EU pojašnjava obnovljena pravila o autorskim pravima

Ključna odredba, član 17, primorala bi YouTube, Instagram i druge platforme za deljenje da instaliraju filtere kako bi sprečili otpremanje materijala zaštićenih autorskim pravima.

Evropska komisija je u petak pokušala da razjasni obim i odgovornost revidiranih pravila o autorskim pravima usvojenih prošle godine u pokušaju da ublaži kritike Francuske, Poljske, emitera iz EU i internet aktivista.

Preoblikovana direktiva o autorskim pravima, prva promena u poslednje dve decenije, imala je za cilj da obezbedi poštenu kompenzaciju za kreativnu industriju od 1 triliona dolara i njenih 11,7 miliona zaposlenih.

autorska prava
autorska prava

To je pokrenulo žestoku lobističku bitku, sukobivši umetnike i izdavače vesti sa tehnološkim kompanijama, internet aktivistima i potrošačkim grupama, a Francuska se takođe pridružila sukobu dok je Poljska iznela žalbu na sud.

Ključna odredba, Član 17, iza koje stoji kreativna industrija, primorala bi YouTube u vlasništvu Google-a, Facebook-ov Instagram i druge platforme za deljenje da instaliraju filtere koji sprečavaju korisnike da otpremaju zaštićene materijale.

Platforme se mogu tužiti zbog toga što su sadržaj koji krši autorska prava učinili dostupnim javnosti, čak i tamo gde su ga postavili njihovi korisnici. Kritičari međutim kažu da su filtri skupi i da bi mogli dovesti do pogrešnog blokiranja.

Zemlje EU moraju da prevedu direktivu u nacionalni zakon do 7. juna.

Komisija je u svom dokumentu o politici objavljenom u petak rekla da će se član 17. primenjivati samo na dobavljače mrežnih usluga i mrežne provajdere usluga audio i video prenosa koji zarađuju od dela zaštićenog autorskim pravima koje njihovi korisnici postavljaju na njihove platforme.

Neprofitne mrežne enciklopedije i obrazovna tela, softverske platforme otvorenog koda i mrežne pijace bili bi izuzeti iz pravila.

autorska prava na tekst, video, audio
autorska prava na tekst, video, audio

Kompanije mogu izbeći odgovornost ako mogu da pokažu da su se maksimalno potrudile da dobiju ovlašćenje za dela zaštićena autorskim pravima na svojim platformama i brzo su preduzele mere da uklone sadržaj kada su obaveštene.

Da bi ublažila Internet aktiviste, Komisija je rekla da se član 17 ne bi trebao primenjivati na karikature, parodije, kritike, recenzije i citate.

Rečeno je da bi automatizovano blokiranje sadržaja trebalo da bude ograničeno samo na očigledno kršenje autorskih prava i da bi zemlje EU trebale pružiti mehanizam za žalbe i pravno sredstvo za pružanje usluga tako da ih korisnici mogu koristiti u slučaju sporova. Pise Rojters

Najnovije na sajtu