Age of Mythology: Retold – Baš onako kako je se sećate, ali bolja!
Age of Mithology je bila jedna od najupečatljivijih igara koje sam ‘igrao’ na računaru u igraonici ranih 2000-ih – igranje je uglavnom uključivalo gledanje drugih kako igraju, a zatim pokušaj da dešifrujem kako da izvedem Božije poteze, dok se divim svim varijetetima jedinica koje su predstavili u poređenju sa Age of Empires.
Čak i mom 10-godišnjem mozgu, kada sam igrao Age of Mithology nakon svih dobrota Age of Empires II, osećao sam se kao da sam iznenada ušao u neki film fantazije nakon što sam godinama gledao istorijske dokumentarne filmove. Nažalost, Jovanka Orleanka nikada nije bacila asteroide na svoje neprijatelje. Jednostavno, ništa drugo nije bilo kao doba mitologije.
Čak i u današnjim diskusijama o igricama, bilo da su na forumu ili grupnom ćaskanju na Discord-u, pitanje o svačijim omiljenim klasičnim igrama za koje žele da dobiju moderni nastavak ili rimejk skoro uvek se rado spominje Age of Mithology.
Originalni programer, Ensemble Studios, stvorio je legendarno iskustvo o bogovima i čudovištima, a njegovo nasleđe nastavlja da živi dve decenije kasnije. Mnogi fanovi se možda sećaju proširenog izdanja Age of Mithology, remastera iz 2014. koji je reklamirao poboljšanja za pokretanje naslova na modernim računarima uz Steamvorks integraciju. To je izdanje koje čak i sada promoviše hiljade dnevnih igrača.
Međutim, Age of Mithology: Retold je potpuno drugačija zver. Razvijaju ga timovi odgovorni za izuzetno impresivne Age of Empires Definitive Edition koje je Xbox Game Studios objavio, uključujući World’s Edge, Forgotten Empires, Tantalus Media i druge.
Razvijen na novijem Bang Engine-u koji je korišćen u Age of Empires III: Definitive Edition, kada sam pogledao sve nadogradnje i transformacije kroz koje je prošao naslov, osetio sam da je ovo više slično rimejku nego remasteru, i to jedan koji može rasti godinama koje dolaze. Dovoljno je reći da sam bio uzbuđen što ću uskočiti u igru. Nakon što sam proveo više od desetak sati u Age of Mithology: Retold pre lansiranja, evo mojih misli o iskustvu.
Kampanja
Priča koja vodi naše heroje širom sveta dok se bore protiv najvećih čudovišta iz mitova i legendi su se vratile, i to su veće nego ikad. Izneveren od nekih bogova i favorizovan od strane drugih, priča atlantidskog heroja Arkantosa o sticanju saveznika iz različitih kultura koji unose sopstvene moći u mešavinu je za mene bila kao trenutak okupljanja mini Avengera.
Nisu me impresionirale samo nadogradnje grafike i modela Retold izdanja, jer je udahnut novi život svim klasičnim scenama u igrici. Uglovi kamere, animacije i više građevina koje novi endžin može da pokaže su ono što ga čini posebnim. Iako mnoge misije imaju krajnji cilj da „ubiju druge momke“, jedinstveni ciljevi koji dovode do toga su ono što je izuzetno prijatno. Sve, od izgradnje Trojanskog konja do metaforičkog potezanja konopca za komad egipatskog boga, uvek će mi se vrteti u glavi.
Primarna kampanja, sa svojim ogromnim brojem misija, polako uvodi svaku mehaniku kako misije napreduju. Tačno kada se uhvatite u koštac sa većinom elemenata kao što su izgradnja i proširenje grada, prikupljanje i upravljanje resursima, balans jedinica, igra vas baca u potpuno drugačiji deo sveta gde stvari stoje, blago rečeno , ništa se ne radi na isti način.. Srećom, kada se uvede nova civilizacija, igra se kratak vodič koji pokazuje osnove i razlike.
