Meta traži nuklearnu energiju za upravljanje svojim američkim data centrima
Novi izveštaj sugeriše da bi se Meta uskoro mogao pridružiti ligama Gugla i Amazona u rešavanju globalnih emisija ugljenika prelaskom na nuklearnu energiju. Kompanija navodno traži predloge od potencijalnih dobavljača nuklearne energije za vođenje svog centra podataka koji je gladan energije širom SAD-a.
Meta ima za cilj da integriše nuklearne reaktore u svoje operacije do 2030. Ovi reaktori bi mogli da generišu između jednog i četiri gigavata energije, dovoljne da napajaju milione domova. Za kontekst, tipična američka nuklearna elektrana može proizvesti 1 gigavat energije. Ranije ove godine je objavljeno da je Meta planirao da izgradi centar za podatke na nuklearni pogon, ali je odustao od plana zbog uočavanja retkih vrsta pčela u blizini predloženog mesta.
Facebookova roditeljska firma Meta razmatra prelazak na nuklearnu energiju, jer kompanija veruje da će „nuklearna energija igrati ključnu ulogu u prelasku na čistiju, pouzdaniju i raznovrsniju električnu mrežu“. U zvaničnom obrascu za dobavljače, Meta je navela da će primati podneske od zainteresovanih dobavljača do 3. januara 2025.
U izjavi, Meta navodi: „Pošto nove inovacije donose uticajna tehnološka dostignuća u sektorima i podržavaju ekonomski rast, verujemo da nuklearna energija može pomoći da se obezbedi čvrstu podršku potrebama rasta električnih mreža koje napajaju oba naša data centra ( fizičku infrastrukturu na kojoj funkcionišu Metine platforme) kao i zajednice oko njih“.
Navodno, dok kompanija traži predloge od partnera „koji imaju iskustvo i u malim modularnim reaktorima (SMR) i većim nuklearnim reaktorima“, Meta je više zainteresovana za male modularne reaktore (SMR) jer su kompaktni i fleksibilna alternativa tradicionalnim nuklearnim elektranama.
Nuklearne elektrane mogu predstavljati mnogo izazova kao što su skepticizam javnosti i regulatorne prepreke, međutim, prednosti koje one nude nadmašuju izazove za kompanije sa ogromnim računskim centrima. Ovaj potez je takođe u skladu sa Metinim naporima da uvede dodatne čiste izvore energije u mrežu, što već uključuje solarnu energiju, vetar, skladištenje baterija i, nedavno, geotermalne izvore.