Australija je prva zemlja koja je usvojila zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina
Zabrana društvenih mreža za decu ispod 16 godina ?! Ankete su pokazale da čak 77 odsto Australijanaca podržava zabranu društvenih mreža za maloletnike, dok je roditeljske grupe smatraju najznačajnijom merom zaštite dece od sajber nasilja
Australija je uvojila Zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina i time postala prva država na svetu koja je povukla takav potez.
Novi zakon predstavlja jednu od najstrožih mera kontrole društvenih mreža na svetu. Tehnološke kompanije će, prema njemu, biti u obavezi da značajno pooštre bezbednost svojih platformi pre isteka krajnjeg propisanog datuma, koji tek treba da bude određen.
Za usvajanje zakona je glasalo 102, a protiv njega 13, do ukupno 151 parlamentaraca koliko ih čini Predstavnički dom parlamenta. On bi na snagu trebalo da stupi 2025. godine, nakon što ga prethodno potvrdi Senat, koji bi o njemu uskoro trebalo da raspravlja.
Na udaru odredbi novog zakona naći će se najpopularnije društvene platforme Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, Reddit i X, ali bi spisak mogao još da se proširi.
Zakon društvenim mrežama nalaže obavezu primene sistema verifikacije uzrasta korisnika, dok je za nepoštovanje te odredbe prekršiocu zaprećena novčana kazna i do 49,5 miliona australijskih dolara, odnosno 30,5 miliona evra.
Između “alata za onlajn predatore” i ukidanja slobode govora
Australijski premijer Anthony Albanese, koji se i lično zalagao za usvajanje zakona, tvrdi da prekomerna upotreba društvenih mreža ugrožava fizičko i mentalno zdravlje dece. Ističe da je zakonodavcima rekao da se “svaka ozbiljna vlada” bori sa uticajem društvenih medija na mlade maloletne ljude, kao i da su lideri sa kojima je razgovarao pozdravili inicijativu Australije po tom pitanju.
“Znamo da društveni mediji mogu da budu oružje nasilnika, platforma za pritisak među vršnjacima, pokretač anksioznosti, ‘vozilo’ za prevarante. I što je najgore – alat za onlajn predatore”, istakao je on u obraćanju parlamentu u ponedeljak.
Ankete su prethodno pokazale da čak 77 odsto Australijanaca podržava uvođenje zabrane društvenih mreža za mlađe maloletnike, dok je roditeljske grupe vide kao najznačajniju meru zaštite dece od sajber nasilja.
Sa druge strane, manjinski protivnici zakona, u svojim kritikama su se pozivali na pravo slobode govora i pitanja privatnosti.
A oni kojih se usvajanje novog zakona najviše tiče, internet giganti među kojima i kompanije Google i Meta, zatražili su odlaganje primene zakona do okončanja testiranja odgovarajućeg sistema provere uzrasta korisnika.
Velika Britanija bi mogla da prati korake Australije u zabrani društvenih medija za osobe mlađe od 16 godina
Australija izaziva talase svojim hrabrim potezom da zabrani društvene medije za decu mlađu od 16 godina.
Borba između kompanija društvenih medija, dece i vlada postaje sve intenzivnija. Vlasti snažno ugrizaju, a predlažu se novčane kazne, pa čak i zatvorske za rukovodioce društvenih medija koji ne uspeju da zaštite decu.
Britanski zakon o bezbednosti na mreži mogao bi da nametne ozbiljne kazne ako platforme ne štite mlađe korisnike. Ove kompanije se sada bore da održe korak.
Korisnici TikTok-a mlađi od 18 godina neće moći da koriste filtere za ulepšavanje lica
TikTok je najavio nove mere bezbednosti koje imaju za cilj zaštitu mladih korisnika na svojoj platformi. U narednim nedeljama korisnici mlađi od 13 godina neće moći da se prijave za aplikaciju. Više o ovome pročitajte ovde.