Jedan od glavnih izazova predstavlja razvoj sistema za upravljanje autonomnim automobilima u složenim i nepredvidivim saobraćajnim situacijama
Verovatnoća da bi autonomni, automobili mogli da uđu u široku upotrebu pre 2035. godine je veoma mala. Takođe, malo je verovatno da bi ljudi u skorije vreme mogli da počnu da kupuju automobile koji će se sami kretati, umesto da ih vozi vozač, zaključci su analize konsultantske kuće Standard and Poor’s Global.
A jedan od glavnih izazova u toj oblasti su velike poteškoće sa kojima se suočavaju stručnjaci u razvoju sistema za upravljanje autonomnim automobilima u složenim i nepredvidivim saobraćajnim situacijama. Analitičari smatraju da većina potrošača u početku neće verovati autonomnim vozilima.
Takođe, komponente kao što su različiti senzori i kamere, sofisticirani računarski sistemi kojima su opremljena autonomna vozila, i čipovi koji ih kontrolišu, skupi su i nema naznaka da će uskoro pojeftiniti.
Sve to su problemi za potencijalne kupce koji žele da u svom vlasništvu imaju autonomni automobil, ali i za kompanije koje planiraju da samovozeće automobile koriste za pružanje taksi usluga ili za dostavu. Međutim, upotreba autonomnih automobila kao robot-taksija analitičarima se čini realnom. Smatraju da je to izvodljivo, ali samo u dobro mapiranim područjima gde su samovozeći automobili prošli obimna ispitivanja.
Tako je 2022. godine GM-ova filijala za električna vozila, Cruise, dobila dozvolu za pružanje taksi usluga samovozećim automobilima u San Francisku. I pored toga što su ta vozila u više navrata izazivala incidente u saobraćaju, sve veći broj kompanija učestvuje u razvoju tehnologija autonomne vožnje.
Do sredine sledeće decenije na ulicama gradova će biti sve više robo-taksija, ali će oni voziti samo u određenim područjima. Stručnjaci kuće Standard and Poor’s Global takođe predviđaju rast prodaje ličnih automobila koji će imati ugrađene samovozeće sisteme. To su vozila čiji će ukupni menadžment i dalje zahtevati određeni stepen uključenosti vozača.