Malware – Naučite da otkrijete malver i kako da ga se rešite
Nekada je bilo bezbedno koristiti svoj mobilni uređaj bez brige o virusima, špijunskom softveru ili drugim infekcijama malvera. Ali kako je društvo prešlo na korišćenje mobilnog telefona kao primarnog izvora onlajn pristupa, sajber kriminalci su takođe promenili fokus. Većina antivirusnih softvera je sada formatirana da radi i na Android i iOS uređajima i često dolazi sa opcijom zaštite i vašeg mobilnog telefona i računara jednom pretplatom. Ali čak ni najbolja antivirusna rešenja ne mogu biti 100% zaštićena, tako da je važno znati kako da otkrijete mogući napad na svoj mobilni.
Evo pet najčešćih načina na koje zlonamerni softver utiče na vaše mobilne uređaje, kao i nekoliko saveta o tome kako da zaštitite svoje lične podatke i bezbedno uklonite malver.
MALWARE
1. Ometanje normalne upotrebe
Jedan od najvećih znakova da je Vaš mobilni uređaj zaražen malverom jeste kako funkcioniše. Korisnici mogu povezati neke od njih, poput usporavanja rada telefona ili brzog pražnjenja baterije, sa potrebom da ažuriraju softverski program telefona, starošću uređaja ili previše prostora za skladištenje koje zauzima mnogo aplikacija ili fotografija. Ali ako se vaš telefon i dalje ponaša loše nakon rešavanja ovih problema, vrlo je moguće da je to zlonamerni softver.
Ostali problemi sa korišćenjem koje možete da iskusite zbog malvera uključuju lošu vezu tokom razgovora, ili često prekidane pozive, posebno ako koristite pouzdanu mrežu ili ako se to dešava u oblastima sa dobrom pokrivenošću. Zlonamerni softver takođe može da izazove zagrevanje vašeg telefona jer radi nečujno/skriveno u pozadini.
2. Nepoznati programi
Neki zlonamerni softver će preuzeti aplikacije na Vaš mobilni uređaj bez vašeg znanja. Neki od ovih programa mogu biti bezopasni dok drugi mogu biti špijunski softver za praćenje šta radite, prikupljanje kontakata i drugih ličnih podataka ili praćenje vaše lokacije. Naravno, dodane aplikacije na vašem uređaju zauzimaju prostor i mogu uzrokovati sporiji rad vašeg mobilnog telefona. Dobra je ideja da povremeno pregledate svoje aplikacije da biste videli da li postoji nešto novo što ne prepoznajete. Takođe, proverite podatke o korišćenju svake aplikacije. Na primer, koliko dugo je program radio svakog meseca ili čak svakog dana. Posebno pažljivo pogledajte aplikacije koje obično ne koristite.
3. Neobjašnjiva potrošnja premijum servisa / naplata usluga koje niste koristili
Pošto je zlonamerni softver zaista podmukao, jedan znak da ste zaraženi može se naći na vašem računu za mobilni telefon. Ako vam je mesečni račun porastao, makar i malo, pogledajte svoj račun da vidite da li postoje nove naknade za kupovine u aplikaciji ili za nova preuzimanja programa koja niste ovlastili. Takođe, potražite bilo kakve naknade za premijum, roming ili međunarodne tekstualne naknade. Ovo može biti uzrokovano zlonamernim softverom koji koristi te funkcije. Obično, sajber kriminalci koriste ove funkcije za slanje prikupljenih informacija o vama nepoznatom izvoru.
4. Dosadne reklame
Zlonamerni softver na mobilnim telefonima i tabletima funkcioniše slično kao infekcije na računaru. Možda ćete početi da vidite neobičan broj iskačućih oglasa tamo gde ih inače ne biste videli. Na primer, mnoge besplatne aplikacije koriste oglase za plaćanje svojih programa, ali se obično ne pojavljuju u određenim trenucima korišćenja ili igranja. Ako vidite više ovih dosadnih iskačućih prozora, počnite da tražite malver.
Neki iskačući prozori sa zlonamernim softverom se ne mogu zatvoriti. NIKAKO NE SMETE DA KLIKNETE NA NJIH! U stvari, dobra je ideja da nikada ne kliknete ni na jedan iskačući prozor, čak ni na „legitiman“. Mnogi oglasi su dizajnirani da vas preusmere na zlonamernu veb lokaciju ili mogu biti prvi korak u preuzimanju pretnje – i veoma je teško identifikovati dobar oglas od lošeg bez klika na njega. Najbolji način za rukovanje oglasom, posebno onim koji vam ne daje opciju da ga zatvorite, je da jednostavno isključite telefon. Ovo obično uklanja oglas i zatvara aplikaciju koju koristite da biste mogli normalno da pregledate telefon. Jednom kada imate kontrolu nad svojim mobilnim uređajem, vreme je za antivirusni pregled.
5. Datoteke su zaključane
Iako to nije baš uobičajeno, ransomware može ciljati mobilne telefone. Ransomware će zaključati vaše datoteke, ili u nekim slučajevima ceo telefon, i zahtevaće da platite novac da biste ih otključali. Međutim, sve je uobičajenije da sajber kriminalci pobegnu sa vašim novcem i nikada ne otključaju vaše datoteke. Pa, šta si očekivao? Preporučujemo da napravite rezervnu kopiju svog mobilnog uređaja, posebno važnih datoteka i slika, za slučaj da budete hakovani. Ovo osigurava da možete da resetujete svoj telefon na status pre infekcije i da i dalje imate sve informacije koje su vam potrebne.
Kako ukloniti zlonamerni softver sa mobilnih telefona
Obično će resetovanje Vašeg mobilnog uređaja na fabrička podešavanja ukloniti malware. Ali ovo briše sve vaše sačuvane fotografije i datoteke. Ako nisu napravljene rezervne kopije, teško je to učiniti sa malverom i verovatno ćete ih sve izgubiti tokom resetovanja. Iako je to retko, skladište vašeg mobilnog telefona može da se zarazi malverom. To znači da čak i ako fabrički resetujete telefon, zlonamerni softver i dalje može biti prisutan.
Postoje alati za malwer, poput Malwarebytes-a, koji su dizajnirani da pomognu u uklanjanju tvrdoglavih pretnji. Naša preporuka je da skinete ovaj program. Kliknite OVDE da se informisete o ovom programu na njihovom zvaničnom sajtu.