Ajfon 13 – recenzija – Sve na iPhone-u 13 je, samo malo bolje!
Ajfon 13 ne donosi sa sobom veliki broj novih funkcija, ali poboljšava iPhone 12 u nekoliko oblasti – uglavnom u trajanju baterije, napajanju, ekranu i kamerama – kako bi ovaj bio jedan od najupečatljivijih svestranih telefona koji smo videli Apple-a.
Na papiru bi vam bilo teško pronaći razlog zašto Apple ovaj telefon nije nazvao iPhone 12S. Dizajn je uglavnom isti, specifikacije ne izgledaju mnogo drugačije i nema mnogo novih funkcija koje privlače kupce.
Međutim, sve na iPhoneu 13 je bolje nego ranije – neki elementi su znatno bolji.
Vrhunac Ajfon 13 je trajanje baterije. Ranije iPhone-i nisu bili sinonim za dugo trajanje baterije, ali tokom svakog dana testiranja morao sam da “maltretiram” telefon da bih iPhone 13 iscedio da se ugasi.
Apple je konačno uspeo kada je u pitanju trajanje baterija, a sada je daleko bolji nego što je bio
na prethodnim iteracijama iPhone-a.
Novi A15 Bionic čipset u Ajfon 13 , je neverovatno moćan pa još upakovan sa 4 GB RAM-a – omogućava brzo i efikasno pokretanje više aplikacija i zadataka.
Nova duo kamera za Ajfon 13 poboljšava jasno sliku, dok je uvođenje kopanijine Sensor Shift tehnologije
optičke stabilizacije slike (OIS), koja je ranije bila dostupna samo na Apple-ovim Pro Max telefonima, velika stvar
za one koji žele brzo snimanje bez gubljenja subjekta u zamućenju.
Čak je i ekran na iPhone-u 13 dodir bolji od onog što smo videli na prethodnim „standardnim“ iPhone-ima, a to je velika stvar ako nadograđujete sa iPhone XS ili starijeg. OLED tehnologija ovde omogućava svetliju sliku nego ikad, a kvalitet slike je jednostavno fantastičan.
Jedino razočarenje je, međutim, što Apple nije uključio brzinu osvežavanja od 120Hz na Ajfon 13 , tako da nećete dobiti tako glatko iskustvo kao na Ajfon 13 Pro ili Ajfon 13 Pro Max. (ali se i bez toga može)
Kao i uvek, Appleov novi iPhone će vas koštati, sa cenom iPhone-a 13 koja počinje od 799 USD / 779 GBP / 1349 USD – iako ove godine dobijate 128 GB prostora za skladištenje, umesto 64 GB osnovnog modela iPhone 12.
Iako na prvi pogled iPhone 13 možda ne izgleda kao veliki napredak za Apple, poboljšano trajanje baterije, performanse, ekran i kamera sve to čini vrednom nadogradnjom za svakoga ko dolazi sa starijeg iPhone-a ili želi da pređe sa Androida.
Datum izlaska i cena iPhone 13
Ajfon 13 serija je najavljena 14. septembra na godišnjem događaju lansiranja, a prednarudžbe su se otvorile 17. septembra. Datum izlaska iPhone 13 je bio 24. septembra, a za razliku od iPhone 12 serije 2020. bilo je moguće kupiti sve nove telefone istog dana.
Ajfon 13 cena počinje od 799 USD / 779 £ / 1.349 USD, što je ista cena kao iPhone 12 u SAD-u i Australiji, a za dodir jeftiniji u Velikoj Britaniji. IPhone 12 je koštao 799 USD / 799 £ / 1349 USD po lansiranju. – IPhone 13 u Srbiji se prodaje kod A1 provajdera
i cene su od 6000 din mesečno + za najmanji model iPhone 13 mini
Za tu cenu ćete dobiti 128 GB prostora za skladištenje – Apple je ove godine odbacio svoje modele od 64 GB. Ako vam je potrebno više prostora za skladištenje, iPhone 13 sa 256 GB košta 899 USD / 879 £ / AUD 1.519 USD, dok model sa 512 GB košta 1,099 USD / 1,079 GBP / 1869 USD. Kod nas ima samo iPhone 13 Pro od 256GB u ponudi i vrti se oko 9000 mesečno na pretplati.