Grci su oni od kojih počinjete. Veoma zapuštena igra u stilu Age of Empires sa dodatnim herojima i mitskim jedinicama, kao i hramom za obožavanje da biste stekli naklonost bogova — ovako koristite svoje božanske supermoći. Ali onda, Egipćani odbacuju materijalne troškove za izgradnju zgrada (pretpostavljam da prave strukture od nade i snova), nude egzotičan niz životinjskih bića za vašu vojsku, zajedno sa nekim STVARNIM životinjama poput slonova i kamila. Osim toga, imaju super-ljudskog faraona za jačanje bilo koje strukture dok potpuno odbacuju obožavanje hrama.
Kada izdržljivi Nordijci i tehnološki napredni Atlantiđani stignu na zabavu, to je novi obrt onoga što ste naučili u korist nove, ali još uvek poznate liste.
Kampanje i scenariji nude pet nivoa težine: Story, Standard, Moderate, Hard i Titan. Otkrio sam da je u umerenoj težini, prolazak pored neprijatelja pravo do cilja i njihovo okončanje laka strategija, tako da svako ko želi neki izazov može želeti da se drži bilo čega iznad toga.
Ako želite da jednostavno uživate u nostalgiji i uživate u pejzažu i fantastičnoj priči, pridržavanje se nivoa Story ili Standard, to je najbolja preporuka koju mogu dati. Ponekad samo želite da isključite svoj mozak i vidite heroje kako se bore protiv čudovišta.
Ni ja nisam iskusio krešovanje ili bagove koje bi razbile igru tokom svog vremena provedenog u kampanjama. Naišao sam na probleme sa putanjom u nekoliko misija, iako su se dešavale samo u vrlo specifičnim oblastima mapa.
Novi Villager Priority Sistem ponekad može biti čudan ako mu dozvolite da kontroliše sve i može vam čak poslati neželjena obaveštenja ako se zaista zbuni. Neću da kvarim tri dostupne kampanje za nove fanove RTS-a koji žele da ih iskuse, ali priče i njihove prezentacije su moja najveća preporuka.
Programer nije zaboravio ni zvanični uređivač scenarija. Pristupačan direktno iz glavnog menija, paket alata svakome nudi mogućnost da napravi sopstvene mape i misije i da ih deli sa drugima. Naravno, modding je takođe eksplicitno podržan. Dakle, ako imate bilo kakvu ideju da promenite igru po svom ukusu, bilo da se odnosi na balans igre, izgled, zvuk ili bilo šta drugo, možete to ostvariti.
Gameplay
Mešavina uglavnom ljudskih rasa i mitoloških bića čini Age of Mithology: Retold veoma zanimljivim strateškim iskustvom, baš kao što je bilo pre 20 godina.
Sistem balansa kamen-papir-makaze koji su poznati igračima Age of Empires poput mene postaje malo složeniji kada se heroji legende, kao i mitske jedinice poput minotaura, meduza, ledenih divova i svih vrsta drugih čudovišta, pridruže redovima pored standardne pešadije, opsade i čamaca.
Heroji su sveobuhvatni moćnici, sposobni da brzo seku mitske jedinice, za razliku od bilo koga drugog, dok ta ista mitska čudovišta mogu da izazovu pustoš u pešadijskim snagama. Troškovi ovih jedinica se ogledaju u resursima koje jedu, kao i u većem od normalnog dela populacijske granice koju zauzimaju. (grind za hranom i proširenje kapaciteta populacije je jako bitno ovde)
Uravnotežena vojska zahteva malo svega ako igrate na većim poteškoćama, a istovremeno se fokusirate na izgradnju odgovarajuće vrste odbrane.
Ovo je posebno korisno imati na umu ako želite da isprobate multiplayer. Međutim, za većinu misija kampanje, uobičajena stara metoda kugle smrti, gde gradite ogromnu masu jedinica i gurate dok neprijateljska baza ne pukne, takođe čini čuda. Verujte mi, to je moja omiljena strategija čak i sada.
Svaki put kada se centar grada nadogradi, zahvaljujući svim vrednim građanima, Age of Mithology nudi izbor bogova kojima se možete založiti. Svaka strana dolazi sa jedinstvenim Božjim moćima, mitskim jedinicama i Božjim blagodatima koje će biti dostupne do kraja igre.
