Resident Evil 7 Village Nastavak oslanja se u velikoj meri na brend akcije Resident Evil 4, ali mešavini dodaje svoj senzibilitet.
Resident Evil 7 Village – Tokom svoje istorije duge preko 25 godina, Resident Evil se konstantno razvijao i evolvirao, kao ludi naučnik
koji ubrizgava sumnjivo bio-oružije u sebe, mutirajući u nešto sasvim novo svaki put kada se pojavi.
Uglavnom, te evolucije su bile fascinantne rekombinacije elemenata dok Resident Evil pokušava
različite mikseve survival-horror i akcionog gejmpleja.
Sa Resident Evil 7, Capcom je zaronio u first-person perspektivu, u uži krug i više fokusiran na horor gejmplej.
Resident Evil Village evolvira u ideju da napravi nešto sasvim drugačije od svog prethodnika.
Iako su perspektiva i podloga mehanike isti, Village se otkinuo od RE7 i ide u svom smeru, uzimajući sve ono
što je dobro odupirući se impulsu da se isto tlo protektira.
Iako je još uvek zastrašujuće, potreban je manje užasnut napad na istu osnovnu formulu prvog lica.
Village nastavlja da razvija Resident Evil, istovremeno zadržavajući oštro shvatanje nekih svojih osnovnih postavki, pronalazeći nove načine (ili oživljavajući stare) da vam uđu pod kožu i pojačaju napetost.
Kao što je već neko vreme prilično jasno, Resident Evil Village je Resident Evil 7 kroz sočivo Resident Evil-a 4. Kada je potonji pušten daleke 2005. godine, značajno je obnovio ono što je franšiza bila do tada, zamenjujući sporiji fokus prethodnih igara, horor preživljavanja za brži akcioni pristup.
RE4 je bio zastrašujući jer su vas preplavljivali neprijatelji, nabijali u uglove i proganjali ludaci koji su držali motorne testere. Zamenio je zamračene hodnike i iskakujuće strašilice za adrenalinsku paniku.
Dakle, dok se RE7 naslanja na mračnu i jezivu ideju uklete kuće iz prvog Resident Evil-a,
Village transformise uzimajući fore iz, paničnijeg RE4. Opet se igra u strahu i napetosti ko je iza tebe u first person perspektivi dok prolazite kroz njegova čudna uvrnuta okruženja i to sporog hoda.
ali Village je ipak više skoncentrisan na akciju, i neverovatno je koliko je Capcom uspeo da formulu svog ponovnog pokretanja potisne u seriju u tako drugom smeru.
Village
Village nastavlja priču o Resident Evil 7 tri godine kasnije, ponovo se fokusirajući na protagonista Ethana Vintersa. Nakon što su spasili njegovu suprugu Miju iz kuće Baker i potom je spasio glavni igrač franšize Resident Evil Chris Redfield, Ethan i Mia su se sakrili uz Chrisovu pomoć, preselivši se u Evropu kako bi ponovo pokrenuli svoje živote.
Od tada imaju ćerku, i dok pokušavaju da vrate svoje živote, Itan nastavlja da se bori sa traumom koju je doživeo. U međuvremenu, Mia pokušava da izbaci temu iz uma i čak se čini da se trudi da je se seti.
Ali pre nego što je Ethan zaista mogao shvatiti zašto se njegova supruga ponaša nekako čudno kad je trauma koju su “preživeli mučeni u kući punoj čudovišta”, Chris i njegov tim upali u kuću para i povukli Ethana i bebu Rose van.
Ethan se budi nešto kasnije nakon automobilske nesreće. Dva slučajna momka iz specijalnih snaga koji su ga prevozili i Rose su mrtvi.
Ethan luta snežnom šumom u potrazi za nestalim detetom, sve dok ne udari u razuzdano, naizgled prazno selo.
Ubrzo otkriva da je pod opsadom onoga što se čini vukodlacima.
O čemu se ovde radi?!
