |
AC adapter | AC adapter EH-5c/EH-5b; zahteva priključak napajanja EP-5A (dostupan zasebno) |
Utičnica za stativ | 1/4 inča (ISO 1222) |
Dimenzije (Š x V x D) | Pribl. 124 x 97 x 69,5 mm |
Težina | Pribl. 415 g sa baterijom i memorijskom karticom, ali bez poklopca tela; pribl. 365 g (samo telo fotoaparata) |
Radno okruženje – Temperatura | Od 0 °C do 40 °C |
Radno okruženje – Vlažnost | 85% ili manje (bez kondenzacije) |
Dodatna oprema u kompletu | Kaiš AN-DC3, Gumeni štitnik okulara DK-25 (dobijate ga pričvršćenog na fotoaparat), Poklopac tela BF-1B, Punjiva Li-jonska baterija EN-EL14a (sa poklopcem izvoda), Punjač baterije MH-24 (adapter za utičnice se isporučuje samo u zemljama ili regionima gde je to potrebno; oblik zavisi od zemlje prodaje) |
Ako želite da postanete kreativniji sa fotografijom i tražite svoj prvi DSLR fotoaparat, Nikon D3500 ostaje naš najbolji izbor.
Oprema koja dolazi uz aparat: