Metaverzum dolazi, ali šta to uopšte znači?

Metaverzum ? Šta je metaverzum?

To je reč dana- ‘metaverzum’ – ali šta to zapravo znači? Da li će metaverz promeniti način na koji živimo, radimo i družimo se – ili je sve to samo “hype”? S obzirom na to da je Mark Zakerberg nedavno objavio da je ime Facebook matične kompanije promenjeno u Meta, jasno je da tehnološki gigant namerava da agresivno traži mogućnosti metaverzuma. Metaverzum navodno ima potencijal da revolucioniše način na koji poslujemo, posećujemo prijatelje, kupujemo i umrežavamo se, ali još uvek ne postoji u potpunosti izvan teorijskog koncepta.

Dakle, šta je tačno metaverzum, zašto Meta toliko namerava da ga oživi i šta će uključiti za preduzeća i potrošače?

Šta je metaverzum i odakle dolazi ta reč?

Termin metaverzum je možda upravo došao u fokus mnogih, ali to nije nova reč, niti je taj termin izmislio Zakerberg. Metaverse je portmanto, koji kombinuje prefiks „meta“ i reč „univerzum“, i generalno se koristi za opisivanje virtuelnog univerzuma, kome se pristupa tehnologijom virtuelne realnosti (VR). Reč je 1992. skovao pisac naučne fantastike Nil Stivenson u svom delu Snov Crash.

U romanu, likovi ulaze u metaverzum preko svojih avatara, koji su virtuelni prikazi njih samih. U metaverzumu, avatari mogu prevazići stvarnost i ući u VR svet, međutim, u Stephensonovom romanu, metaverzum je bio bekstvo iz sveta koji je bio sumoran, distopijski i podstaknut korporativnom pohlepom. Od tada, reč je porasla u popularnosti, posebno u prostoru za igre.

Svako ko je uživao u igri uloga (RPG) u kojoj su ušli u svet igre i igrali uživo sa drugim igračima i likovima verovatno je upoznat sa konceptom metaverzuma. Termin su takođe godinama koristili futuristi da opišu kako bismo se mogli digitalno povezati u godinama koje dolaze.

Mark Zakerberg, u svojoj kući u metaverzumu. (Image credit: Meta)
Mark Zakerberg, u svojoj kući u metaverzumu. (Image credit: Meta)

Ne postoji određena definicija šta metaverzum zapravo jeste – ali Meta ga opisuje kao: „Skup virtuelnih prostora u kojima možete da kreirate i istražujete sa drugim ljudima koji nisu u istom fizičkom prostoru kao vi. Moći ćete da se družite sa prijateljima, radite, igrate se, učite, kupujete, stvarate i još mnogo toga“.

Meta i mnoge druge tehnološke kompanije žele da prošire ideju metaverzuma izvan nejasnog koncepta u nešto stvarno, razvijajući alate potrebne za oživljavanje metaverzuma. Danas se reč metaverzum generalno odnosi na međusobno povezane, virtuelne zajednice ili svetove, gde se avatari pojedinaca mogu povezati.

Koristeći VR slušalice, proširenu stvarnost (AR), pametne satove i pametne naočare, možemo se prevesti u metaverzum. Za sada, globalni metaverzum kome svako može da pristupi još uvek ne postoji u potpunosti, tako da je većina Meta-inih ideja za metaverzum još uvek u teorijskoj fazi.

Kako Meta zamišlja metaverzum?

Na konferenciji kompanije Connect 2021, Zakerberg je upoznao gledaoce sa vizijom svoje kompanije za metaverzum, integrišući i 2D i 3D svet u jednu virtuelnu zajednicu. Njegov metaverzum će uključiti trenutne Meta proizvode, kao što su VhatsApp i Messenger, ali će takođe ponuditi mnoštvo novih alata kao što su virtuelni domovi, kancelarije i mogućnosti e-trgovine za preduzeća i kreatore sadržaja.

