ChatGPT je blokirao preko 250.000 zahteva za generisanje lažnih slika predsedničkih kandidata, tokom američkih izbora
Američki predsednički izbori su konačno završeni. Posle višemesečnog natezanja između Donalda Trampa i Kamale Haris, Tramp je izašao kao pobednik i izabran je za 47. predsednika Sjedinjenih Američkih Država.
Međutim, korisnici su pokušali da generišu lažne slike predsedničkih kandidata koristeći ChatGPT, na šta je AI platforma oštro odgovorila.
U zvaničnom postu na blogu, ChatGPT je objavio da je blokirao preko 250.000 zahteva za AI slike u mesecu koji je vodio do dana izbora u SAD.
ChatGPT je primetio da je odbio nekoliko hiljada zahteva za generisanje DALL·E slika novoizabranog predsednika Trampa, potpredsednice Haris, novoizabranog potpredsednika Vensa, predsednika Bajdena i guvernera Walz-a.
Iz kompanije su rekli: „Primenili smo bezbednosne mere na ChatGPT da odbijemo zahteve za generisanje slika stvarnih ljudi, uključujući političare. Ova zaštita je posebno važna u kontekstu izbora i ključni je deo naših širih napora da sprečimo korišćenje naših alata u obmanjujuće ili štetne svrhe“.
OpenAI se takođe pobrinuo da ChatGPT ne izražava preferencije ili preporučuje kandidata čak i kada se to eksplicitno pita.
ChatGPT je dao sve od sebe da usmeri korisnike na verodostojne izvore informacija, spreči duboke lažne podatke i suprotstavi se lažnim vestima. Zahvaljujući saradnji sa Nacionalnim udruženjem državnih sekretara (NASS), ChatGPT je uputio pitanja korisnika u vezi sa glasanjem u SAD na CanIVote.org.
Značajno je da je preko milion odgovora upućeno na CanIVote.org, pružajući ljudima verodostojne informacije o glasanju.
Pored toga, za upite u vezi sa izbornim rezultatima, ChatGPT odgovori poput „Ja sam samo veštačka inteligencija, idi pročitaj stvarne vesti“ i predložio je da proveriš novinske kuće kao što su Associated Press i Reuters.
Iz kompanije su rekli da njihov posao nije gotov i da će nastaviti da prati AI platformu kako bi pružila tačne i etičke informacije.