Sve izuzetno podseća na početak Resident Evil-a 4, koji je promenio formulu RE odbacivši vas u selo preplavljeno neprijateljima koji su se ponašali kao ljudi, umesto glupih bezumnih zombija.
Likani drže oružje i pucaju u vas strelicama, a da vas ne bi okružili, možete ući u kuće i barikadirati vrata nameštajem kako biste ih usporili. Prvi glavni izazov u selu je da preživite najezdu ovih stvorenja dok mahnito pokušavate da napravite barikade, pronađete oružje i trčite za njom pre nego što budete potpuno preplavljeni.
Baš kao i njegova inspiracija iz 2005. godine, početna bitka ulazi u zastrašujući intenzitet pokušavajući da stvori odbranjivu poziciju ili učestvuje u tekućem puškaranju koju ste u ozbiljnoj opasnosti da izgubite.
Potpuno je drugačiji osećaj od sporogorećeg straha od RE7, čija borba stvara strah od spoznaje da broj metaka u vašem pištolju nije isti kao broj metaka koji vam treba da ubijete jednog od njegovih glomaznih neprijatelja. Ali Village-ova borba može učiniti da vaše srce lupa snažno.
Zapravo, činjenica da se Village oseća kao takav zaokret od RE7 je ono što deluje na njega – kao nastavak, čini se kao da Capcom poseže za novim načinom da se izazove. Većinu vremena u Villageu, bar kad igrate na easy, naći ćete se dobro opremljeni za sve sa čime ćete se suočiti – izazov je u efikasnoj upotrebi tih resursa i održavanju sebe u životu.
Village koristi iste sisteme kretanja kao RE7, koji se ponekad mogu osećati pomalo sporo i nezgrapno; Itan nije naročito okretan, čak i na sprintu može da se oseti kao da se jedva kreće.
Uprkos osećaju da se provlači kroz živo blato, Village je podešen tako da se i neprijatelji približavaju polako i oprezno, pa se suočavanje s njima okuplja kao sukob koji dovodi do toga da procenjujete njihove poteze ili pogađate njihove slabe tačke pre nego što imaju priliku da se približe i skoče na vas.
To takođe dodaje napetosti dok pokušavate da se krećete kroz područja kako biste se zaštitili od opasnosti – pogled iz prvog lica znači da je vaša svest vrlo uska, pa je zato neophodno biti previdan u svojoj okolini. Ponekad morate samo da trčite i nadate se da ćete naći bolje mesto za svoje stajanje.
Bitke su teže kada niste u mogućnosti da se krećete!
Iako kontrole rade tokom napetih trenutaka kada ste okruženi, osećaju se pomalo klimavo u boss bitkama. Ovde često izbegavate napade dok vas čudovište napada ili zamahne ogromnim oružjem.
Možete da apsorbujete nešto štete dok držite ruke tj guard, još jedna sličnost sa RE7, koja vam limitira mogućnost kretanja, u ovom slučaju je bolje da se okrenete i počnete da bežite od neprijatelja.
Što dovodi do nemogućnosti da vidite šta vas neprijatelj radi kako bi ste se dobili bitku i otišli dalje.
Pošto Itan ne može da gleda sa strane ili pozadi dok gleda napred i trči, vi onda non stop trčite i nadate se da ono što vas juri vas i ne stigne.
Ovo ne čini ove šefovske bitke frustrirajućim ili im dodaje poteškoće, ali dodaje kontraintuitivnost borbe koja vas može oduzeti od trenutka.
Sve te stvari koje nosite moraju negde da odu, tako da Village vraća sistem upravljanja zalihama RE4: imate kofer pun oružja, municije i zdravstvenih predmeta, a svaki predmet zauzima mesta na mreži.
Veći deo igre verovatno nećete morati da brinete zbog ovoga, ali kako se stvari budu odmicale, počećete da otkrivate kako vučete sve više opreme. Možete premeštati predmete kako biste bili sigurni da se svi uklapaju u vaš slučaj, u tetris stilu, i kupiti veće futrole od vojvode da biste mogli poneti još stvari – ali ovaj sistem je najzanimljiviji kada počne da vas pita da li biste trebali prodati bacajte stare puške ili bacajte manje korisne predmete u korist stvari poput dodatne municije.
