EU direktiva ubija prodaju polovnih Apple iPhone telefona
Prema predviđanjima, nova Direktiva o radio opremi u EU mogla bi da učini osam miliona polovnih pametnih telefona, odnosno dva od pet uređaja, nedostupnim za dalju prodaju – što bi ih, barem unutar trgovinskog bloka, praktično učinilo zastarelim.
Zakon, koji stupa na snagu 28. decembra, zahtevaće da svi uređaji podržavaju USB-C, sa ciljem smanjenja elektronskog otpada zabranom vlasničkih punjača, kako navodi istraživačka kompanija CCS Insight.
Apple se godinama opirao ovoj promeni, a s obzirom na popularnost iPhone-a, posledica bi mogla biti da će ti uređaji morati biti isporučeni na druga tržišta. U 2023. godini, u EU je prodato 27 miliona polovnih iPhone-a, što čini 57% tržišnog udela, prema CCS Insight-u.
Prema procenama, ova regulativa će uticati na primarna i sekundarna tržišta, i više od 60% polovnih pametnih telefona neće podržavati USB-C kada direktiva stupi na snagu.
Simon Bryant, potpredsednik istraživanja u CCS Insight-u, rekao je: „Mandat za USB-C će opteretiti još uvek razvijajuću industriju cirkularne ekonomije, koja je već ove godine videla kako nekoliko kompanija prestaje sa radom zbog teških tržišnih uslova. Takođe, postoji rizik od prelaska trgovine u neregulisane kanale i verovatno je da će podstaknuti paralelni uvoz koji zaobilazi carinske vlasti EU.“
Zabrana se odnosi samo na uvezene modele – polovni telefoni sa „pogrešnim“ portovima i dalje se mogu prodavati unutar država članica. Procene su da će ova mera smanjiti ponudu za dva od pet uređaja, ili za osam miliona pametnih telefona, što je ekvivalentno prodaji vrednoj 2 milijarde evra.
EU je najveći uvoznik polovnih telefona, a većina dolazi iz SAD-a, Japana i Singapura.
Bryant je dodao: „Ova situacija pokazuje zavisnost Evrope od uređaja iz drugih regiona i, na kraju, ne-cirkularno ponašanje potrošača i trgovaca u Evropi, uprkos njihovoj predanosti inicijativama za održivost.”
Direktiva o radio opremi je dugo bila u pripremi. Razgovori o standardizaciji punjača započeli su 2011. godine, ali je tek 2014. MicroUSB odabran kao standardni konektor. Neki proizvođači pametnih telefona potpisali su Memorandum o razumevanju, ali Apple je ignorisao ovaj dogovor i nastavio da koristi svoje vlasničke punjače.
Zajednički standard punjenja ponovo je postavljen na dnevni red sa evropskim poslanicima u januaru 2020. godine i prošao je sa 582 glasa „za“ naspram 40 „protiv“, uz 37 uzdržanih. Još 2011. godine, EU je procenila da 51.000 metričkih tona elektronskog otpada u regionu dolazi od starih punjača, iako je ta brojka poslednjih godina pala na 11.000 tona.
Apple se protivio direktivi, tvrdeći 2021. da, iako deli posvećenost Evropske komisije zaštiti životne sredine, „stroga regulativa koja nalaže samo jednu vrstu konektora guši inovacije, a to će na kraju naštetiti potrošačima u Evropi i širom sveta.“
Apple je godinu dana kasnije odustao od borbe protiv ove mere i potvrdio prelazak na USB-C za iPhone 15 seriju.
Prema CCS Insight-u, globalne isporuke polovnih pametnih telefona porasle su za 7% u drugom kvartalu 2023. godine, a Apple je činilo 62% tih isporuka, sa „posebno jakom pozicijom u Severnoj Americi.“ Samsung je imao 20% tržišnog udela, sa dobrim performansama u Evropi, Latinskoj Americi, na Bliskom Istoku i u Africi.
Vrednost tržišta opala je za 13% globalno, na 7,7 milijardi dolara, uglavnom zbog „popularnosti starijih uređaja u prodajnoj mešavini, poput iPhone 11, čija je cena brzo opala, ali i dalje doprinosi značajnom broju isporuka“, navodi CCS Insight.
Ako korisnici odluče da pređu na iPhone 16, to bi moglo „rezultirati poplavom iPhone 12, 13, pa čak i 14 uređaja na organizovanom sekundarnom tržištu.“ Svi ti modeli su pre USB-C verzije.
Analitičari su izjavili da je 117 miliona polovnih telefona isporučeno širom sveta u 2023. godini, a očekuju da će 2024. biti još veća godina.