Porez na kripto zarade
Još mesec i po dana kako počinje primena Zakona o digitalnoj imovini zbog koga ćemo na kriptovalute morati da plaćamo i porez na nasledstvo i porez na kapitalnu dobit.
Zakon je praktično stupio na snagu u novembru prošle godine, njegova primena počinje 30. juna ove godine, a uz njega idu i troškovi kakve do sada nismo poznavali.
Reč je o tome da ukoliko na poklon dobijete bitkoin, eter ili neku drugu od desetine poznatih kriptovaluta i u Srbiji, morate i da platite porez. Takođe ukoliko zaradite na kriptovalutama, moraćete da platite i porez na kapitalnu dobit.
Ove obaveze predviđene su novim propisima i to su dodatna oporezivanja o kojima bi građani trebalo da povedu računa.
Govoreći o porezu na nasledstvo ili poklon kriptovaluta u zakonu se navodi da je digitalna imovina uređena i porezima na imovinu tako da se i na nasleđe odnosno poklon kriptovaluta plaća porez. Porez na nasleđe i poklon iznosi 1,5 odsto i 2,5 odsto.
Ko koliko i šta plaća?!
“Obveznici koji se, u odnosu na ostavioca, odnosno poklonodavca, nalaze u drugom naslednom redu po zakonskom redu nasleđivanja, porez na nasleđe i poklon plaćaju po stopi od 1,5%.
Obveznici koji se, u odnosu na ostavioca, odnosno poklonodavca, nalaze u trećem i daljem naslednom redu, odnosno obveznici koji sa ostaviocem, odnosno poklonodavcem nisu u srodstvu, porez na nasleđe i poklon plaćaju po stopi od 2,5 odsto”, navodi se u zakonu.
Novina od 30. juna jeste i da se na zaradu na kriptovalute plaća i porez na kapitalnu dobit i to do 15 odsto.
Znači: ako ste kupili kriptovalute za 100 evra i prodali ih za 200, razlika između prodajne i kupovne cene je 100 evra. Porez se plaća samo na zaradu, dakle na 100 evra i reč je o 15 evra poreza.
Na prvi pogled 15 odsto ne deluje puno. Međutim, u slučaju kupovine/prodaje kriptovaluta, razlike u nabavnim i prodajnim cenama su često ogromne, tako da iznos poreza može i te kako da varira u zavisnosti od dobitka koji ste ostvarili, pa će i tih 15 odsto odjednom delovati previše.