Milostivo, materijali za izradu se ne ubrajaju u vaš inventar, tako da možete slobodno praviti metke i zdravstvene predmete u hodu. Ali planiranje unapred šta vam treba a šta ne, kasnije postaje obaveza.
Ne postoje dva odeljka Village-a koja su potpuno ista i svaki se oslanja na različite aspekte prošlih Resident Evil igara da bi ih kombinovao sa osnovnim RE7 osećajem da bi stvorio nešto što je istovremeno novo i nostalgično. Impresivno je kako se spretno igra tokom svog rada može iznova i iznova pretvoriti u nešto malo drugačije, a svaki odeljak je zabavan, intenzivan i, naravno, zastrašujući na svoj način.
Interesantan će biti nastavak posle ovog
Rezultat je igra koja vas odmah zakači, neprestano vam dobacujući nešto novo, ali uvek se oseća kao zanimljiv novi pogled na ono što već znate i što ste iskusili. Da, to je mešavina ideja Resident Evil-a, ali svaka se izvršava izuzetno dobro – ovo je igra koja je izgleda svesna celokupne istorije franšize i sposobna je da pozove svoje najbolje elemente po svojoj volji.
Najviše se primeti na to u poslednjem satu igre, gde se stvari preokreću čudno i prekomerno. Uoči poslednjih trenutaka Villagea, akcija se pojačava još više, što rezultira poslednjih nekoliko neprijateljskih susreta koji se završavaju osećanjem bespotrebne digresije i ne dodaju puno ukupnom paketu.
Tamo gde su prošle borbe sa hordama likana bile intenzivne stvari koje su zahtevale da se krećete i pažljivo pazite na ono sa čime se suočavate, ovi poslednji delovi izgledaju kao da ste kroz portal zakoračili u drugu igru.
Nekoliko trenutaka tamo Village pravi najgore akcione delove Resident Evil-a 6, gubeći trag zbog čega ste stisnuli zube i stegnuli pesnice i menjajući ga za nešto srodnije pucačinama poput Call of Duty.
Ovaj isti trenutak naglašava neke nedoslednosti u priči Villagea. Uprkos slikama pre izdanja usmerenim na logotip korporacije Umbrella koji se pojavljuje u igri, način na koji se Village povezuje sa većom RE franšizom čini se pomalo napetim. Isto važi i za Chrisa Redfielda, koji se tu i tamo pojavi da kaže nešto tajnovito, a da zaista ništa ne otkrije.
Fokus na Itanovu interakciju sa Četiri gospodara i otkrivanje onoga što se događa u selu je zabavniji i zanimljiviji – ovo su antagonisti koji izgledaju sitničavo i ljudski. Oni se ne vole posebno, ali svi su ionako željni da vas muče i osakaćuju, a njihova interakcija sa Itanom i jedni drugima dodaju dimenziju njihovim likovima.
Resident Evil 7 Village – Zaključak
Sve u svemu, ovo nije najbolja priča o Resident Evil-u, ali je sablasna zabava sa zabavnim negativcima. Šteta je što se više vremena nije posvetilo povlačenju svih visećih niti priče RE7 ili povezivanju sa franšizom u celini.
Resident Evil 7 je odličan povratak horor osnovama franšize, ali lukavo izmenjen sa novim idejama i novom perspektivom. Slično tome, Village je inteligentno ponovno uvođenje najboljih akcionih elemenata Resident Evil-a. Iako beleži neke iste stvari zbog kojih je RE7 postao takav dašak svežeg vazduha (ili možda užeglog, ustajalog vazduha, ali na dobar način), Village evoluira i postaje svoje jedinstveno stvorenje.
Čini da se zapitate u šta bi prelepo uvrnuti vrag Resident Evil mogao mutirati u budućnosti.