Microsoft tvrdi: EU kriva za najgori pad sistema ikada

CrowdStrike je još u petak zvanično priznao svoju odgovornost

Ažuriranje CrowdStrike Falcon System softvera za sprečavanje sajber napada glavni je uzrok problema koji je u petak izazvalo prekid rada oko 8,5 miliona računara

Nakon velike “kompjuterske havarije” koja je prošlog petka pogodila oko 8,5 miliona uređaja sa Windows operativnim sistemom, što je dovelo do velikih poremećaja u avionskom saobraćaju širom sveta i problema u radu kompjuterskih sistema banaka i beskontaktnog plaćanja, železnica, britanske zdravstvene službe, medija… konačno se oglasila i kompanija Microsoft.

Do problema je došlo nakon što je kompanija CrowdStrike, koja se na globalnom nivou bavi sajber bezbednošću i ima oko 24.000 klijenata širom sveta, izvršila ažurirarnje svog softvera namenjenog zaštiti Windows uređaja od hakovanja i sajber napada.

CrowdStrike je još u petak zvanično priznao svoju odgovornost za probleme u radu kompjuterskih sistema koji koriste Microsoft-ov operativni sistem, a tri dana kasnije zvanični komentar ovog problema stiže i od tehnološkog giganta iz Redmonda.

Microsoft, naime, tvrdi da je za “najveći IT prekid na svetu ikada” kriva Evropska unija!

Sporazum iz 2009. godine, na kome je insistirala Evropska komisija, podrazumevao je da Microsoft ne može da sprovede određene promene koje bi mogle da blokiraju ažuriranja kompanije CrowdStrike, što je izazvalo prekid rada oko 8,5 miliona računara“, saopšteno je iz Microsoft-a u komentaru za Wall Street Journal.

Microsoft ima alternativu

CrowdStrike Falcon System je softver programiran da sprečava sajber napade, koji ima privilegovan pristup ključnom delu računara (Kernel). Njegovo neispravno ažuriranje bilo je glavni uzrok problema.

Microsoft ima sopstvenu alternativu CrowdStrike-ovom softveru – Windows Defender, ali je zbog pomenutog sporazuma iz 2009. godine, sklopljenog kako bi se izbegla istraga o evropskoj konkurenciji, dozvolio drugim provajderima bezbednosnih usluga da instaliraju softver na nivou kernela.

Inače, Evropska komisija je još od ranih 2000-ih godina optuživala Microsoft za nepravednu prednost u odnosu na druge kompanije, zbog njenog popularnog operativnog sistema Windows i svih programima i aplikacijama koje (su) dolaz(il)e sa njim, podseća Euronews.

Manje od 1 odsto svih uređaja

Prema trenutnim pretpostavkama, CrowdStrike ažuriranje je uticalo na 8,5 miliona uređaja sa Window-som, što je manje od jedan odsto svih uređaja koje koriste taj operativni sistem, konstatovao je Microsoft.

Iako je to relativno mali procenat, veliki uticaj prekida rada sistema na globalnom nivou odslikava činjenicu da brojne kompanije i biznisi koriste CrowdStrike-ov softver, od kojih su neke od ključnog značaja.

A nakon što CrowdStrike priznao krivicu za pad sistema u petak, nakon čega su posledice do neke mere sanirane, a pogođene službe i kompanije ponovo proradila, stručnjaci su procenili da će za potpunu normalizaciju rada Windows sistema biti potrebno nekoliko nedelja.

Najnovije na sajtu