Da se vratimo na recenziju!
Dizajn
Ako posedujete iPhone 12, malo je verovatno da ćete videti veliku razliku između tog telefona i iPhone-a 13. Ako, međutim, posedujete stariji iPhone ili Android uređaj, sigurno ćete videti veće razlike.
Novi iPhone ima dizajn sa ravnim ivicama, koji je debitovao u asortimanu iPhone 12. To znači da je dizajn dodirniji nego ugaoni nego zaobljeni završetak prethodnih iteracija, ali telefon je i dalje udoban za upotrebu jednom rukom.
Prednja i zadnja strana su staklene, ali samo prednja ploča ima Apple-ovu patentiranu tehnologiju Ceramic Shield, predstavljenu na prošlogodišnjem iPhone-u 12. Apple kaže da ovo nudi četiri puta veću otpornost stakla na padove na starijim iPhone uređajima, ali ipak ne preporučujemo stavljanje ove tvrdnje na test.
Još uvek nisam bacio ovaj telefon na pod, ali utešno je znati da je tehnologija keramičkog štita tu kao zaštitna mreža – mada bih se više utešio da se nalazi i na zadnjoj strani telefona.
Što se tiče izdržljivosti, iPhone 13 serija je IP68 otporna na prašinu i vodu, što znači da može preživeti u do šest metara vode u periodu od 30 minuta. Ne očekujte da će ovaj telefon biti potpuno vodootporan, ali će preživeti pad u vodu.
Sa leve ivice telefona nalaze se prekidač za tišinu (koji i dalje ne volim jer se desi da kad brkam po džepu sam uključi silent mode), tasteri za jačinu zvuka i ležište za SIM. Na desnoj ivici nalazi se samo dugme za napajanje, pa ga je lako pronaći palcem ili prstom kada pokušavate da se javite na poziv.
Na donjoj ivici su zvučnici i Lightning port konektor za punjenje i prenos podataka.
Otkrili smo da je iPhone 13 jednostavan za upotrebu jednom rukom-dimenzije su 146,7 x 071,5 x 7,7 mm – mada ako želite istinski uređaj sa jednom rukom ili imate manje ruke, iPhone 13 mini bi mogao biti bolji izbor.
IPhone 13 teži dodir više od iPhone-a 12, sa 174 g u poređenju sa 164 g, ali to nije nešto što ćete primetiti u svakodnevnoj upotrebi, i to je otprilike norma za telefone ove vrste.
Zadnja strana iPhonea 13 je obična, ali izgleda sofisticirano, sa Appleovim logotipom u središtu pažnje i modulom kamere u gornjem levom uglu. Mala promena ove godine je ta što se kompanija odlučila da glavne objektive u nizu kamera rasporedi dijagonalno, a ne vertikalno kao na prethodnim iPhoneima.
Postoji pet opcija boja za iPhone 13: Plava, Ponoćna, Zvezdasta (krem boje), Crvena i Ružičasta – nijansa koju vidite na slici u ovom članku.
Ove nijanse su prilično prigušene, a ako niste ljubitelj nijedne od njih, možda ćete želeti da sačekate i vidite da li će Apple kasnije uvesti više boja – kompanija je predstavila ljubičasti iPhone 12 otprilike šest meseci nakon pojave prvog telefona.
Ako posedujete iPhone 12, imajte na umu da futrole za taj model neće odgovarati novom modelu.
Ekran
Ekran na iPhoneu 13 je 6,1 inča, rezolucije 2532 x 1170. To je Super Retina XDR OLED ekran kompanije Apple, koji omogućava jasnu i svetlu sliku – osvetljenost je poboljšana na iPhoneu 13, a može se držati na direktnoj sunčevoj svetlosti bolje se pokazao od svih konkurentnih modela telefona.