Ovo dodaje dosta izbora za svaku misiju. To takođe znači da ponavljanje scenarija može biti osvežavajuće. Kao ona oluja munja koju si pustio da porazi neprijateljske snage poslednji put da ih spržiš? Pa, sledeći put, umesto toga, možeš baciti kišu meteora na njih.
Retold dolazi sa 12 osnovnih bogova, a svaki od njih ima male bogove vezane za njih za dodatne izbore prilikom podizanja nivoa. Verzija Retold dolazi sa više promena ravnoteže nego što mogu da izbrojim u poređenju sa jedinicama, bogovima i formatima moći proširenog izdanja, a sve to da pokuša da svaku frakciju i njihovo božanstvo učini održivim u skoro svakom scenariju. Međutim, multiplayer zajednica može biti prilično nemilosrdna za ovakve promene.
Božje moći su preuređene kako bi se ponovo koristile u izdanju Retold. Pošto su to nekada bile moći za jednokratnu upotrebu, u starim danima sam se tako čvrsto držao ovih blagodati sa neba da bih na kraju potpuno zaboravio na njih. Ali sa poslednjom promenom, ovo više nije strah, ali to znači da neprijatelj takođe može baciti više stvari na vas.
Još jedna velika promena je Wonder Age. Ovo potpuno novo peto doba koje se pridružuje igri obećava haos. Kada igrač postane dovoljno bogat da izgradi Wonder (izuzetno skupa struktura dostupna u kasnoj igri), ulazi u čudesno doba.
Umesto novih tehnologija ili moći, ovo skida rukavice sa Božjih sposobnosti, mitskih jedinica i drugih elemenata koji obično imaju limit na sebi iz razloga ravnoteže. To znači da se Božije moći vraćaju sa hlađenja u tren oka, a mitske jedinice udaraju poput kamiona, čineći brz kraj za neprijatelja.
Multiplayer je nešto što bih voleo da isprobam. Nažalost, nisam mogao da pronađem podudaranje tokom perioda pregleda da bih ga testirao. Ovo je verovatno zbog toga što sam tražio meč iz Srbije, jer igra možda pokušava da pronađe nekoga za mene ko ne bi prouzrokovao veliko zaostajanje u to vreme.
U svakom slučaju, na osnovu onoga što sam video od fanova i drugih kreatora koji su isprobali multiplayer tokom beta vikenda, izgleda da je to divno preoblikovanje. Kao i uvek, za igru na RTS-u, u početku je možda teško postići ravnotežu.
Villager Automation
Villager Priority Sistem dolazi sa konzolnih portova naslova Age of Empires. Da li ste ikada završili u situaciji u kojoj se upravo spremate da dokrajčite neprijatelja poslednjim pritiskom, samo da biste shvatili da vam je potpuno ponestalo zlata za još jedinica? Naravno, krivci su seljaci koji su „očigledno“ otišli na pogrešan izvor, a ovo nije uzrokovao moj pogrešan klik od pre pet minuta.
Age of Mithology: Retold ima rešenje za to. Šalu na stranu, uživao sam u smanjenom stresu kada je ova funkcija bila omogućena. To je jednostavan radijalni meni koji gura zadatak slanja seljaka na različite resurse. Postoje i unapred podešeni i prilagođeni nivoi automatizacije. Unapred podešene postavke su generalno dobre, nude različite balanse zlata, hrane i drveta kojima će seljaci dati prioritet.
Ovo je još jedan alat koji razvojni timovi koriste da izglade krivu težine koju obično imaju strateške igre u realnom vremenu, dajući većem broju ljudi priliku da uživaju u njima. Uzimajući u obzir da igrač treba da prati zgrade, njihove redove izgradnje, proizvodi seljake i vojske, pozicionira ih, izviđa, bori se i tuce drugih stvari u skoro svakom meču (ne u isto vreme, osim ako niste e-sport igrač ili tako nešto), davanje barem jednog dela računaru da upravlja može biti dar od Boga za nekoga ko je preopterećen svim sistemima. Ponekad samo želim da igram hladnu igru protiv veštačke inteligencije sa svojim prijateljima dok izbacujem bezbroj Božijih moći umesto da brinem o svim zamršenostima.
