Cena usluge veštačke inteligencije mogla bi značiti da se lideri u sektoru okreću modelima pretplate
Google navodno pravi planove za naplatu funkcija pretraživanja poboljšana veštačkom inteligencijom, što bi bila najveća promena u modelu prihoda kompanije u njenoj istoriji. Radikalna promena je prirodna posledica ogromnih troškova potrebnih za pružanje usluge, kažu stručnjaci, i ostavila bi svakom od vodećih igrača u sektoru da ponudi razne modele pretplate kako bi pokrili svoje troškove.
Google-ovi predlozi, o kojima je prvi izvestio Financial Times, podrazumevali bi da kompanija ekskluzivno ponudi svoju novu funkciju pretrage korisnicima svojih premium pretplatnih usluga, na koje klijenti već moraju da se prijave ako žele da koriste pomoćnike veštačke inteligencije u drugim Google alatima kao što su Gmail i njegov office paket.
Sa tim iskustvom pretrage, koje je testirano u beta verziji za odabrane korisnike, Google-ova generativna veštačka inteligencija se koristi za direktno odgovaranje na upite jednim odgovorom, u sličnom stilu kao u razgovornom pristupu ChatGPT-a i konkurenata. „Pretraga sa AI je skuplja za izračunavanje od Google-ovih tradicionalnih procesa pretraživanja. Dakle, naplaćujući AI pretragu, Google će nastojati da barem nadoknadi ove troškove“, rekla je Heder Dau, glavni naučnik za podatke u konsultantskoj kući za digitalnu transformaciju UST.
Veliki deo fokusa unutar AI je na ogromnom trošku računarske snage koja se koristi za obuku najsavremenijih generativnih modela. Prošle godine Amazon je izveo jednu obuku koja je koštala 65 miliona dolara, prema Džejmsu Hamiltonu, inženjeru, koji očekuje da će kompanija u bliskoj budućnosti preći granicu od milijardu dolara.
Prošle nedelje, OpenAI i Microsoft najavili su planove za izgradnju centra podataka vrednog 100 milijardi dolara za obuku veštačke inteligencije, dok je u januaru Mark Zakerberg rekao da je njegov cilj da potroši najmanje 9 milijardi dolara samo na Nvidia GPU. Ali troškovi obuke AI su samo desetina ukupnih troškova sektora, prema analitičaru Brentu Tilu iz investicione firme Jefferies.
Thill je u brifing belešci napisao: „Većina potrošnje AI računara danas je usmerena na upravljanje, a ne na obuku, modela, a 90% + današnje potrošnje AI računara je usmereno ka zaključivanju [procesu kojim se AI model upitani], pošto potrošnja za zaključivanje raste mnogo brže od obuke kako se više modela i alata stavlja u proizvodnju.“
Dodao je: „Neki su nove funkcije Gen AI odredili po mesečnoj stopi, kladeći se da će više naknade pokriti troškove korišćenja, dok su drugi odredili cenu po korišćenju da bi se zaštitili na strani troškova. Neki su se takođe uključili u postojeće planove, nadajući se da će pokrenuti rast [korisnika].” Konkurenti u AI pretrazi nude slične planove pretplate. Perplexity, pretraživač koji pokreće AI, ne pokreće oglase, ali nudi „pro“ nivo od 20 američkih dolara mesečno koji omogućava pristup moćnijim AI modelima i neograničenu upotrebu. Drugi, međutim, nastavljaju da nude svoje proizvode sa gubitkom.
Funkcije veštačke inteligencije u Microsoft-ovom Bing-u su besplatne za korišćenje, ali su vezane za Edge pretraživač ove kompanije. Startup za pretraživanje Arc, nudi svoje proizvode besplatno korisnicima i kaže da namerava da poveća prihod u budućnosti tako što će kompanijama naplaćivati poslovne funkcije.