Ta rezolucija iznosi 460 piksela po inču, što nije najbolje što se može videti na tržištu, ali je savršeno pogodno za svakodnevnu upotrebu nisam otkrio da mi je ikada bila potrebna veća rezolucija, čak ni kada gledam video ili igram igre.
Oko ekrana slušalice nalaze se tanki okviri, a neki od ekrana su takođe zauzeti sa zarezom na vrhu. Da, još uvek postoji zarez na iPhone-u 13, ali je 20% manji od zareza na iPhone-u 12, što vam daje dodir ekrana više.
To nije velika promena, ali je primetna kada uporedite telefon sa iPhone-om 12. To je nešto na šta ćete brzo naviknuti.
Važna napomena ovde je da ekran iPhone 13 ne dobija novu brzinu osvežavanja od 120Hz koju je Apple debitovao na iPhone 13 Pro i 13 Pro Max – ekrani na tim telefonima se osvežavaju dva puta brže od standardnog ekrana od 60 Hz za ugodnije iskustvo prilikom pomeranja veb stranica ili igranja igara.
Ako ste već iskusili ovu tehnologiju – sada je uobičajena na mnogim Android telefonima – primetićete razliku ovde, iako je to osobina koju je lepo imati, ali ne, nije neophodna.
Ako pogledamo specifikacije, podešavanje kamere iPhone 13 ne izgleda toliko drugačije od niza na prošlogodišnjem modelu, ali ovde dobijate neke vredne nadogradnje, sa podešavanjima samih kamera, kao i raznim ažuriranjima softvera.
Sa zadnje strane imate dve kamere: kameru široke 12MP sa otvorom blende f/1.6 i ultraširoku kameru od 12MP sa otvorom blende f/2.4 i vidnim poljem od 120 stepeni. Ovde nema telefoto snimanja-oslanjate se na digitalni zum, pa ovaj telefon neće biti najbolji za snimanje snimaka sa velike udaljenosti.
Kada ne snimate na daljinu, ovo je fantastično i svestrano iskustvo. Glavna kamera koristi piksele od 1,7 µm (naspram 1,4 µm na iPhone-u 12) što daje primetnu razliku u kvalitetu slike ovde.
Dobijate i Apple-ovu OIS tehnologiju Sensor Shift OIS, koja je debitovala u prošlogodišnjem iPhone-u 12 Pro Max, i nudi najbolju stabilizaciju slike koju smo videli na iPhone-u, omogućavajući vam da napravite oštre snimke čak i kada niste u mogućnosti da držite telefon savršeno mirnim.
Manje je šuma na slikama snimljenim u većini scenarija nego na sličnim snimcima sa iPhone-a 12, a bilo je i nekoliko situacija u kojima kamera nije radila na nivou koji bismo očekivali-to je sjajno iskustvo poentiranja.
Vidno polje od 120 stepeni ultraširoke kamere korisno je kada želite da unesete više svog subjekta ili scene, ali uglavnom sam se držao glavne kamere.
Postoji digitalni zum do 5x, ali rezultati nisu baš impresivni i otkrićete da su mnogi drugi pametni telefoni sposobniji u ovoj oblasti, iako to nikako nije bitna karakteristika.
Još jedna nova funkcija ovde su Fotografski stilovi, kojima možete pristupiti putem aplikacije za kameru. Oni vam omogućavaju da primenite prilagođene izglede na svoje slike, poput bogatog kontrasta, živopisnog, toplog i hladnog.
Ovo je korisno ako imate određeni stil snimanja, a ideja je da će za razliku od jednostavnog filtera omogućiti telefonu da primeni podešavanja na različite elemente slike. Nisam primetio da je ovo napravilo veliku razliku u našem snimanju, ali to je još jedan alat u vašem arsenalu fotografija.
Na prednjoj strani telefona nalazi se kamera od 12MP f/2.2 široke za koju sam otkrio da dobro radi za selfije i video pozive. Prednje kamere na iPhone uređajima su impresivne već neko vreme, i iako ovde nema velikih poboljšanja, bićete zadovoljni rezultatima koje dobijete.
