Kaspersky je upozorio na prisustvo lažnih programa za instalaciju operativnog sistema Windows 11 za distribuciju malvera, advera i drugih zlonamernih alata.
Windovs 11 je privukao veliko interesovanje i kao i uvek sa bilo kojim softverom ili događajem, sajber kriminalci pokušavaju da ga iskoriste.
Sigurnosna kompanija kaže da je otkrila „stotine“ pokušaja zaraze koristeći slične šeme povezane sa Win 11. Oni su različiti i kreću se od relativno bezopasnog advera koji sigurnosna rešenja obično ne klasifikuju kao zlonamerni softver do opasnijih trojanaca, kradljivaca lozinki i iskorišćavanja svih vrsta.
S obzirom na to da je reč o zlonamernom softveru koji je kamufliran u samom operativnom sistemu, ko ‘uhvati’ virus, mrtav je. „Iako je Microsoft proces preuzimanja i instaliranja operativnog sistema Win 11 sa svoje zvanične veb lokacije učinio prilično jednostavnim, mnogi korisnici posećuju druge izvore da bi preuzeli softver, a to često uopšte nije Windows“, kažu iz Kaspersky Labs.
Kaspersky kaže veliki deo otkrivenog zlonamernog softvera čine preuzimači čiji je zadatak, kao što i samo ime kaže, instaliranje drugih zlonamernih korisnih tereta na računare. Sigurnosna firma je dala primer lažne datoteke koja kruži mrežom pod nazivom „menadžer preuzimanja za 86307_windows 11 builds 21996.1 x64 + activator.
Veličina je 1,75 Gigabajta, a već zbog samog imena i proširenja trebalo bi da posumnjate. Za početak, verzija 21996.1 je zastarela verzija koja je procurila pre zvaničnog izdanja operativnog sistema i aktivator koji je jedna, beskorisna datoteka DLL biblioteke. Najnovija zvanična verzija na Microsoft sajtu i preko Win update je 22000.100
Štaviše, Microsoft nikada neće isporučiti operativni sistem na ovaj način. Čak se isporučuje i sa navodnim ugovorom o licenci. „Ako prihvatite sporazum, on će na vaš računar instalirati razne zlonamerne programe“, kažu oni.
Kaspersky savetuje izbegavanje nezvaničnih metoda instalacije ili preuzimanje ISO slika izvan Microsoft-ovih servera.
Kao što smo videli u vodiču za instalaciju operativnog sistema Windows 11, jedini zvanični način koji je Microsoft do sada pružio je aktiviranje programa Windows Insider na Windows 10 mašini za nadogradnju.
Što se tiče ISO-a, Microsoft ni široj javnosti nije pružio slike. Pazite se onih koji se nude na Internetu, jer nema garancija i može biti bilo šta. Čak i način dobijanja ISO-a koji smo vam ponudili u tom članku nije zvaničan, iako ne sadrži malver i dobija se sa Microsoft servera. Čuvajte se ovih lažnih instalacionih programa za Windows 11 … Ne mislimo da će Microsoftu trebati mnogo vremena da objavi zvanične ISO slike.