Windows 11 – Novi izgled i dosta poboljšanja
obećavaju iz Microsoft-a
Windows 10 je uživao uspeh, sa preko 1,3 milijarde aktivnih instalacija – 300 miliona od onih dodatih od 2020. do 2021. Tokom svog šestogodišnjeg rada, od 2015. do danas, OS je ostao prilično stabilan, osim povremenih novih korisnih alata kao odličan novi uslužni program za snimke ekrana, istoriju međuspremnika i mobilnu integraciju vašeg telefona. Sve se to danas menja.
Bio sam skeptican za Windows 11 nakon što sam ranije ovog meseca video procurile verzije, a drastične promene u sistemu Windows pokazale su se pogubnim za Microsoft u prošlosti, a Windows 8 je bio najgori od njih. Ali nakon što sam video stvarnu stvar na kompanijskom događaju „Šta je sledeće za Windows“, impresioniran sam.
Izlagači su istakli da ne žele otuđiti dugogodišnje ljubitelje Windows-a. To je dobar znak. Ali u Windowsu 11 ipak ima mnogo inovacija.
Ako želite da budete među prvima koji su presli na narednu verziju operativnog sistema Windows, prijavite se za program Windows Insider.
Win 11 ima različite hardverske zahteve
Da bi vaš računar mogao da radi pod operativnim sistemom Windows 11, biće mu potreban procesor koji ima dva ili više jezgara i radni takt od 1 GHz ili veći. Takođe će morati da ima RAM od 4 GB ili više i najmanje 64 GB prostora za skladištenje.
Računar će takođe trebati TPM sigurnosnu verziju TPM 1.2 ili noviju i podršku za SecureBoot.
To znači da sve mašine na kojima rade Intelovi procesori šeste i sedme generacije ne ispunjavaju uslove za dobijanje novog ažuriranja. U međuvremenu, na sistemima zasnovanim na AMD-u, A-serija i FX-serija, zajedno sa Ryzen 1000 i većinom Ryzen 2000 čipova neće moći da pokrenu Windows 11.
Win 11 će takođe zahtevati da vaš računar ima najmanje 9-inčni prikaz na ekranu sa rezolucijom 720p, a sistem mora da ima podršku za DirectX 12 grafiku ili WDDM2.x. Izveštaj XDA Developers takođe sugeriše da će vaš laptop morati da ima preciznu touchpad tablu da bi ispunjavao uslove za ažuriranje za Windows 11.
Ako vaš laptop ne ispunjava nijedan sistemski zahtev, možda na njemu nećete moći da pokrenete Win 11. Međutim, ako imate desktop računar, možda ćete moći da nadogradite relevantne komponente i ispunite uslove za ažuriranje.
Takođe imajte na umu da će te možda trebati da prvo aktivirate neke aspekte poput verzije TPM-a iz postavki BIOS-a vašeg sistema, što samo po sebi možda nije proces za prosečnog korisnika.
(to je što se tiče zvaničnog preuzimanja win 11 sa microsoft sajta preko insajder programa, postoje i načini da se ovo zaobiđe koje možete pronaći na netu)
Windows 11 ima novi izgled
Ikone trake zadataka sada su zaista usredsređene na način na koji su u Chrome OS-u, ali dugme Start i dalje je levo od ostalih ikona aplikacija. Vindovs će dobiti čvrsto zaobljene uglove, slično macOS-u. Još uvek nisam ljubitelj uvek uskih dugmadi na traci zadataka, jer ako imate široke za pokretanje aplikacija, odmah postaje jasno koje su ikone jednostavno zakačene, a koje su trenutno pokrenute. Međutim, usredsređeni izgled može da me osvoji, jer ne morate da pomerate kursor miša preko celog ekrana da biste pokrenuli aplikaciju.
Suptilniji su transparentnost, animacije i čist dizajn ikona koji predstavljaju evoluciju sistema Fluent Design, koji, iako je obećan, nikada nije u potpunosti preuzeo Win 10. I mračni režim će izgledati konzistentnije.
Takođe taskbar ikonice možete u podešavanjima da podesite kao i na win 10 u levom uglu gde su i pre bile
ako vam se ne sviđa ili nemate veliki ekran za koji je središnji taskbar i napravljen
Widgets / Vidžeti
Vidžeti se vraćaju! Apple je nedavno pojačao vidžete u iOS-u 14, a Microsoft je vratio vidžete za radnu površinu pomoću panela Vesti i interesi koji je nedavno stigao u Win 10. Ali Widget-ovi za Win 11 povući će tu ideju korak dalje. Microsoftov blog na Win 11 napominje da će novi vidžeti isporučivati personalizovani feed koji pokreće AI i koristiti Edge za prikazivanje. Novi vidžeti se mogu proširiti tako da popune ceo ekran, a nezavisni dobavljači sadržaja mogu iskoristiti ovu novu paletu.
