Google Messages konačno donosi „Izbriši za sve“ za te neugodne trenutke
Google Messages je počeo sa uvođenjem nove funkcije koja bi vas mogla spasiti od onih neprijatnih trenutaka kada slučajno pritisnete dugme za slanje. Ova funkcija je već neko vreme u razvoju i prvobitno ju je prijavio jedan korisnik Reddita na svom Android uređaju koji koristi javnu beta verziju aplikacije.
Ova funkcija omogućava korisnicima da biraju između opcija „Izbriši za mene“ i „Izbriši za svakoga“. Ako odaberete Izbriši za sve, poslata poruka će takođe biti uklonjena sa uređaja primaoca. Međutim, Google upozorava da ljudi koji koriste starije verzije aplikacije mogu i dalje videti poruku čak i ako je izbrisana.
Korisnik je otkrio da je funkcija brisanja poruka u jednoj grupi na njihovoj aplikaciji, koja se sastoji od 12 korisnika. Do trenutka objavljivanja, nisu mogli da ga pronađu u razgovorima jedan na jedan ili u manjim grupama.
Google Messages radi sa redovnim SMS-om i RCS (Rich Communication Services). Potonji je noviji protokol za razmenu poruka koji je razvio GSMA dizajniran da unese moderne funkcije kao što su indikatori kucanja, podrška za Wi-Fi, interaktivni elementi i još mnogo toga u standardnu razmenu tekstualnih poruka.
Gigant iz Cupertin-a proveo je nekoliko godina u izgradnji RCS podrške za Android uređaje i čak je naterao Apple da usvoji tehnologiju za iPhone. GSMA je 2024. godine objavio novi RCS standard pod nazivom Universal Profile 2.7, koji je uveo mogućnost uređivanja i brisanja RCS poruka.
Govoreći o drugim platformama, prošle su godine otkako su WhatsApp i Telegram u vlasništvu Meta omogućili korisnicima da brišu poruke za sve. Telegram ide dalje tako što omogućava korisnicima da izbrišu poruke koje su poslali ili primili za obe strane i ne nameće vremensko ograničenje.
Nema reči o tome kada će funkcija brisanja poruka biti dostupna za sve korisnike. Za sada možete da postanete Google Messages beta tester na Google Play-u i vidite da li je ova funkcija dostupna na vašem uređaju, uz napomenu da su testne verzije možda nestabilne.