U Meta-inoj zamišljanju metaverzuma, korisnici će imati potpunu kreativnu kontrolu nad svojim virtuelnim svetovima, dizajnirajući sve, od kuća na obali do svemirskih stanica na kojima možete sarađivati, ćaskati sa prijateljima ili učiti. Koristeći VR, AR i naše trenutne tehnološke alate, metaverzum će kombinovati i fizički i digitalni svet.

Ovo će biti ogromna ekspanzija Facebook Horizonta, sada poznatog kao Horizon Vorlds, koji je kreiran 2019. godine kao platforma za kreiranje VR igara, kojoj se pristupa preko Facebook-ovih Oculus VR slušalica. Godine 2021. ovom projektu je dodata beta verzija Horizon Workrooms-a, omogućavajući udaljenim timovima da rade zajedno.

Na konferenciji Connect, Meta je najavio svoj neuhvatljivi „Project Cambria“, premium VR slušalice koje tek treba da budu lansirane koje će korisnici navodno koristiti za pristup metaverzumu. Firma takođe planira da objavi pametni sat, koji će se verovatno povezati sa novim VR hardverom.

Projekat Kambrija (Cambria) - (Image credit: Meta)
Projekat Kambrija (Cambria) – (Image credit: Meta)

Zašto Meta namerava da razvije metaverzum?

Zakerberg je jasno stavio do znanja da Meta vidi metaverzum kao prioritet i da će uložiti ogromnu količinu vremena, istraživanja i energije da ga oživi. Ali zašto? U svom najnovijem pismu osnivača, Zakerberg je naveo: „Kada sam pokrenuo Fejsbuk, uglavnom smo kucali tekst na veb lokacijama. Kada smo dobili telefone sa kamerama, internet je postao vizuelniji i mobilniji.

Kako su veze postajale brže, video je postao bogatiji način za razmenu iskustava. Prešli smo sa desktopa na veb na mobilni; od teksta preko fotografija do videa. Ali ovo nije kraj linije”. On vidi metaverzum kao sledeći logičan korak napred u tome kako koristimo internet i društvene medije. Brend želi da stvori budućnost u kojoj će sve više nas provoditi vreme na mreži, i ima za cilj da igra centralnu ulogu u kreiranju ove promene, dizajnirajući novi svet gde možemo da se povežemo.

Metaverzum će pomoći ljudima da se povežu i Meta to vidi kao sledeći korak napred, stvarajući alate koji prevazilaze aplikacije i društvene medije i povećavaju našu sposobnost da se povežemo sa drugima.

(Image credit: Meta)
(Image credit: Meta)

Neki kritičari tvrde da je promena imena u Meta pokušaj da se odvrati od negativnog publiciteta Fejsbuka poslednjih godina, kao što je skandal sa podacima Kembridž analitike, zloupotreba ličnih podataka od strane kompanije i razna kršenja bezbednosti. Međutim, Meta je izjavio da je promena imena brenda da bi bolje obuhvatila sve što kompanija radi, osim samo aplikacije za društvene medije Facebook.

Šta je sa finansijskim motivom? Da li bi Metin profit mogao porasti od razvoja metaverzuma? Ukratko, da. Zakerberg opisuje virtuelni svet u kome potrošači ne samo da će kupovati hardver za pristup metaverzumu, već će imati i mnogo mogućnosti za kupovinu unutar samog metaverzuma, pri čemu korisnici kupuju sve, od nove odeće za svoje avatare do pregleda prodavnica.

Međutim, dani ogromnog profita u metaverzumu su još uvek udaljeni godinama, ako ne i decenijama. Neki analitičari misle da kriptovaluta može igrati veliku ulogu u trgovini metaverzama, ali kako će se transakcije odvijati su sve spekulacije u ovom trenutku.

Šta druge kompanije misle o metaverzumu?