Međutim, postoje nedostaci preteranog oslanjanja na ovaj sistem. Iz mog iskustva, seljaci sporo menjaju fokus kada resurs počne da ponestaje. Pošto oni takođe ne grade sopstvene sabirne tačke, seljak koji sakuplja zlato mogao bi da nastavi da putuje po mapi, uživajući u pogledu, nadam se, do nove tačke dok ste vi zaokupljeni nečim drugim.
Igranje sa isključenim Villager Priority-em i ručno slanje radnika na ono što je potrebno je i dalje najbrži i najefikasniji način da dobijete najviše resursa. Međutim, nije svima potrebno min-maksovanje na nivou profesionalnog igrača, tako da je ovo i dalje pogodna funkcija za većinu povremenih igrača.
Tu su i prekidači za automatsko korišćenje moći heroja kad god su dostupne, kao i automatsko izviđanje. Opet, oni se mogu mnogo bolje koristiti ručno, ali automatski je dobra rezerva za neiskusne igrače.
Kao i kod svake igre koju su proizvođači Definitive Edition-a isporučili, korisnički interfejs je lako razumljiv i još lakši za kontrolu. Meni podešavanja nudi mnogo opcija za promenu skoro svih postavki kojih se mogu setiti.
Postoji čak i zgodna traka za pretragu u meniju sa prečicama za pronalaženje prečice koja je izgubljena u hordi dostupnih opcija. Bez obzira da li koristite prečice na tastaturi kao veteran ili samo koristite miša da komandujete bojnim poljem, korisnički interfejs Retold izdanja jednostavno vam ne smeta i omogućava vam da odaberete kako želite da igrate. Ovo čak uključuje i kontrolere.
Grafika, zvuci i performanse
Iskreno, u početku sam mislio da igra izgleda prilično dobro, ali nije učinila mnogo da se prikaže vizuelni prikaz iz originalnih izdanja. Zatim sam ponovo instalirao svoju kopiju Age of Mithology: Extended Edition i odigrao prvu misiju. Tada sam shvatio da je moja nostalgija kriva za tu pretpostavku.
Pogledajte donje snimke ekrana iz Extended i Retold izdanja koji prikazuju istu misiju i početnu scenu iz glavne kampanje. Sećam se da sam iz intervjua čuo da su programeri želeli da Retold izdanje izgleda onako kako ga se sećaju obožavaoci originala. Sada, potpuno razumem šta su tražili. Sve, od jedinica do svakog elementa mape i animacije, preuređeno je u ovom izdanju uz puno poštovanja prema viziji Ensemble Studios-a.
Međutim, lepa grafika daje prilično težak udarac performansama ako želite da pokrenete igru na maksimalnim podešavanjima. Pokrećem ga sa RTX 2060 sa 6 GB VRAM-a, AMD Ryzen 7 3700X CPU i 32 GB RAM-a. Igra radi na 1440p i instalirana je na NVMe SSD.
Ista scena prikazana iznad dala je preko 200 FPS na Exended Edition, ali Retold je jedva uspeo da postigne 60 FPS. Kasnije u kampanji, jednom ili dvaput sam imao nestalne brzine kadrova, koje su padale na jednocifrene, mada se to desilo samo kada su se ogromne vojske sudarale baš kada su Božje sile počele da izazivaju pustoš svuda. Ako smanjim postavku ili dve, 2060 bi ih prilično lako rešila, ali s obzirom na to da Age of Empires IV uspeva da radi bolje na visokim podešavanjima, malo je neugodno videti ovakve padove.
Imajte na umu da sam pokrenuo igru bez omogućenih novih opcija ray tracinga, koje se pojavljuju još više iznad šaljivih „mitskih“ i „božanskih“ grafičkih opcija koje su dostupne. U tom smislu, kvalitet senke, dinamičke refleksije i kvalitet ambijentalne okluzije imaju dve opcije ray tracinga: Ray Traced i Ray Traced Mythical. Oni su usmereni na igrače koji dolaze u Retold sa mnogo hardverskih konjskih snaga, jer čak i upozorenje iskače kada pokušavate da ih omogućite, uz usputno pominjanje da podešavanja praćenja zraka mogu da izazovu loše performanse.
