Steam-ova nova funkcija snimanja će vam omogućiti da snimate klipove iz igrica koristeći minimalne resurse
Valve je najavio Steam Game Recording pre nekoliko meseci kao još jednu alternativu korišćenju softvera za snimanje igara ili aplikacija proizvođača grafike kao što su AMD i Nvidia.
Danas ta funkcija izlazi iz beta verzije i sada je dostupna u svim Steam igrama „za kreiranje i deljenje vaših snimaka igranja, koji rade u pozadini tako da nikada ne propustite trenutak“.
Ugrađeni skup funkcija Steam Game Recording omogućava igračima da snimaju svoje igre koristeći bilo pozadinsko snimanje za brzo obezbeđivanje istaknutih klipova kada je to potrebno, ili ručno korišćenjem snimanja i zaustavljanja, oba preko interventnih tastera.
Čak se i trajanje i nivoi kvaliteta mogu podesiti za svaku igru, a opcija „Ne snimaj“ je takođe dostupna.
Koristeći Steam Overlay, Valve takođe nudi opciju ponavljanja. Ovo omogućava korisnicima Steam-a da brzo premotaju i pregledaju svoje najnovije snimke da vide šta se dogodilo ranije u njihovim igrama.
Neke igre dolaze sa zvaničnom podrškom za vremensku liniju i markere događaja.
Ovde, snimak automatski prikazuje važne događaje kao što su ubistva, a takođe naglašava vreme provedeno u predvorjima i menijima da bi ih lako uklonili iz klipova.
Za sada je nejasno koliko igara izvan Valve-ovih sopstvenih Counter-Strike 2 i Dota 2 podržava ovu funkciju poboljšanu Timeline-om, ali su SDK i API dostupni programerima trećih strana da ih implementiraju u svoje igre.
Što se tiče performansi koje igrači mogu očekivati da izgube korišćenjem funkcije snimanja, iz Valve-a su rekli ovo:
“Steam Game Recording je dizajniran sa ciljem da se što manje računarskih resursa udalji od igre koju igrate. Koristi prednosti NVIDIA i AMD grafičkih kartica da ukloni većinu troškova performansi kreiranja video zapisa. Kada se pokreće na sistemima bez tih grafičkih kartica, sistemski CPU se koristi za kreiranje video snimaka koji mogu izazvati primetan uticaj na performanse tih sistema.”
Za uređivanje snimljenih klipova, Valve takođe ima ugrađene alate koji se mogu naći u novom interfejsu Recordings i Screenshots na Steam-u.
Tokom boravka u beta verziji, Valve je proširio dostupne opcije za čuvanje i deljenje snimljenih klipova.
Direktno iz Steam-a, igrači mogu da izvezu klipove kao MP4 datoteke, da ih pošalju na drugi uređaj (na primer na računar sa Steam Deck-a) korisnika, da ga dele sa mobilnim uređajima putem QR koda, pa čak i da naprave privremenu vezu da ga pogledaju preko Steam-a i proslede bilo kome.