Na iPhone 13 možete snimati video zapise u 4K rezoluciji od 24, 30 i 60 sličica u sekundi, kao i Full HD pri 30, 60, 120 i 240 frejmova u sekundi.
Velika nadogradnja video snimanja je uvođenje Cinematic Mode-a koji vam omogućava da snimate sa bokeh efektom gde je pozadina vašeg snimka zamućena. Efekat takođe prati lica koja su u kadru, pa će se prebacivati između subjekata.
Utvrdio sam da ovo dobro funkcioniše, ali potrebno je neko navikavanje i možda ćete morati da se poigrate sa njim nekoliko puta da biste mogli da dobijete apsolutno savršen snimak. Ovo je zabavan alat i nešto će vam se svideti ako volite da se igrate sa video režimima.
Specifikacije i performanse
Apple-ova serija 13 – iPhone 13 sadrži novi čipset kompanije A15 Bionic, najnoviji pokušaj da se napravi najmoćniji čipset pametnih telefona na planeti. Apple kaže da ima 50% brži CPU i 30% brži GPU od konkurencije.
Bez obzira na tačnost ovih tvrdnji, Apple-ov novi telefon je nesumnjivo moćan, i iako se svakodnevne performanse neće značajno razlikovati od onog što biste dobili od iPhone-a 12 ili Samsung Galaxy S21 Ultra, ovo će biti veliki korak napred za one koji poseduju iPhone 8 ili starije verzije.
Tokom testiranja otkrio sam da bi iPhone 13 mogao pokrenuti aplikacije u trenu i da je bio lako sposoban da se menja između aplikacija sa ograničenim čekanjem da se svaka učita.
Igre na telefonu su takođe bile povetarac, naslovi su se učitavali onoliko brzo koliko smo videli na drugim proizvodima poput iPad Pro-a (jednog od Apple-ovih najmoćnijih uređaja 2021. godine). Igre su izgledale fantastično na OLED ekranu, a te nadogradnje performansi GPU-a su posebno primetne.
Geekbench 5 rezultati se poklapaju sa mojim testiranjem sa prosečnim višejezgrenim rezultatom od 4688. iPhone 12 postigao je 3859 u istom testu, dok je Samsung Galaxy S21 postigao 3367, a OnePlus 9 Pro 3630.
Apple je ovde napravio još jedan veliki korak, ali je to najuočljivije u rezultatima benčmarkinga. Svakodnevno iskustvo je uglavnom isto, ali biće to značajan korak napred u odnosu na mnogo starije modele iPhone-a.
Čipset A15 Bionic je udružen sa 4 GB RAM-a, i to je dovoljno da radi potpuno nagnuto. To je manje RAM-a nego što biste videli na većini ekvivalentnih Android telefona, ali čini se da Apple-u nije potrebno mnogo RAM-a da bi maksimalno iskoristio svoj A15 Bionic.
Vaše mogućnosti skladištenja su 128 GB, 256 GB ili 512 GB, a ako planirate da svoj telefon učitavate medijima tokom nekoliko godina, preporučujem Vam da se odlučite za varijantu od 256 GB ili 512 GB; čak i uz podršku za iCloud, 128 GB se može pokazati lakim za popunjavanje.
Apple je, barem, odustao od smešno oskudne opcije skladištenja od 64 GB koja je bila njegova osnovna ponuda poslednjih nekoliko godina.
IPhone 13 serija je spremna za 5G i lepo je znati da ste zaštićeni od budućnosti za tehnologiju sledeće generacije, čak i ako Vam to još nije potrebno ili nije dostupno tamo gde se nalazite – postaje sve rasprostranjenije, i iPhone 13 će biti kompatibilan sa bilo kojim 5G operatorom.
Softver
IPhone 13 dolazi sa operativnim sistemom iOS 15, pa možete uživati u svim najnovijim softverskim funkcijama kompanije.
Nadogradnje za 2021. godinu su manje od velikog remonta koji smo videli sa iOS 14, ali novi dodaci su zanimljivi i uključuju novi režim fokusiranja koji je lako omogućiti putem padajućeg menija.