Vraća se i dinamično uništavanje zgrada. Videli smo da se ova funkcija polako oblikuje u Age of Empires Definitive Editions. Ali u Retold-u, komadi zgrade se raspadaju u zavisnosti od toga kakvu štetu nanosite, a celi delovi padaju na zemlju ili čak sa litica dok polako venu i bivaju zapaljeni.
Sa dostupnim novim dubljim nivoima zumiranja, lako možete videti količinu detalja koje svaka jedinica ima na crtama lica ili oklopu. Pošto je RTS, ovo je moglo biti lako zataškati, ali nivo detalja je lep. Uvek mogu da cenim dobre animacije u igricama, a Retold verzija to takođe pruža. Od Colossa koji se polako raspada deo po deo dok izgleda iznenađen svojim porazom do sklupčane smrti Meduze, animacije su udahnule novi život ovim klasičnim vojnicima koji su se uvek borili u našim bitkama.
U isto vreme, dok su zvučni zapis i efekti bili prilično prijatni za slušanje, nekoliko primera glasovne glume mi je dalo neke pauze. Ovo je uglavnom u odgovorima jedinica kada ih birate ili komandujete, a ne u redovima koji se čuju u scenama u igri. U stvari, programeri su potvrdili da su „svi likovi, uključujući Arkantosa, potpuno ponovo snimljeni sa novim glumcima za Age of Mithology: Retold.“
Morao sam to ponovo da potvrdim u studiju jer sam stalno mislio da je Arkantosov glas jednostavno remaster originala dok sam igrao kampanju. Instalirao sam Extended Edition samo da bih čuo razliku između njih i konačno shvatio da je to, u stvari, potpuno novi snimak. Jednostavno je veoma dobro urađeno, sve do izraza i isporuke.
Zaključak
Posle toliko godina koliko su obožavaoci tražili još Age of Mithology, izdanje Retold je fantastično ispunilo tu želju. Kampanje su rekonstruisane na takav način da su efektivno ličile na ono što su moja sećanja mislila o igri pre dve decenije. Za sve fanove koji se vraćaju koji žele da ponove kampanju, ne mogu dovoljno preporučiti ovu verziju.
Doze nostalgije koje mi je ovo iskustvo donelo tokom svake misije, zahvaljujući zvučnoj podlozi i zvučnim efektima, ponovo kreiranim vizuelnim prikazima i preteranim pričama, bile su teške. Čak i mali udarac bubnja koji svira kada birate karaulu je tako legendarni zvuk.
Bilo mi je tako drago da vidim i čujem da je sve ostalo netaknuto, čak i kroz sve procese nadogradnje. Jedina stvar koju želim da bude uključena u igru je ažurirana verzija originalnog uvodnog filma. Avaj, ne možete imati sve, pretpostavljam.
Novi sistemi igranja koji imaju za cilj da smanje gornju granicu veština koja je potrebna za uživanje u igri, kao što su Villager Priority Sistem i automatizovana ovlašćenja, bili su solidni dodaci, čak dajući veteranu poput mene vremena da uživa u užurbanim borbama umesto da mikro-upravlja resursima.
Jedini problem na koji bih se žalio bio bi performanse, koje mi daju nižu brzinu kadrova od Age of Empires IV, a ovo je sa onemogućenim ray tracingom. Bilo je nekoliko slučajeva u kojima je mnogo efekata bilo na ekranu, i to je smanjilo moju brzinu kadrova na jednocifrene. Ali odmah je ponovo krenuo kada je božanska smetnja nestala.
Povrh sveg ovog sadržaja iz originalne igre, Retold je platforma koja može rasti kako bi primala više sadržaja.
Razmere promena koje su primenjene u Age of Mithology: prepričavano preko legendarnog originalnog iskustva je razlog zašto se ova vrsta napora ne može nazvati samo remasterom. Nadam se da ću u budućnosti videti još kampanja iz Xbox Game Studios-a sa istim nivoom detalja kako bi ovo fantastično iskustvo ostalo živim.
Čak i ako je neko ljut na bilo koju od novih funkcija ili izmena, postojanje zvanične podrške za modovanje trebalo bi da obraduje mnoge fanove. Očekujem da će prvi fajlovi izaći iz baze fanova sa nekom vrstom šeme zamene pre nego što neko može da kaže „Prostagma“.