Deepseek šalje korisničke podatke Kini tvrdi Nemačka, i zahteva uklanjanje iz prodavnica aplikacija
Ranije ove godine, veštačka inteligencija je doživela veliki šok kada je malo poznata kineska kompanija pod nazivom DeepSeek napravila zemljotres na Vol Stritu, izazivajući gigante poput Meta-e modelima koji su bili jeftini i šokantno moćni. Glavna zabrinutost, naravno, bila je njena veza sa Kinom, što je dovelo do ozbiljnih pomisli zemljama poput Italije, pa čak i do zabrane njene upotrebe u agencijama poput NASA-e.
Ta zabrinutost je upravo postala mnogo zvaničnija u Nemačkoj. Danas je berlinski organ za zaštitu podataka prijavio DeepSeek kompanijama Apple i Google, tražeći od njih da uklone čet-bota iz svojih nemačkih prodavnica aplikacija.
Razlog za to, prema rečima berlinskog komesara za zaštitu podataka i slobodu informacija, jeste taj što aplikacija ilegalno šalje korisničke podatke direktno u Kinu. To uključuje sve što možete zamisliti: istoriju ćaskanja, otpremljene datoteke, pa čak i informacije o lokaciji i uređaju. Sve se to obrađuje i čuva na kineskim serverima.
Problem, kako je navela komesarka Majke Kamp, jeste to što Evropska unija ima izuzetno stroge zakone o privatnosti podataka. Ne možete jednostavno poslati podatke evropskih korisnika u drugu zemlju, osim ako zakoni te zemlje ne nude sličnu zaštitu. Kina se ne nalazi na toj listi.

Kancelarija Kamp tvrdi da je prenos podataka kompanije DeepSeek nezakonit jer kineske vlasti imaju sveobuhvatan pristup informacijama koje poseduju kompanije tamo, a korisnici nemaju nikakvo pravno sredstvo za zaštitu ako nešto krene po zlu. Pored toga, DeepSeek nije uspeo da dokaže da su podaci nemačkih korisnika bezbedni.
Vlasti su prvi put kontaktirale DeepSeek još u maju i rekle kompaniji da ili zaustavi nezakoniti prenos podataka ili da ukloni svoju aplikaciju iz nemačkih prodavnica. Kompanija nije ništa učinila. Stoga je komesarka iskoristila ovlašćenja prema Zakonu o digitalnim uslugama da formalno prijavi aplikaciju kompanijama Google i Apple.