Čovek napravio sopstveni satelit kako bi pravio svemirske selfije sa planetom zemljom
Ako ste ikada sanjali da napravite svemirski selfi odozgo, bivši NASA-in inženjer koji je postao Jutjuber Mark Rober radi na novom projektu kojim bi trebalo da ostvari taj san. Rober je napravio sopstveni satelit, SAT GUS, koji je opremljen potrebnim hardverom za snimanje selfija iz svemira.
Google je jedan od partnera, a satelit bukvalno ima Pixel telefon zalepljen za njega unutar kućišta otpornog na zračenje. Ne, neće se koristiti za snimanje selfija; umesto toga, koristiće se kao ekran visoke rezolucije za prikaz slike ispred kamere.
Možete učestvovati u projektu preko veb stranice Space Selfie i kliknuti na svoj selfi. Kao deo procesa, potrebno je da otpremite sliku koja će biti poslata na SAT GUS satelit. Hardver ugrađene kamere će vas fotografisati sa Zemljom u pozadini i poslati je nazad.
Selfi satelit će biti odbačen u svemir pomoću rakete Space X Falcon 9 iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji (SAD). Biće u misiji Transport 12 u januaru 2025. i počeće da snima svemirske selfije za nekoliko meseci nakon što bude raspoređen u niskoj orbiti Zemlje na oko 600 km od planete.
Možete da pošaljete bilo koju originalnu sliku za selfi, pod uslovom da je prilagođena deci i porodici i da posedujete ili imate prava na deljenje. To može biti solo fotografija, grupni snimak ili fotografija vašeg krznenog prijatelja.
Sada se svemirski Selfi reklamira kao „besplatan“, ali sve ima svoju cenu.
Neki T-Mobile korisnici mogu dobiti besplatan kod preko T-Life aplikacije od 3. decembra. Odabrani Google Pixel korisnici takođe ispunjavaju uslove za kod putem pozivnica, prema web lokaciji (možete pratiti ažuriranja na @teampixel Instagram nalogu).
Kodovi su takođe dostupni za one koji žele da sponzorišu budućeg inženjera po ceni od 30 dolara ili imaju pretplatu na CrunchLabs, koja obično počinje od 30 dolara po kutiji za tromesečni plan. CrunchLabs je osnovao Mark i nudi komplete za izgradnju za decu.
Jedinstveni kod se može iskoristiti na web lokaciji Space Selfie, gde će od vas biti zatraženo da otpremite svoj selfi i navedite imejl za praćenje njegovog statusa. Rober je objasnio da će fotografija biti snimljena kada je satelit iznad vašeg grada. Bićete obavešteni kada će slika biti snimljena kako biste mogli da izađete napolje i tehnički uđete u selfi dva puta.
SAT GUS može da snimi oko 1.000 fotografija dnevno, a ograničena mesta će biti obrađena po principu „prvi dođe, prvi uslužen“. Ima dva fiksna solarna panela koji svoju snagu prebacuju u baterije od nekih 120 Wh. Rober je napomenuo da satelit ima još jednu kameru i Pixel telefon postavljene kako bi se osiguralo da selfi projekat ne ispadne iz koloseka ako nešto pođe po zlu sa primarnom kamerom.