Dodirom na oznaku Fokus možete lako pristupiti režimu Ne uznemiravaj, kao i postavkama koje možete omogućiti kada ste na poslu ili ste spremni za spavanje. Želite da blokirate svoja obaveštenja na Twitteru dok ste za svojim stolom? Ovo će vam omogućiti da to učinite.
Druge nove funkcije su manje važne, ali sve u svemu, to je lepo poboljšanje onoga što smo već videli.
Glavna prednost novog iPhone-a je ta što će ga Apple verovatno podržavati ažuriranjima softvera još mnogo godina; čak je i iPhone 6S kompatibilan sa iOS 15, pa ako Apple nastavi da nudi tu dubinu softverske podrške, možete očekivati da će iPhone 13 nastaviti da prima ažuriranja do oko 2027. godine. (trenutno je dostupna beta softvera iOS 15.3 za one koji su se prijavili za testiranje)
Trajanje baterije
Apple-ovi telefoni nikada nisu bili poznati po dugom trajanju baterije, i iako iPhone 13 ne nudi najbolju izdržljivost koju smo ikada videli na pametnom telefonu, ovo je očigledno poboljšanje u odnosu na prethodne modele.
Još nismo saznali da li je Apple povećao veličinu ćelija unutar iPhonea 13, ali to ukazuje na povećanje trajanja baterije. Glasine uoči lansiranja iPhone-a 13 sugerisale su da će Apple povećati veličinu baterija u svakom modelu.
Prema procenama kompanije Apple, iPhone 13 i iPhone 13 Pro Max će ponuditi bolji vek trajanja baterije u seriji. Otkrio sam da se trajanje baterije značajno poboljšalo u poređenju sa iPhone-om 12 i onim što je bilo pre njega.
Tokom testiranja, iPhone 13 je prolazio svaki dan sa dovoljno napunjenosti u rezervoaru da nastavi da radi još najmanje nekoliko sati.
Jednog dana, telefon sam doveo do njegovih apsolutnih granica, osiguravajući da je ekran uključen tokom celog dana za strimovanje video zapisa sa YouTube-a i drugih usluga od 10:30 do 23:00. Nisam uspeo da ubijem telefon i ostao je sa 20% trajanja baterije. Ovo je prošlo sa punim osvetljenjem ekrana i trajalo osam sati i 48 minuta.
Kao što sam rekao, ovo nije najbolji životni vek baterije koji ćete pronaći na pametnom telefonu – mnoge Android alternative će moći da traju duže – ali ovo je veliki korak napred za Apple i učiniće iPhone ubedljivijom opcijom za mnoge potencijalne kupce.
IPhone 13 je kompatibilan sa punjačima od 20 wat-i, za koje smo otkrili da nude dobro brzo punjenje, ali ne i najbolje što smo videli. Od nule, telefon se napunio na 26% za 15 minuta i 51% za 30 minuta.
Bežično punjenje se ovde vraća, a ako imate kompatibilan punjač, moći ćete da napunite 15W. To je daleko od najbržeg bežičnog punjenja na tržištu, ali ga je ipak korisno imati ako ne volite da priključujete telefon ili vam je baterija skoro prazna i nađete se sa Qi punjačem pri ruci.
Kao i kod iPhone 12 serije, nećete dobiti punjač u kutiji sa iPhone-om 13. Cilj je ovde da se smanji e-otpad, a Apple-ova logika je da ćete verovatno imati Lightning punjač od prethodne kupovine iPhone-a. (Kabli za iPhone koji je sertifikovan, možete nači za oko 1400 dinara u svakoj IT prodavnici u Srbiji)
Ako to ne učinite, možete kupiti Appleov punjač za 19 USD / 19 £ / 29 AU USD, ili oko 3000 dinara kod A1, dok postoje i opcije nezavisnih proizvođača koje mogu koštati manje. Možda ćete želeti i da nadogradite svoj punjač kako biste maksimalno iskoristili to punjenje od 20W, za šta mnogi stariji punjači za iPhon-e nisu sposobni.