Microsoft nije potrošio puno vremena na novu aplikaciju Settings, ali izgleda sjajno na primerima snimaka ekrana. Svi mi u tehničkoj zajednici se nadamo da će Win 11 napisati kraj onih ružnih starih dijaloga koji su se pojavili za određena podešavanja i da u novom interfejsu možemo učiniti sve.
Snap Layouts
Za mene je Windows odavno neuporediv u svojoj poziciji, veličini, otvaranju i zatvaranju prozora na ekranu po vašem ukusu. (Još uvek sam ljubitelj Aero Shake-a za prikazivanje radne površine.) MacOS je nedavno dodao mogućnost postavljanja prozora koji zauzimaju tačno polovinu ekrana, nešto što korisnici Windows-a imaju godinama.
Sada dolazi najnovija pogodnost prozora: Snap Layouts. Oni vam omogućavaju da odaberete neki od rasporeda prozora, lako ih popunjavajući prozorima aplikacija po vašem izboru. Možda je čak i važnije od dodatnih izbora rasporeda to što se ti rasporedi čuvaju i može im se pristupiti sa ikona trake aplikacija, tako da ih ne morate ponovo kreirati nakon što radite nešto drugo na računaru.
Multiple Desktops / Više desktopa
Novo za Win 11 biće mogućnost postavljanja različite pozadine za svaku virtuelnu radnu površinu. Ovo ima puno smisla: jednu radnu površinu koristim za radne stvari, a drugu za ličnu upotrebu i pretpostavljam da nisam sam. Pomenuti raspored snap-a može se koristiti na svakoj radnoj površini.
Režim tableta i docking
Kada Win 11 priključite na monitor, pamtiće poslednji izgled aplikacije koju ste koristili.
Režim tableta sličniji je režimu radne površine nego u operativnom sistemu Win 10, sa suptilnim promenama poput više razmaka između ikona trake zadataka. Novi stylus će pružiti haptične i zvučne povratne informacije, a unos glasom postaje sve bolji.
Android aplikacije u prodavnici
Da, moći ćete da pokrećete Android aplikacije na računaru!
Microsoft je pobedio Apple nad ovom paradigmom mobilne aplikacije na radnoj površini, iako Apple kontroliše obe svoje platforme i obe sada imaju istu klasu CPU-a. Ono što ostaje da se vidi je koliko će dobro Android aplikacije raditi na radnoj površini.
Videli smo bleštave performanse i izgled Android aplikacija koje se izvode u Chrome OS-u, a obe su u vlasništvu Google-a, pa ne očekujem savršenstvo u ovoj saradnji Amazona i Microsofta. To je zato što će integracija doći kroz Amazon AppStore koji radi u aplikaciji Microsoft Store.
Imajte na umu da će aplikacija Vaš telefon biti još jedan način za pokretanje aplikacija na računaru – možete da koristite bilo koju aplikaciju instaliranu na kompatibilnom Android telefonu.
Druga značajna ažuriranja prodavnice su da će programeri moći da uključuju PWA (progresivne veb aplikacije) i stare školske Win32 aplikacije, kao i UWP (Universal Windows Platform) aplikacije koje se obično nalaze u prodavnici.
Još bolje za programere: Moći će da zaobiđu svako smanjenje troškova od Microsofta koristeći sopstvene trgovinske mehanizme. Korišćenje Microsoftove trgovine podrazumeva još uvek nisko smanjenje od 15 procenata na tržištu.
Gaming dobija pojačanje
Moći ćete da pokrećete Xbox Game Pass igre, a Xbox Cloud Gaming biće podržan u aplikaciji Xbox na operativnom sistemu Win 11. Ali u pogledu performansi i vizuelnog kvaliteta, ažuriranje će dodati i DirectStorage i Auto HDR. Prvi ubrzava učitavanje igara iz skladišta na grafičku karticu. Ovo drugo proizvodi daleko bogatiji kvalitet slike sa više opsega boja i dubine.
Windows 11 Brže performanse, veća sigurnost
Na događaju What’s Next for Windows, Microsoftov Panos Panai rekao je da poboljšanja OS-a nisu samo površinska. Primetio je da poboljšanja brzine dolaze u pregledavanju Veba, prijavljivanju u Windows Hello i buđenje iz sna. Primetio je da će ažuriranja za Win biti za 40% manja i efikasnija i da se dešavaju u pozadini.
Efikasnije korišćenje energije značiće duže trajanje baterije. Panai je takođe rekao da će Win 11 biti najsigurnija verzija do sada. Jedan od znakova ovoga je da će novi OS zahtevati da računari imaju sigurnosni čip Trusted Platform Module 2.0 (TPM).