Facebook nije jedina kompanija zainteresovana za metaverzum. I većina stručnjaka zamišlja metaverzum kao globalni prostor kome svako može da pristupi, a ne nešto što je u vlasništvu jedne kompanije. Zbog toga bi se mnoge organizacije uključile i radile zajedno u istom prostoru, kao što veb sajtovi danas rade na internetu. „Metaverzum neće kreirati jedna kompanija.

Izgradiće ga kreatori i programeri koji prave nova iskustva i digitalne predmete koji su interoperabilni i otključavaju mnogo veću kreativnu ekonomiju od one koju ograničavaju današnje platforme i njihove politike“, tvrdi Zakerberg. Dakle, kako se druge kompanije uključuju? Nije iznenađenje da druge tehnološke korporacije osećaju potencijal i ulažu vreme i novac u razvoj metaverzuma. Evo kako nekoliko korporativnih teškaša zamišlja integraciju svojih proizvoda i usluga sa metaverzom. Microsoft Pandemija nas je naučila da rad od kuće nije samo moguć već i efikasan, jer mnogi radnici vole pogodnost i fleksibilnost rada na daljinu.

Ni svi ne žure da se vrate u kancelariju, tako da nije iznenađenje da tehnološke kompanije poput Microsofta vide mogućnosti kako bi metaverzum mogao olakšati rad na daljinu. Microsoft je nedavno najavio da će dodati 3D avatare i impresivne digitalne radne prostore u Microsoft timove, omogućavajući kompanijama da izgrade „digitalne blizance“ svojih fizičkih kancelarija za pristup udaljenim radnicima.

Ovo će pokretati Microsoft Mesh, virtuelni alat za saradnju koji koristi VR i AR za kreiranje digitalnih prostora i očekuje se da će biti dostupan 2022. Nova aplikacija, nazvana Microsoft Loop, omogućiće udaljenim radnicima da se lako kreću, sinhronizuju i dele dokumente i resurse preko platna za digitalnu saradnju. Microsoft je takođe nagovestio da planira da proširi svoju ponudu igara na metaverzalni prostor, potencijalno odvodeći Ksbok igre u 3D svet u budućnosti.

Microsoft Mesh (Image credit: Microsoft)
Microsoft Mesh (Image credit: Microsoft)

Zoom Platforma za video konferencije

Zoom je takođe nagovestila da sebe vidi da ima važnu ulogu u digitalnim radnim okruženjima unutar metaverzuma u ​​budućnosti. Izvršni direktor Eric Iuan je u nedavnom intervjuu spomenuo da vidi da je ovo još nekoliko godina daleko.

Amazon

Sa Amazonovim ogromnim tržišnim udelom u e-trgovini, digitalnoj zabavi i računarstvu u oblaku, velika je verovatnoća da kompanija razmatra kako bi Amazon kupovina i potrošnja medija mogli da se dese unutar metaverzuma. Ali do sada, nije objavio nikakve izjave na tu temu.

Roblox

Platforma za onlajn igre Roblox je u velikoj meri uključena u metaverzalni prostor. Možda niste čuli za to, ali velika je verovatnoća da vaša deca jesu. Roblox je napravio virtuelnu platformu na kojoj korisnici mogu da prave sopstvene igre. Dok je igranje igara besplatno, korisnici mogu da kupe virtuelnu valutu pod nazivom Rubux za kupovinu dodataka za igre – a kompanija zarađuje ozbiljan novac. Roblox je u suštini već stvorio platformu na kojoj korisnici mogu da kreiraju sopstveni metaverzum i takođe su dokazali da može biti profitabilan, tako da je glavni igrač za gledanje u ovom prostoru.

Epic Games

Zabavna kompanija Epic Games, proizvođači Fortnite-a, takođe vide ogroman potencijal u metaverzumu. U aprilu 2021, kompanija je najavila rundu finansiranja od milijardu dolara, uključujući investiciju kompanije Soni Group Corporation, kako bi svoju viziju metaverzuma oživela.

