Google želi da gradi nuklearne elektrane

Google je potpisao ugovor sa startapom za izgradnju malih nuklearnih reaktora za napajanje veštačke inteligencije

Dogovor sa Kairos Power-om dolazi dok tehnološki giganti pretražuju svet u potrazi za izvorima električne energije za napajanje data centar.

Google je potpisao značajan ugovor o korišćenju električne energije proizvedene u malim nuklearnim reaktorima za napajanje svojih napora u oblasti veštačke inteligencije (AI).

Prema sporazumu sa startupom Kairos Pover koji je objavljen u ponedeljak, kalifornijski tehnološki gigant podržaće izgradnju sedam malih nuklearnih reaktora sposobnih da generišu 500 megavata energije. Planirano je da prvi reaktor bude pušten u rad do 2030. godine, a drugi će uslediti u narednim godinama.

Mreži su potrebni novi izvori električne energije da podrže AI tehnologije koje pokreću veliki naučni napredak, poboljšavaju usluge za preduzeća i klijente i podstiču nacionalnu konkurentnost i ekonomski rast“, ​​rekao je Majkl Terel, viši direktor za energiju i klimu u Google-u.

Ovaj sporazum pomaže da se ubrza nova tehnologija za zadovoljavanje energetskih potreba na čisto i pouzdano, i otključa puni potencijal AI za sve.”

Tehnološki giganti kao što su Google, Microsoft i Amazon izazivaju obnovljeno interesovanje za nuklearnu energiju dok pretražuju planetu u potrazi za izvorima električne energije za napajanje data centara koji rade sa AI.

Prošlog meseca, Microsfot je potpisao ugovor sa komunalnim preduzećem Constellation Energy o obnavljanju povučenog nuklearnog reaktora na ostrvu Three Mile u Pensilvaniji koji će snabdevati tehnološkog giganta strujom u narednih 20 godina.

Amazon je ranije ove godine potpisao sporazum sa Talen Energy o kupovini kampusa data centra od 1.200 jutara (486 hektara) u Pensilvaniji koji crpi energiju iz obližnje nuklearne elektrane.

Data centri će se napajati nuklearnom energijom

Data centri troše oko 3 procenta svetske električne energije, a očekuje se da će potrošnja značajno porasti u narednim godinama kako se veštačka inteligencija nastavlja da se razvija, prema advokatskoj firmi White & Case.

Zagovornici vide takozvane male modularne reaktore kao isplativiju i manje dugotrajnu alternativu velikim nuklearnim reaktorima komercijalnih razmera.

Tehnologija je još uvek u povoju, međutim, sa samo tri takva reaktora za koja se zna da rade širom sveta, u Rusiji, Kini i Indiji.

Izvršni direktor kompanije Kairos Power Majk Laufer rekao je da će partnerstvo omogućiti kompaniji da „brzo napreduje niz krivulju učenja“.

Dolazeći uz rame u fazi razvoja, Google je više od kupca. Oni su partner koji duboko razume naš inovativni pristup i potencijal koji može da pruži.”

Kairos Power je osnovan 2016. godine uz podršku Ministarstva energetike Sjedinjenih Država.

Kompanija iz Kalifornije opisuje svoju misiju kao ubrzanje razvoja „inovativne nuklearne tehnologije koja ima potencijal da transformiše energetski pejzaž u SASD i na međunarodnom nivou“.

Najnovije na sajtu