Svetski nedostatak čipova mogao bi potrajati godinama, kaže osnivač Dell-a

Michael Dell veruje da će nestanak čipova potrajati još neko vreme

Osnivač i izvršni direktor Dell-a kaže da će stalni nedostatak čipova potrajati još nekoliko godina.

Nedostatak čipova prvi put se pojavio u četvrtom kvartalu prošle godine, a sada ozbiljno pogađa najveće korisnike poluprovodnika u svim industrijama

O ozbiljnosti problema može se meriti iz činjenice da je Dell, koji je jedan od najvećih kupaca poluprovodničkih kompanija sa prijavljenim godišnjim obimom narudžbine od 70 milijardi dolara, ipak morao da plati premiju da bi ispunio svoje zahteve.

U razgovoru za nemačke novine Handelsblatt, Michael Dell je govorio iz perspektive svoje kompanije, koja je posebno zavisna od starijih i jeftinijih poluprovodnika.

„Govorimo posebno o komponentama koje se kreću u rasponu od jednog dolara i koriste se praktično svuda“, rekao je Dell, dodajući „ali ni do novijih tehnologija nije lako doći“.

Rešavanje problema

Od početka nedostatak čipova komplikuje sa nekoliko faktora, uključujući nagli porast potražnje za potrošačkom elektronikom tokom pandemije, čak i dok su zatvaranja proizvodnih jedinica primorana na pandemiju gotovo zamrznula ponudu čipova.

Oštra suša na Tajvanu, koja je zemlju primorala da preusmeri vodosnabdevanje iz nekoliko industrijskih područja, uključujući i ono koje je središte proizvodnje poluprovodnika, pogoršala je stvari.

Pre Dell-a, izvršni direktori nekoliko drugih glavnih korisnika poluprovodnika, kao što su Cisco, Qualcomm i Micron, takođe su izrazili zabrinutost zbog dugotrajnosti krize.

Intel krizu vidi kao priliku da ispravi neravnotežu u globalnom lancu snabdevanja poluprovodnicima.

Procene američke Asocijacije industrije poluprovodnika kažu da se oko 75% globalnih proizvodnih kapaciteta nalazi u istočnoj Aziji, a dominiraju tajvanski TSMC i južnokorejski Samsung.

Da bi ispravio tu neravnotežu, novi izvršni direktor Intela Pat Gelsinger otkrio je planove da uloži 20 milijardi dolara u dve nove fabrike za proizvodnju čipova, a kompanija je već počela da pumpa novac za nadogradnju svojih postojećih proizvodnih pogona u SAD-u.

Najnovije na sajtu