Nike

Zašto kompanija patika želi da se pridruži metaverzumu? Gigant sportske odeće Nike razmišlja unapred o danima kada će korisnici možda želeti da kupe virtuelne proizvode, kao što je Nike aktivna odeća, za svoj avatar – ako vi i vaši prijatelji snimate virtuelne obruče, želite da izgledate dobro dok to radite. Nike je podneo nekoliko zahteva za žigove za prodaju virtuelnih proizvoda sa svojim logotipom i brendom. Međutim, ovo takođe postavlja veće pitanje kako će žigovi i falsifikovana roba biti regulisani u metaverzumu, pri čemu će Nike preduzeti preventivne mere da se zaštiti mnogo pre nego što se metaverzum realizuje.

Ko kontroliše metaverzum?

Koncept metaverzuma nudi više pitanja nego odgovora kada je u pitanju međunarodna tehnološka regulativa. U virtuelnom svetu, ko je upravljačko telo metaverzuma? Kako kompanije štite privatnost, prepoznavanje lica i lične podatke korisnika metaverse? Meta se dotakao ovoga, pominjući u svom glavnom govoru kako njegova metaverzumska vizija uključuje zaštitne mere za bezbednost korisnika, pa čak i za sprečavanje krađe identiteta avatara, ali malo se zna o tome kako će se, ako uopšte, metaverzom upravljati, regulisati i kontrolisati kako bi se osigurala privatnost i zaštita korisnika.

Sa toliko opravdanih zabrinutosti u vezi sa upotrebom društvenih medija danas, od štetnih uticaja na mentalno zdravlje dece do dezinformisanja o vakcinama, nije teško zamisliti kako bi metaverzum mogao da otvori čitav niz ozbiljnih problema koje tek treba da rešimo. čak i razmišljati o. U novembru 2021, Meta je najavio nekoliko vladinih i neprofitnih partnerstava, uključujući Peresov centar za mir i inovacije u Izraelu, koji će sarađivati na tome kako da se odgovorno izgradi metaverzum.

Kako pristupate metaverzumu?

Spremni da skočite u ovaj uzbudljivi novi svet? Ne tako brzo – metaverzum, kako ga je zamislio Zakerberg, još je godinama daleko. Prema njegovim procenama, mnogi metaverzalni proizvodi na kojima Meta radi neće biti spremni najmanje narednih 10-15 godina. Ali kada (ili ako) se metaverzum ostvari, kako ćemo mu pristupiti? Hardver će igrati veliku ulogu u pristupu metaverzumu, sa korisnicima koji kupuju sopstvene slušalice za virtuelnu stvarnost kako bi ih preneli iz svoje dnevne sobe u svoj metaverzalni svet.

Dok Facebook već ima svoje Oculus slušalice i zadirkivao je dolazak novijih slušalica za 2022. godinu, postoji niz drugih kompanija sa sopstvenim VR slušalicama, uključujući Samsung i HP. Korisnici će iskočiti na svojim slušalicama kad god požele da uđu u metaverzum preko svoje internet veze, ali će verovatno postojati manje impresivni načini korišćenja metaverzuma za one koji nemaju skupe slušalice.

VR headset
VR headset

Kada se nađete u metaverzumu, bićete predstavljeni vašim avatarom, koji ste vi dizajnirali i kreirali. Korisnici će moći da prilagode virtuelnu verziju sebe na svaki mogući način, uključujući odabir visine, težine, boje kože, pokrivala za glavu, tipa tela, pa čak i dlaka na licu.

Sigurno će biti i mnogo mogućnosti za kupovinu, omogućavajući korisnicima da kupuju odeću i dodatke za svoj avatar. Bezbednosne mere će morati da budu najvažnije u procesu prijavljivanja u metaverzum, obezbeđujući da se prava osoba prijavljuje na sopstveni metaverzalni nalog. Ovo može uključivati mere kao što su lozinke, prepoznavanje mrežnjače ili dvofaktorska autentifikacija.

Najnovije na sajtu